Déšť houbám pomohl, stále ale rostou méně než obvykle. Pozor na otravy

Praha - Zatímco v jiných letech bývá září a říjen vrcholem houbařské sezony, tento rok se Češi často vracejí z lesa s prázdnou. Nicméně ne všude je situace tak zoufalá.

Předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa dnes řekl, že houby sice rostou, ale málo, situace se ale postupně zlepšuje. Příznivější je momentálně situace v západních a severozápadních Čechách, na Vysočině či na jihovýchodě Moravy, v dalších regionech by měl pomoci déšť.

"V sušších lokalitách je třeba hodně hledat, držet se přirozeně vlhkých míst, jako jsou břehy potoků a řek, mokřady, travnaté příkopy okolo cest a mechové porosty," radí houbařům na webu nahoubach.cz.

Začínají růst bedly a žampiony. V lesích se objevují i jedovaté muchomůrky tygrované a zelené, vláknice, pečárky zápašné, pestřce nebo závojenky. Lidé se na internetu chlubí, že našli "praváky", kováře, suchohříby, růžovky či václavky, jiní si stěžují, že se stejně jako po většinu roku vrátili s prázdným košíkem.

Otrava houbami se může projevit buď bezprostředně po požití, nebo až po nějakém čase, a to i na druhý den. Zpravidla houby nejvíce nebezpečné (například muchomůrka zelená nebo vláknice začervenalá ), vyvolávají příznaky otravy za šest, deset i více hodin nebo ještě dokonce za den po požití.

Pro otravu houbami je charakteristické postižení některých orgánových systémů organizmu. Jsou houby, které postihují pouze zažívací ústrojí s projevy zvracení a průjmů. Jiné, které dále poškozují játra nebo ledviny. Otravy některými houbami se projevují nadměrným sliněním, pocením a poruchami vidění. U některých se mohou objevit i příznaky podobné opilosti.

I jedlé houby se mohou změnit v nebezpečnou surovinu. Při zapaření nebo hnilobě se totiž i v jinak jedlých houbách mohou objevit toxické látky, které mají neblahý vliv na naše zdraví. Proto bychom náležitou pozornost neměli věnovat jen zpracování hub, ale také jejich skladování, upozorňuje nutriklub.cz.

Související

Více souvisejících

Houby otrava

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Jan Skopeček

ODS po volbách nemá důvod k oslavám. Přesto může získat Středočeský kraj

ODS neoslavila výsledky krajských voleb. Podle předsedy a premiéra Petra Fialy sice mírně zvýší počet mandátů na krajských radnicích o zhruba 7 křesel na 106, ale ztratí část svého vlivu. Křeslo hejtmana si v sobotu večer zajistil pouze Martin Kuba v jižních Čechách, zatímco Martin Červíček v Královéhradeckém kraji a Vítězslav Schrek na Vysočině pravděpodobně svá místa neuhájí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

CERN

CERN ukončil spolupráci s Ruskem a Běloruskem

Výzkumníci z Tomské polytechnické univerzity (TPU), kteří dříve spolupracovali s Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN), se nyní zapojili do ruských vědeckých projektů. Oznámila to univerzita s odvoláním na web Nature.

včera

Aktualizováno včera

Volby, ilustrační foto

Volby: Po sečtení tří čtvrtin hlasů jasně vede hnutí ANO

Úderem 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti, v nichž mohli lidé volit své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Do pozdního odpoledne se nyní budou sčítat hlasy, konečné výsledky se očekávají k večeru. V krajských volbách je prozatím sečteno necelých 75 procent hlasů, které ukazují na drtivé vítězství hnutí ANO. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy