I dítě může postihnout mrtvice. Nela (5) ji prodělala a ochrnula

Praha - Dnes pětiletá Nela ve svých čtyřech letech prodělala mozkovou mrtvici a ochrnula na pravou ruku. Díky rehabilitaci a speciální terapii rukou opět pohne, a dokonce v ní udrží i tužku. Tato terapie pomáhá s návratem do normálního života po mrtvici či mozkové obrně, a to nejen dětem, ale i dospělým.

Malá slečna ještě donedávna rukou nepohnula. Ve čtyřech letech se na pískovišti z ničeho nic přestala hýbat. "Na neurologii nám sdělili, že Nelinka prodělala masivní cévní mozkovou příhodu, která zasáhla pohybová centra mozku," uvedla matka Nely.

Dívka tak ochrnula na levou část těla. Naučila se znovu chodit, pravá ruka ale zůstala ochrnutá. U malých dětí se v poslední době mrtvice objevuje stále častěji.

"Může to být geneticky podmíněno, což je docela časté, nebo jako u Nelinky, kde se předpokládá pozánětlivé postižení cévy po nějakém prodělaném infekčním onemocnění," vysvětluje Eva Kubíčková, neuroložka ze Sanatoria Klimkovice.

Rodiče vyhledali Lázně Klimkovice, kde jako jediní ve střední Evropě praktikují CI Terapii. A v čem spočívá? Zdravá ruka se pomocí dlahy znehybní a pomocí her se terapeuti snaží nabudit mozek.

"Mozek má schopnost z nějakého toho nepostiženého místečka znovu vytvořit ty dráhy a činnost obnovit," říká fyzioterapeutka Karin Laská.

Nela si tedy hraje a ani netuší, že rehabilituje. Po třech týdnech byly znatelné první výsledky. "Na začátku nebyla schopná pohnout ukazováčkem, teď už zapojuje více prstů, úchopová schopnost ruky je podstatně lepší," dodává fyzioterapeutka.

Je jedno, jestli od příhody uběhlo deset let či dva roky, CI Terapie dává naději lidem s roztroušenou sklerózou, po mrtvici či s dětskou mozkovou obrnou a Nela je důkazem.

Související

Více souvisejících

mrtvice Děti, dětské

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 10 minutami

před 20 minutami

před 38 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy