Jak čelit zlu a nezvyšovat nenávist? Na Hradě se bude konat velká konference

Praha - S cílem upozornit na rostoucí antisemitismus a extremismus ve světě a hledat řešení nejpalčivějších problémů spojených s náboženskou nesnášenlivostí se v pondělí na Pražském hradě sejde mezinárodní fórum za účasti třech desítek šéfů parlamentů a dalších 500 hostů. Konference je součástí dvoudenních připomínek 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi a konce holokaustu. Kromě akcí na Hradě se v úterý uskuteční pietní shromáždění v Terezíně. Místa konání čekají rozsáhlá bezpečnostní opatření, do kterých se zapojí stovky policistů.

Podle Evropského židovského kongresu (EJC), který je hlavním organizátorem fóra, se hlavní téma akce po nedávných krvavých útocích ve Francii stalo ještě aktuálnějším a naléhavějším. "Útoky cílené na evropské Židy jsou v současnosti běžné, vytrvalé a smrtící. Co je však horší, začínají je ospravedlňovat různé komunity, veřejně činné osoby a média po celé Evropě. Této výzvě musíme věnovat náležitou pozornost a čelit jí," uvedl prezident ECJ Moše Kantor.

Také podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) si "minulost podává ruku s tím, co se odehrává kolem nás". "Bohužel jsme dnes v Evropě svědkem možná podobného ostrakizování určité skupiny lidí. Ty mechanismy, které stály za holokaustem, jakoby se spouštěly znovu," řekl šéf diplomacie ČTK. "Najít způsob, jak čelit zlu, a zároveň nezvyšovat nenávist, je těžký úkol dneška," dodal.

V pondělí se odpovědi na tyto výzvy budou snažit najít účastníci fóra Let My People Live! (Nechte žít můj lid), které svými projevy zahájí Kantor, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předsedové obou komor českého Parlamentu. Následně se uskuteční tři panelové diskuze. O roli médií v ovlivňování veřejného mínění a názoru na extremismus budou diskutovat americký historik Timothy Snyder nebo francouzský filozof Bernard-Henry Lévy. Legislativním opatřením proti nesnášenlivosti proberou odborníci na právo jako americký právník Alan Dershowitz nebo eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. O roli politiků budou debatovat šéfové parlamentů Turecka, Izraele, Česka a Rumunska.

První den připomínek završí slavnostní recepce v Obecním domě pro pět stovek pozvaných, na níž s projevy vystoupí prezident Miloš Zeman, první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans nebo Zaorálek. Akci uvede slavný britský oscarový herec Ben Kingsley.

V úterý, na kdy připadá samotné 70. výročí osvobození Osvětimi, se nejprve na uzavřeném jednání sejdou přítomní šéfové parlamentů, aby doladili výzvu fóra světové veřejnosti. Podle EJC by prohlášení mělo deklarovat nulovou toleranci vůči trestným činům z nesnášenlivosti. Poté na Hradě s projevy vystoupí Zeman, jeho bulharský protějšek Rosen Plevneliev, předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a další významní hosté. Proslovy zakončí evropská minuta ticha, ke které se připojí i Osvětim nebo další z míst nacistických táborů smrti Bergen-Belsen.

Odpolední pieta v Terezíně za účasti předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), Kingsleyho či více než 90 českých přeživších holokaustu uctí památku obětí nacistické vraždění Židů. Těch za druhé světové války o život přišlo na šest milionů, z toho více než milion v Osvětimi, kde se v úterý odpoledne uskuteční také pietní shromáždění za účasti předních evropských politiků a přeživších. Českou delegaci povede Sobotka.

Právě kvůli tomu do Česka z pozvaných 14 hlav států nedorazí prezidenti Polska, Francie, Německa nebo Rakouska. Slovenský prezident Andrej Kiska bude mít zvláštní program, aby pietu v Osvětimi stihl, a spolu se Zemanem položí věnce v Terezíně už v pondělí. Z pozvaných nejvyšších představitelů vítězných mocností druhé světové války nedorazí ani prezident USA Barack Obama, ani šéf Ruska Vladimir Putin. Rusko má zastupovat místopředseda horní parlamentní komory Iljas Umachanov.

Kvůli těmto akcím bude v Praze v pondělí a v úterý kompletně uzavřen areál Hradu a pro dopravu bude uzavřeno i Hradčanské náměstí. Omezení dopravy a pohybu se dotknou také okolí Obecního domu a Terezína.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

Zemřel jeden z prvních vězňů Osvětimi, holič velitele tábora

Varšava – Polák Józef Paczyński, který byl jedním z prvních vězňů osvětimského tábora, zemřel. Bývalý vězeň se stal osobním holičem velitele tábora Rudolfa Hösse. Jeho smrt potvrdila polská agentura PAP a odvoláním na osvětimské muzeum. Bylo mu 95 let.
Ilustrační foto

Bomba na Zemana, podezřelý dron. Výročí Osvětimi přišlo policii na 10,5 milionu

Praha - Česká policie zrealizovala mimořádné bezpečnostní opatření k akcím konaným u příležitosti uctění památky padlých a 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Pořadatelem akcí byl Evropský židovský kongres, zúčastnilo se jich asi pět stovek hostů a více než stovka novinářů. Odehrály se krátce po teroristických útocích ve Francii. Proto byla Policie ČR nucena zvýšit bezpečnostní standardy, permanentně spolupracovat napříč českou i mezinárodní zpravodajskou komunitou a aktuálně vyhodnocovat možná rizika, informuje Policie.cz.

Více souvisejících

Osvětim (70. výročí osvobození) extremismus Antisemitismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy