Sestřelit letadlo s nevinnými lidmi? Šándor promluvil o poprasku v českém vzdušném prostoru

Praha – Jak jsme vás již informovali, kvůli pochybení indické posádky při přeletu nad Českou republikou musely ve vzdušném prostoru České republiky zasahovat dva německé vojenské letouny. Nakonec se ukázalo, že problémy se spojením způsobila nejen špatná frekvence, ale i skutečnost, že jeden z pilotů dopravního letounu spal. Bezpečnostního analytika a bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora jsme se ptali na to, co by se stalo, kdyby s piloty komunikace navázána nebyla.

Indický stroj, na jehož palubě bylo 330 pasažérů a 15 členů posádky, letěl z Bombaje do Londýna, ale letoví kontroloři v Praze s ním ve čtvrtek odpoledne ztratili spojení. O výpadku informovali kolegy v německém Karlsruhe. Z preventivních důvodů pak následoval start dvou strojů německého vojenského letectva, jejichž vyslání bylo vzhledem k poloze letadla výhodnější,

Podle Šándora nejsou podobné zásahy až tak výjimečné. „Podnikají se z celé řady důvodů, třeba aby se vědělo, zda je posádka letadla v pořádku. Piloti letí natolik blízko, aby viděli do kokpitů, dávají posádce signály a podobně. Tady byl v první chvíli problém, že Indové používali špatnou frekvenci. Ale je třeba si ověřit, co se vlastně na té palubě nebo v kokpitu děje. Proto ta letadla startují. Neznamená to hned, že jde o nějakou velkou akci – stát se může cokoliv. Mohou pak například letadlo doprovodit,“ vysvětluje pro server EuroZprávy.cz Šándor.

Psali jsme: Letadlo nad Českem udělalo chybu, pilot spal. Německé stíhačky musely do akce +VIDEO  

V českém vzdušném prostoru sice zasahovaly stíhačky německé, pokud by ale vzlétli Češi, postupovali by podle něj stejně, protože v rámci systému NATO existují stejná pravidla. „Není to nic, s čím by si čeští piloti Gripenů z čáslavské základny nebyli schopni poradit,“ myslí si expert.

V případě, že by nebylo možné s piloty kontakt navázat, záležela by reakce na momentální situaci. „Pokud by neposlouchali pokyny, bylo by to samozřejmě velmi těžké. Záleží na důvodu, proč by neposlouchali. Možná si vzpomenete, když došlo asi před deseti lety k podobné situaci s řeckým letounem. Tam byli všichni z nějakého důvodu v bezvědomí. Stroj letěl tak dlouho, než mu došlo palivo a havaroval. Tam nešlo o to, že by piloti nebyli ochotni komunikovat, ale prostě byli mimo. Všechno by záleželo na důvodu, proč neodpovídají, odhadu situace a toho, co mohou chtít udělat. Pokud by existovala obava, že může dojít k navedení letounu na nějaký důležitý pozemní cíl, to by zřejmě byla tendence letadlo sestřelit. Vydat takový rozkaz v situaci, kdy je na palubě 300 nebo 400 nevinných lidí – no, nechtěl bych nikdy tuto povinnost mít,“ přiznává někdejší šéf Vojenské zpravodajské služby.

V hollywoodských filmech jsme nejednou viděli, jak byli na pomoc uneseným letadlům posláni vojáci, kteří se dokázali dostat z jednoho letadla do druhého. To je ale podle Šándora „blbost“. „Nemůžete v 10 tisících metrech otevírat nějaké poklopy. To jsou kraviny,“ dodává odborník.

Související

Prezidenta Miloše Zemana loni napadla u voleb polonahá aktivistka.

Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa, útoky na politiky se zde objevují zřídkakdy. I proto chce poslanec Petr Dolínek (ČSSD) některé z nich připravit o ochranku. Z našetřených peněz by rád pořídil nové vybavení pro policii. Ta však spadá pod resort vnitra vedený Janem Hamáčkem, který už dříve jeho návrh odmítl.

Více souvisejících

Andor Šándor (bezpečnostní specialista) letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy