Praha - Komunistická NDR na podzim 1989 nemohla dlouho vzdorovat požadavku tisíců východoněmeckých uprchlíků na západoněmeckém velvyslanectví v Praze na vycestování na Západ, zatímco československá vláda dělala, že se jí to netýká. Takto vzpomínal na 25 let staré události v Praze tehdejší šéf kancléřského úřadu Rudolf Seiters, který se podílel na jednáních s představiteli NDR a SSSR o otevření cesty utečencům na Západ.
Do Lobkovického paláce na Malé Straně, kde německá ambasáda dodnes sídlí, mířili nespokojení občané NDR, toužící se dostat do Spolkové republiky, už od srpna 1989. V následujícím měsíci se ale jejich proud změnil v mohutnou řeku potom, co Československo zpřísnilo kontroly na hranicích s Maďarskem, přes nějž doposud východní Němci utíkali do Rakouska a dál do západního Německa. Na konci září se jich v útrobách Lobkovického paláce a na jeho zahradě tísnilo okolo 4000.
"Kdybychom ty uprchlíky nechali na holičkách, velmi by to Spolkovou republiku poškodilo," je přesvědčen sedmasedmdesátiletý Seiters, který měl v kabinetu kancléře Helmuta Kohla otázku východních Němců na starosti.
Honeckerův režim v NDR byl podle něj v přístupu k řešení tohoto problému dlouho zatvrzelý. "Naštěstí Polsko a Maďarsko byly reformní a (sovětský vůdce Michail) Gorbačov prosazoval otevřenost a přestavbu, díky čemuž byla pro nás mezinárodní atmosféra příznivá," vylíčil Seiters. Do karet Bonnu podle něj hrálo i to, že NDR byla závislá na hospodářské pomoci západního Německa a blížily se oslavy 40 let NDR, kterých se měl zúčastnit Gorbačov.
"To všechno dohromady vedlo k tomu, že NDR byla nakonec donucena i ve vlastním zájmu souhlasit s vycestováním uprchlíků, jinak by to obraz NDR na mezinárodní scéně těžce poškodilo," tvrdí pozdější ministr vnitra a dnes šéf Německého červeného kříže.
Když 30. září 1989 večer stál na balkonu velvyslanectví, odkud Genscher pronesl dnes již legendární půlvětu "Milí krajané, přijeli jsme sem, abychom vám sdělili, že vycestovat je dnes...", jejíž závěr zanikl ve spontánním jásotu, byl to pro něj prý nejemocionálnější zážitek v životě. Ještě ten večer byli uprchlíci převezeni na nádraží v Praze-Libni, odkud se přes NDR do bavorského Hofu vydal první takzvaný vlak svobody.
"Byl to pořádný milník. V Praze byl vylomen první kámen z Berlínské zdi," soudí rodák z Osnabrücku. "I díky tomu se Praha stala synonymem pro svobodu v Evropě a důležitého kroku k německé jednotě." To, aby vlak jel přes NDR, byl podle něj požadavek samotného vůdce východoněmeckých komunistů Ericha Honeckera. "Pak se mu to vrátilo jako bumerang, neboť lidé podél tratě vlakům tleskali," připomněl Seiters.
Československá vláda tehdy nejprve zvažovala pomoc soudruhům z NDR. Jednou z variant bylo postavit okolo zahrady velvyslanectví zeď, aby se přes plot nemohli dostávat další uprchlíci. "Nakonec zaujala postoj, že to není její věc, ale že to musí vyřešit NDR s NSR," tvrdí Seiters.
Vybavuje si naopak, jak uprchlíkům pomáhali někteří Pražané. "Skrz plot jim dávali oblečení pro děti nebo si od lidí brali klíče od schránek na nádraží, kam si předtím uložili kufry, a ty jim pak donesli na velvyslanectví," popsal jeden z aktérů diplomatického dramatu z podzimu 1989, který v úterý přijede s Genscherem a dalšími pamětníky na německou ambasádu oslavit 25. výročí tehdejších událostí.
Související
Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil
Němci soudí vraha po 50 letech od činu. Na příkaz Stasi chladnokrevně zabil Poláka
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě