Česká pošta dala na známku Sira Nicholase Wintona, jako první na světě

Praha - Česká pošta dnes představila na Hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze veřejnosti novou příležitostnou poštovní známku nazvanou „Pocta siru Nicholasovi“. Známka z dílny českého grafika, malíře a ilustrátora Zdeňka Netopila byla vydána jako první na světě k uctění památky člověka, který zachránil před transportem 669 židovských dětí a za svůj život mu tak dnes vděčí zhruba 6 tisíc lidí.

Limitovaná edice poštovní známky s portrétem Nicholase Wintona s nominální hodnotou 13 Kč byla vydána v počtu 750 tisíc kusů a vytiskla ji Poštovní tiskárna cenin. Známka bude k dostání na většině poboček České pošty. Jedná se o 860. známku vydanou v České republice, uvedl Matyáš Vitík, tiskový mluvčí pošty.

S vydáním poštovní známky také souhlasila dcera Nicholase Wintona Barbara: „Je opravdu mimořádné vidět tvář mého otce na známce! Jedná se o výjimečnou poctu a jsem si jistá, že by nečekal, že se něco takového vůbec může stát. Česká pošta vytvořila trvalou připomínku jeho přátelského vztahu s Českou republikou – zemí, kterou měl tak rád a lidmi, které poznal a miloval posledních 25 let."

„Příběh Nicholase Wintona, který není pouhou smyšlenkou, ale skutečností, by se měl stát mottem, mementem, které se bude předávat z generace na generaci a bude neustále vzbuzovat obdiv ve svých posluchačích, ale také připomínat hrůznou dobu, kdy se tento hrdinský čin stal," uvedl Jiří Nováček, 1. náměstek ministra vnitra.

„Poštovní známka nazvaná „Pocta Siru Nicholasovi" patří mezi ty, kterých si vážím nejvíce. A to nejen kvůli výbornému uměleckému zpracování grafikem Zdeňkem Netopilem, ale hlavně díky osobnosti, která je na známce zpodobněna. Přál bych si, aby se každý, kdo ji bude lepit na svůj dopis nebo na svoji pohlednici, zamyslel nad odkazem, který nám Sir Nicholas Winton zanechal," dodal Martin Elkán, generální ředitel České pošty.

"Život sira Nicholase mě hodně inspiruje, loni jsem se s ním potkala na Pražském hradě, kde dostal nejvyšší české ocenění, Řád bílého lva. Byl to krásný zážitek. Nejvíce dojemné bylo, když sir Nicholas poděkoval všem, kteří mu pomáhali. Tak moc byl skromný," řekla dnes velvyslankyně Velké Británie v ČR Jan Thompsonová. Na sira Nicholase dnes vzpomněl také režisér Matěj Mináč, který se Wintonovi a jeho příběhu věnuje dlouhodobě.

Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké státní vyznamenání Řád Tomáše Garrigua Masaryka, loni dostal od prezidenta Miloše Zemana Řád bílého lva. Winton byl také navržen na Nobelovu cenu za mír. V Praze na Hlavním nádraží, odkud odjížděly jím organizované vlaky, stojí Wintonův pomník. Po jeho smrti vznikla iniciativa přejmenovat nádraží po něm.

Související

Více souvisejících

Česká pošta Nicholas Winton

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 53 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy