ROZHOVOR | Dánové migranty vítají, po čtvrté hodině už v práci nikoho nenajdete, říká Češka žijící v Dánsku

ROZHOVOR - Žila a studovala v Praze, před třemi lety se ale rozhodla pro životní krok a přestěhovala se do Dánska. Dvaadvacetiletá Lenka dnes sama přiznává, že tehdy o této zemi prakticky nic nevěděla, nyní na ni ale nedá dopustit. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala nejen zvyklosti a kulturní tradice, které jsou Dánům vlastní, ale i fungování tamního trhu práce, školství nebo přístupu k migraci.

Proč jste se rozhodla pro život právě v Dánsku? Čím vás tato země zlákala?

K životu v Dánsku jsem se dostala jako lidově řečeno „slepá k houslím“. Vlastně za to může moje tehdejší kamarádka ze střední, která se do Dánska přemístila po roce na VŠE v Praze. Tehdy jsem o Dánsku vůbec nic nevěděla a vlastně tu nikdy předtím ani nebyla. V tomto ohledu jsem jí hodně věřila a doufala, že moje zkušenost s životem na severu bude stejná, ne-li lepší. Odeslala jsem přihlášky na vysoké školy v Dánsku a modlila se v zázrak, který nakonec vyšel a já se tak přestěhovala z Prahy do Dánského města Horsens.

Jak vypadaly první dny poté, co jste do země dorazila? S čím jste se musela vypořádávat?

První dojmy byly zvláštní ale dodnes si pamatuji na to, jak jsme autem přejeli německou hranici a najednou byla všude rovina. Hodně mne také překvapily všudypřítomné cyklostezky a to, jak jsou – Dánové obezřetní k přírodě. Největší výzva pro mne na začátku byla určitě jazyková bariéra, jelikož jsem dánštině na začátku vůbec nerozuměla a musela se tak spokojit jen s angličtinou.

Jaké jsou první reakce na to, když někomu řeknete, že jste Češka?

Tohle je dobrá otázka a odpověď se velmi různí. Většina lidí kolem mne Českou republiku zná jen z hodin zeměpisu a naši řeč přirovnává k polštině či ruštině. Na druhou stranu teď hodně slýchám, jak je naše hlavní město – Praha kouzelné místo, což mne vždy velmi potěší. Párkrát jsem už také měla možnost dělat průvodce mým zahraničním přátelům. Ve většině případů si Prahu a české jídlo zamilovali. Hlavně potom trdelník.

Liší se v něčem mentalita Dánů a Čechů?

Bezpochyby. Většina lidí tu klade důraz na rozlišení pracovního a soukromého života. Po práci se tak věnují rodině, přátelům nebo si jdou zacvičit či sledovat televizi. Hranice mezi profesním životem a tím osobním je tedy více než znatelná.

Rodinný život v Dánsku nepochybně podporuje také volnější pracovní doba, kdy většina zaměstnanců upřednostňuje pracovat od dřívějších hodin, aby měli více času na svou rodinu a své aktivity. Díky tomu najdete většinu kanceláří a skladů po čtvrté hodině téměř prázdných.

Existují nějaké kulturní zvyklosti, které Vás u Dánů překvapily?

Mají tu takový pěkný rituál, kdy jste posypáni skořicí v případě, že dovršíte 25 let, aniž byste vstoupili do sňatku a pepřem v případě, že vám bylo třicet a vy jste stále single. To mi přišlo velmi humorné hlavně ze začátku, kdy jsem si nedokázala vysvětlit původ skořice na chodníku.

Dánsko je oblíbenou destinací studentů. V čem je tamní studium jiné než u nás?

Řekla bych že je to především to, jak tu učitelé dávají větší důraz na porozumění a ovládání dané látky. Během semestru ve škole pracujeme na různých projektech a výzkumech. Celkově bych řekla, že studium ve Skandinávii je vhodnější pro kreativní a komunikativní lidi, jelikož to není jen o učení se látky nazpaměť. Také se tu drží hesla, že žádná otázka není špatná. V praxi to tedy znamená, že se studenti mohou na cokoli zeptat, aniž by se báli toho, že budou zesměšněni.

Dalším důvodem je bezpochyby to, že tu jako občan EU nemusíte platit školné. Samotné studium je poté v angličtině.

Jak je na tom země v případě zaměstnanecké politiky? Jak obecně tam funguje trh práce?

Dánové si potrpí na průběžné hodnocení pracovních výsledků, rádi porovnávají a diskutují případné změny, které je potřeba provést. Jako nováčka Vás tak může odlišné firemní prostředí, známé také jako plochá organizační struktura překvapit. Velký důraz se tu klade na individualitu, a ačkoliv se tu bez problémů můžete obrátit na kolegy, vždy se od Vás bude očekávat, že jste schopni svoje úkoly plnit sami. Jste tak králem svého času a záleží jen na Vás, jak se s úkolem vypořádáte. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že se v neformálním a uvolněném pracovním prostředí brzy bez problému zorientujete.

Dánové tu upřednostňují pohodlí a o nějaké firemní kultuře v oblékání by se mohli vést dlouhé diskuze. Mým aktuálním pracovištěm je mladá firma, kde kravatu najdete maximálně tak ve skladu se zbožím a kde se starám o zákazníky z České republiky. Konečně mám tak možnost osobně porovnat pracovní prostředí v Dánsku s tím v České republice.

Jak Dánové pohlíží na současné krize, které hýbou Evropou? Například uprchlickou krizi, terorismus nebo Islámský stát.

Co se týká obyvatelstva, je Dánsko velmi multikulturní a otevřené vůči nově příchozím národnostem. To jsem navíc mohla zaznamenat během uprchlické krize, kdy se Dánsko stalo domovem stovkám přistěhovalců. Vláda se tu snaží o integraci, a tak nově příchozí podporuje v tom, aby se učili dánsky.

Vraťme se zpět k životnímu stylu. Je v něčem hodně rozdílný oproti tomu našemu?

Jedna z nejdůležitějších věcí, bez kterých se v Dánsku neobejdete je kolo, a to z několika důvodů. Nejen že je to praktický způsob, jak se pohodlně přepravit z místa na místo zrovna ve chvíli, kdy chcete, ale také znatelně ulehčíte vaší peněžence. Veřejná doprava je v Dánsku v porovnání s Českem nákladnější, a za jednu jízdu autobusem tu zaplatíte v přepočtu osmdesát korun. Jsou ale chvíle, kdy se tomu nevyhnete.

Jaká je Dánská kuchyně? Má nějaká specifika?

Dánská gastronomie je bezprostředně založená na používání lokálních surovin. Ať už se jedná třeba o Dány oblíbenou slaninu (Dánové jsou jeden z největších producentů vepřového masa na světě), brambory či mléčné výrobky. Dánským národním jídlem je potom „Stegt flæsk med persillesovs “což je takový český dokřupava vypečený bůček, přelitý bešamelovou omáčkou podávaný s bramborem a zelím. Další pochoutkou z vepřového masa jsou také „Frikadeller”, které bych přirovnala k českému karbanátku.

Najde se něco, co Vám z České republiky chybí?

České ceny. To mi tu chybí. Jinak bych řekla, že tu mám všechno. Navíc také umím vařit, a tak nemám problém třeba s uvařením svíčkové či přípravou houskového knedlíku. To se pak cítíte jako doma. Doslova. Na druhou stranu nechci zapírat, že mi chybí přítomnost mé rodiny. To je ta cena, se kterou by měl každý, kdo se plánujete vydat do zahraničí počítat.

Související

Dánsko, Kodaň

Za nejpřísnějšími opatřeními proti imigraci v Evropě stojí země, kde vládne levice. Příběh Dánska a jeho nečekaně tvrdé politiky

Dánsko se stalo průkopníkem restriktivní protiimigrační politiky v Evropě. V posledních letech přijalo řadu opatření, která odborníci hodnotí jako nejtvrdší na kontinentu. Přestože tuto politiku prosazuje levicová vláda premiérky Mette Frederiksenové, Kodaň pokračuje ve zpřísňování pravidel pro žadatele o azyl i uprchlíky. Sama Frederiksenová upozornila, že migrace ohrožuje sociální soudržnost a sociální zabezpečení.
Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

Více souvisejících

dánsko rozhovor Lenny Mali

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

před 48 minutami

Policie ČR

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny

Z letních prázdnin sice neuběhly ještě ani dva týdny, ale policie již vyšetřuje další tragédii, při které přišlo o život dítě. Třináctiletý chlapec v noci na středu zemřel ve Starém Plzenci v Plzeňském kraji. Spadl ze střechy bývalé továrny na výrobu nábytku. Podle dosavadních zjištění spáchal sebevraždu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pražské metro, stanice Staroměstská

Uzavírka Staroměstské se protáhne na měsíc, naznačil Hřib

Všechny informace naznačují, že stanice metra Staroměstská na lince A zůstane uzavřená po celý zbytek července. Vyplývá to i z vyjádření náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti). Požárem, který vedl k uzavření stanice, se zabývá policie. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby

Erin Pattersonová byla v australském státě Victoria uznána vinnou z trojnásobné vraždy a pokusu o vraždu poté, co svým hostům naservírovala jídlo s jedovatými muchomůrkami. Oběd v Leongathě skončil smrtí tří příbuzných a těžkou otravou čtvrtého. Žena se snažila nahrát svou vlastní otravu, ale lékaři i vyšetřovatelé dospěli k závěru, že šlo o promyšlený čin. Motiv zůstává předmětem dalšího šetření.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout

Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty čínské společnosti DeepSeek. Vláda ve středu rozhodla o jejich zákazu na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Kabinet se zabýval také podrobnostmi o průběhu a řešení rozsáhlého výpadku elektrického proudu, k němuž došlo na části území republiky minulý týden v pátek.

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?

Vzhledem k blížícímu se startu nové sezóny tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže Chance ligy, jenž je naplánován již na pátek 18. července, se v těchto dnech a týdnech připravují prvoligové kluby na svých soustředěních a úřadující český mistr Slavia Praha není výjimkou. Dosud přivedla mnoho zajímavých posil v čele s Michalem Sadílkem a Japoncem se zkušenostmi z anglické Premier League Daikim Hašiokou. V současnosti však řeší trable s další posilou Dominikem Javorčekem a čile se také mluví o možném odchodu El Hadjiho Malicka Dioufa. Poslední dny pak také o zájmu o služby samotného kouče Jindřicha Trpišovského.

včera

Robert Fico promluvil poprvé od atentátu na svou osobu.

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí

Druhým dnem a především výpovědí poškozeného ve středu pokračoval proces s atentátníkem na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Politik se nicméně osobně nedostavil, soud nechal jeho výslech přehrát. Útočník Juraj C. dal prostřednictvím obhájce najevo, že se neztotožňuje s tím, že mu hrozí doživotí. O průběhu procesu informoval deník Pravda. 

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin

Izrael plánuje výstavbu „humanitárního města“ v Rafahu na jihu pásma Gazy pro statisíce palestinských uprchlíků. Podle ministra obrany Israela Katze má jít o uzavřenou zónu, kterou budou spravovat mezinárodní orgány a Palestinci nebudou moci odejít. Projekt, inspirovaný návrhem amerického prezidenta Donalda Trumpa na přesídlení Palestinců do jiných zemí, čelí ostré kritice. Podle právníka by mohl představovat válečný zločin, proti se postavila i Británie s Katarem.

včera

včera

včera

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil

Americký prezident Donald Trump oznámil nové zbrojní dodávky pro Ukrajinu, která čelí pokračující ruské agresi. Dodávky ze Spojených států, respektive zbraní americké výroby hrají od počátku invaze klíčovou roli v podpoře Kyjeva – od systémů HIMARS a raket ATACMS přes dělostřeleckou munici až po tanky Abrams a stíhačky F-16. Tyto zbraně významně posílily schopnost Ukrajiny čelit útokům a zasazovat údery hluboko na nepřátelském území.

včera

Alena Schillerová

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě

Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva. 

včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně

Americký prezident Donald Trump podle nahrávky z loňského fundraisingu v minulosti pohrozil ruskému vůdci Vladimiru Putinovi bombardováním Moskvy, pokud by Rusko napadlo Ukrajinu. USA sice disponují schopností takový útok provést, ale ruská vojenská doktrína připouští jadernou reakci na ohrožení hlavního města. Jakýkoli konvenční úder by tak mohl vést k jaderné eskalaci. Trumpova slova tak zjevně byla především cílenou součástí kampaně před dárci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy