Byl poškozený Olympic „přestrojen" na Titanic? Jak to bylo s nárazem na ledovec

MAGAZÍN - Blíží se den výročí, kdy časně ráno 15. dubna 1912 se naplnil osud „nepotopitelného“ Titanicu. Jedna z nejluxusnějších lodí klesla ke dni při své „panenské plavbě“.

Nebyl ani největší, ani nejrychlejší, ani nejluxusnější – minimálně v tomto směru mohl být srovnáván s francouzskými plovoucími paláci či s domácí konkurencí, a to nesmíme zapomínat na rodící se německé osobní giganty, které se teprve rodily. Do povědomí lidí však vstoupil kvůli katastrofě, která ho postihla při první cestě z Velké Británie do USA. A také ho provázelo velké množství náznaků, dohadů, konspiračních teorií i „zaručených zpráv", díky nimž jeho věhlas nekriticky rostl.

Jeho stavbou sledovalo rejdařství White Star Line pádný úder konkurenci, která se dvojici parníků Lusitania a Mauretania dostala na krátkou dobu na výsluní lodní dopravy. Titanic byl jednou z trojice plánovaných lodí, které měly společnosti spadající do Morganova trustu vrátit věhlas a především dostatečný počet pasažérů. Titanic byl stavěn v irských loděnicích Harland & Wolf v Belfastu souběžně se sesterskou lodí Olympic – oba parníky se lišily jen v drobnostech, zakrátko měl následovat třetí s chystaným jménem Gigantic (později změněno na Britannic). Zahájení stavby začalo 31. března 1909 a od Titanicu, který byl spuštěn na vodu roku 1911, se čekalo, že při své první plavbě získá prestižní Modrou stuhu, neoficiální titul pro nejrychlejší loď na trase mezi Bishop Rock na britské straně, a Sandy Hook na americkém pobřeží. Dovolte něco málo čísel – na lodi pracovalo na 15 000 mužů a celková suma vynaložená na Titanic představovala 7,5 milionu dolarů (s ohledem na inflaci by to dnes představovalo 179 milionů $).

Málo se ví o okolnostech, které se do pozdějších osudů Titanicu promítly. Olympic (začal se stavět o tři měsíce dříve) měl 20. září 1911 incident s vojenským křižníkem HMS Hawke. Kvůli následné opravě byly práce na Titanicu na více než dva měsíce přerušeny, protože musel podstoupit místo v suchém doku sesterské lodi. Navíc bylo nutné znovu vytvořit lodní hřídel, protože ten původní dostal opravovaný Olympic. To znamenalo přesun „panenské plavby" z 20. března na 10. dubna 1912, je otázkou, zda kvůli tomu nedošlo k podcenění měnících se povětrnostních podmínek v Atlantiku.

Nelze pominout, že prestiž plavby byla náležitě zmíněna a prezentována, proto byla paluba plně obsazena. Ovšem je nutné dodat, že někteří cestující si při mezipřistáních v Cherbourgu a Queenstownu (dnešní Cork) zachránilo život tím, že loď opustili. Nejmenovaný stewart prohlásil, že po zběžné prohlídce lodi byl šokován nedostatky, které byly na první pohled patrné. Později pasažéři dosvědčili, že prakticky neproběhla žádná evakuační cvičení a mnozí vůbec netušili, k jakému záchrannému člunu jsou v případě nehody přiděleni. Na lodi tápali i členové posádky, kteří se rekrutovali ze zkušených námořníků sloužících na jiných lodí.

Přepych na Titanicu byl úžasný, ale prakticky srovnatelný s jinými loděmi. Do jisté míry je jeho míra nadsazena právě kvůli první plavbě, při níž se luxus s ohledem na publicitu a přítomnost osob, dnešním jazykem zvaných V.I.P., ještě umocnil. Nicméně od první chvíle se stala oblíbenou Verandah café, k dispozici byla tělocvična, na venkovních promenádách byl instalován palmový háj, jinde zase hráčské prostory, existoval obrovský počet obchodů a poskytovatelů služeb. V podobném duchu byl Titanic vybaven i jídlem, pitím a nejvybranějšími lahůdkami. Výjimkou nebyly čerstvé jahody, nejjemnější sherry a další delikatesy, servírované francouzskými číšníky. Však za to také pasažéři kajut v I. třídě zaplatili 4.375 $, to byla cena jejich lodního lístku.

Ani cestující nižších tříd si však nemohli stěžovat. Ve srovnání se standardy jiných zaoceánských lodí té doby měli při cestování na Titaniku nevšední komfort. Tím byla například tekoucí sladká voda i v kajutách II. třídy, nebo vana v umývárnách na palubě III. třídy, kterou někteří z cestujících měli možnost vyzkoušet vůbec poprvé v životě. Každý cestující III. třídy měl také v ceně lodního lístku možnost stravování na velmi vysoké úrovni. To obsahovalo několikachodové menu, obsahující například vepřové na šalvěji s jarní zeleninkou a přílohou, a ovoce, konkrétně pomeranče, což byla uprostřed oceánu tehdy opravdu velká senzace.

Už při svém vyplutí měl Titanic namále, když se málem srazil v southamptonském doku s parníkem New York, kterého k boku plovoucího obra začal přitahovat proud zvířené vody. Jen díky posádce jednoho z remorkérů se podařilo New York odtlačit – podle svědků obě lodi od kontaktu dělilo asi sedmdesát centimetrů! Víra v nepotopitelnou loď vedla k dalším pochybením, například šéf rejdařství White Star Line Bruce Ismay hrubě podcenil hlášení o výskytu ledovců, depeše z lodi California varovala Titanic těsně před nárazem, ale Ismay dokument vůbec posádce nepředal.

Rovněž radista Philips blokoval přijímání zpráv kvůli osobním telegramům pasažérů odesílaných do USA, čímž si de facto přivydělával. Frederic Fleet, jeden z dvoučlenné v koši na předním stěžni, takzvaném „vraním hnízdě", později uvedl, že vůbec neměli k dispozici dalekohledy. Naprosto neobvyklé bylo také úplné bezvětří, díky kterému bylo okolní moře zcela klidné, což znesnadňovalo pozorování ledovců, o které se jindy běžné vlny lámou, díky čemuž jsou ledovce na dálku lépe identifikovatelné. Když byl ledovec identifikován, zadal první důstojník Murdoch kormidelníku Hitchensovi příkaz Kormidlo zcela vpravo a do strojovny povel Plnou parou vzad. Do nárazu zbývalo 37 vteřin a za tu dobu rozjetý kolos, pohybující se rychlostí 21,5 uzlu (39,8 km/h), urazil zhruba 450 metrů. Bohužel pro parník se příď stočila stranou a tvrdý led poškodil sváry na pravoboku pod čarou ponoru.

Je otázkou, co by se stalo, kdyby Titanic narazil do ledovce přídí. Hovoří se o tom, že by došlo k zabití členů posádky, kteří spali v kajutách umístěných v této oblasti, ale odborníci se zároveň shodují, že by nedošlo k rozsáhlému zatopení podpalubí. Takhle je poškozen bok v délce zasahující šest vodotěsných komor. Fatální však je skutečnost, že voda stále stoupá a vrchem se přelévá i do sousedních oddělení. Kapitánovi Edwardu Smithovi to potvrzuje čtvrtý důstojník J. G. Boxhall. Je vyhlášena evakuace, protože konstruktér lodi Thomas Andrews jr., rovněž přítomný na palubě, odhadl agónii lodi na půldruhé hodiny. V té chvíli se plně projevila nepřipravenost posádky, ale i cestujících na podobnou eventualitu. Někteří se vůbec odmítli dostavit k záchranným člunům, koordinace spouštění člunů vázla, námořníci netušili, o která záchranná plavidla se mají postarat, záhy se ukázalo, že v člunech chybí základní vybavení určené k přežití. Přestože se cestující chovali vcelku klidně (zpočátku opravdu nevěřili, že se loď potopí), chaos pokračoval a důsledkem bylo nedostatečné obsazení člunů, které stejně nemohly zajistit záchranu všech cestujících a posádky. Titanic měl k dispozici 20 záchranných člunů, čtyři plavidla zvaná engelhardt (vor se zvedajícími se plátěnými bočnicemi) a dva pohotovostní kutry. Při optimálním zaplnění se mohlo zachránit 1568 osob, ale na palubě jich bylo 2207. Bohužel jak se později zjistilo, obsazenost plavidel činila pouhých 31 %! Podcenila se i informovanost o nehodě, radista Philips vyslal první depeši po více než hodině od nárazu. Navíc prokazatelně udal špatnou polohu, takže okolní plavidla ve snaze zachránit cestující směřovala do zcela jiné oblasti.

Titanic definitivně klesl pod hladinu krátce asi dvacet minut po druhé hodině ranní 15. dubna. Parník Carpathia v ranních hodinách posbíral na přes sedm set přeživších pasažérů v záchranných člunech (čísla se liší, od 705 do 750), ostatní šli buď ke dnu přímo na lodi, utopili se nebo zemřeli na podchlazení. O důvodech katastrofy se dlouho debatovalo a hledala se příčina. S ohledem na fakt, že kapitán i konstruktér lodi na ní zahynuli (zatímco majitel White Star Line Bruce Ismay se navzdory tradičnímu pravidlo Ženy a děti napřed zachránil skokem do spouštěného člunu a patřil tak k 8 % zachráněných mužů) a blížícímu se válečnému konfliktu postupně zájem na odhalení příčin poklesl – všeobecně se hovořilo o náhodě a selhání některých členů posádky.

Vynořily se i konspirační teorie, podle nichž měla potopení způsobit exploze uhelného prachu v kotelně, další varianta s odkazem na vnučku jednoho z přeživších důstojníků vrhala vinu na kormidelníka, který si v rozrušení spletl strany, spekulovalo se i o nízké kvalitě spojovacích nýtů. Nejvíce debatovanou však bylo tvrzení, že Titanic byl potopen záměrně – důvodem byla ona srážka sesterského Olympicu s vojenským křižníkem. Armáda nemusela vyplatit náhradu a kvůli kolizi s vojenským plavidlem se dle platných nařízení zachovala i pojišťovna. Náklady na opravu a ušlý zisk byl enormní, proto zastánci konspiračních teorií přišli s myšlenkou, že poškozený Olympic byl v loděnici „přestrojen" na Titanic a po jeho řízeném potopení po nárazu na ledovec by se White Star Line finančně „zahojila". Není to naprostý blábol, protože podobné machinace za účelem pojišťovacího podvodu nebyly v té době (ale i potom) ničím výjimečným. Tato varianta měla asi nejtužší kořínek a stále existují její zastánci, kteří se ohánějí především faktem, že se jejich verzi katastrofy nepodařilo zásadně vyvrátit.

Související

Více souvisejících

Titanic zajímavosti

Aktuálně se děje

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

včera

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

včera

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

včera

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

včera

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

včera

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

včera

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

30. dubna 2025 21:59

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

30. dubna 2025 21:11

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků

Zítra začíná květen, který letos bude okamžikem jedné velké změny. Po letech se totiž zvýší výše televizního poplatku. To ale není všechno. Zásadně se totiž upravuje i to, na koho se vztahuje povinnost poplatek platit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy