Sestřelit letadlo s nevinnými lidmi? Šándor promluvil o poprasku v českém vzdušném prostoru

Praha – Jak jsme vás již informovali, kvůli pochybení indické posádky při přeletu nad Českou republikou musely ve vzdušném prostoru České republiky zasahovat dva německé vojenské letouny. Nakonec se ukázalo, že problémy se spojením způsobila nejen špatná frekvence, ale i skutečnost, že jeden z pilotů dopravního letounu spal. Bezpečnostního analytika a bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora jsme se ptali na to, co by se stalo, kdyby s piloty komunikace navázána nebyla.

Indický stroj, na jehož palubě bylo 330 pasažérů a 15 členů posádky, letěl z Bombaje do Londýna, ale letoví kontroloři v Praze s ním ve čtvrtek odpoledne ztratili spojení. O výpadku informovali kolegy v německém Karlsruhe. Z preventivních důvodů pak následoval start dvou strojů německého vojenského letectva, jejichž vyslání bylo vzhledem k poloze letadla výhodnější,

Podle Šándora nejsou podobné zásahy až tak výjimečné. „Podnikají se z celé řady důvodů, třeba aby se vědělo, zda je posádka letadla v pořádku. Piloti letí natolik blízko, aby viděli do kokpitů, dávají posádce signály a podobně. Tady byl v první chvíli problém, že Indové používali špatnou frekvenci. Ale je třeba si ověřit, co se vlastně na té palubě nebo v kokpitu děje. Proto ta letadla startují. Neznamená to hned, že jde o nějakou velkou akci – stát se může cokoliv. Mohou pak například letadlo doprovodit,“ vysvětluje pro server EuroZprávy.cz Šándor.

Psali jsme: Letadlo nad Českem udělalo chybu, pilot spal. Německé stíhačky musely do akce +VIDEO  

V českém vzdušném prostoru sice zasahovaly stíhačky německé, pokud by ale vzlétli Češi, postupovali by podle něj stejně, protože v rámci systému NATO existují stejná pravidla. „Není to nic, s čím by si čeští piloti Gripenů z čáslavské základny nebyli schopni poradit,“ myslí si expert.

V případě, že by nebylo možné s piloty kontakt navázat, záležela by reakce na momentální situaci. „Pokud by neposlouchali pokyny, bylo by to samozřejmě velmi těžké. Záleží na důvodu, proč by neposlouchali. Možná si vzpomenete, když došlo asi před deseti lety k podobné situaci s řeckým letounem. Tam byli všichni z nějakého důvodu v bezvědomí. Stroj letěl tak dlouho, než mu došlo palivo a havaroval. Tam nešlo o to, že by piloti nebyli ochotni komunikovat, ale prostě byli mimo. Všechno by záleželo na důvodu, proč neodpovídají, odhadu situace a toho, co mohou chtít udělat. Pokud by existovala obava, že může dojít k navedení letounu na nějaký důležitý pozemní cíl, to by zřejmě byla tendence letadlo sestřelit. Vydat takový rozkaz v situaci, kdy je na palubě 300 nebo 400 nevinných lidí – no, nechtěl bych nikdy tuto povinnost mít,“ přiznává někdejší šéf Vojenské zpravodajské služby.

V hollywoodských filmech jsme nejednou viděli, jak byli na pomoc uneseným letadlům posláni vojáci, kteří se dokázali dostat z jednoho letadla do druhého. To je ale podle Šándora „blbost“. „Nemůžete v 10 tisících metrech otevírat nějaké poklopy. To jsou kraviny,“ dodává odborník.

Související

Prezidenta Miloše Zemana loni napadla u voleb polonahá aktivistka.

Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa, útoky na politiky se zde objevují zřídkakdy. I proto chce poslanec Petr Dolínek (ČSSD) některé z nich připravit o ochranku. Z našetřených peněz by rád pořídil nové vybavení pro policii. Ta však spadá pod resort vnitra vedený Janem Hamáčkem, který už dříve jeho návrh odmítl.

Více souvisejících

Andor Šándor (bezpečnostní specialista) letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy