ROZHOVOR | Dánové migranty vítají, po čtvrté hodině už v práci nikoho nenajdete, říká Češka žijící v Dánsku

ROZHOVOR - Žila a studovala v Praze, před třemi lety se ale rozhodla pro životní krok a přestěhovala se do Dánska. Dvaadvacetiletá Lenka dnes sama přiznává, že tehdy o této zemi prakticky nic nevěděla, nyní na ni ale nedá dopustit. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala nejen zvyklosti a kulturní tradice, které jsou Dánům vlastní, ale i fungování tamního trhu práce, školství nebo přístupu k migraci.

Proč jste se rozhodla pro život právě v Dánsku? Čím vás tato země zlákala?

K životu v Dánsku jsem se dostala jako lidově řečeno „slepá k houslím“. Vlastně za to může moje tehdejší kamarádka ze střední, která se do Dánska přemístila po roce na VŠE v Praze. Tehdy jsem o Dánsku vůbec nic nevěděla a vlastně tu nikdy předtím ani nebyla. V tomto ohledu jsem jí hodně věřila a doufala, že moje zkušenost s životem na severu bude stejná, ne-li lepší. Odeslala jsem přihlášky na vysoké školy v Dánsku a modlila se v zázrak, který nakonec vyšel a já se tak přestěhovala z Prahy do Dánského města Horsens.

Jak vypadaly první dny poté, co jste do země dorazila? S čím jste se musela vypořádávat?

První dojmy byly zvláštní ale dodnes si pamatuji na to, jak jsme autem přejeli německou hranici a najednou byla všude rovina. Hodně mne také překvapily všudypřítomné cyklostezky a to, jak jsou – Dánové obezřetní k přírodě. Největší výzva pro mne na začátku byla určitě jazyková bariéra, jelikož jsem dánštině na začátku vůbec nerozuměla a musela se tak spokojit jen s angličtinou.

Jaké jsou první reakce na to, když někomu řeknete, že jste Češka?

Tohle je dobrá otázka a odpověď se velmi různí. Většina lidí kolem mne Českou republiku zná jen z hodin zeměpisu a naši řeč přirovnává k polštině či ruštině. Na druhou stranu teď hodně slýchám, jak je naše hlavní město – Praha kouzelné místo, což mne vždy velmi potěší. Párkrát jsem už také měla možnost dělat průvodce mým zahraničním přátelům. Ve většině případů si Prahu a české jídlo zamilovali. Hlavně potom trdelník.

Liší se v něčem mentalita Dánů a Čechů?

Bezpochyby. Většina lidí tu klade důraz na rozlišení pracovního a soukromého života. Po práci se tak věnují rodině, přátelům nebo si jdou zacvičit či sledovat televizi. Hranice mezi profesním životem a tím osobním je tedy více než znatelná.

Rodinný život v Dánsku nepochybně podporuje také volnější pracovní doba, kdy většina zaměstnanců upřednostňuje pracovat od dřívějších hodin, aby měli více času na svou rodinu a své aktivity. Díky tomu najdete většinu kanceláří a skladů po čtvrté hodině téměř prázdných.

Existují nějaké kulturní zvyklosti, které Vás u Dánů překvapily?

Mají tu takový pěkný rituál, kdy jste posypáni skořicí v případě, že dovršíte 25 let, aniž byste vstoupili do sňatku a pepřem v případě, že vám bylo třicet a vy jste stále single. To mi přišlo velmi humorné hlavně ze začátku, kdy jsem si nedokázala vysvětlit původ skořice na chodníku.

Dánsko je oblíbenou destinací studentů. V čem je tamní studium jiné než u nás?

Řekla bych že je to především to, jak tu učitelé dávají větší důraz na porozumění a ovládání dané látky. Během semestru ve škole pracujeme na různých projektech a výzkumech. Celkově bych řekla, že studium ve Skandinávii je vhodnější pro kreativní a komunikativní lidi, jelikož to není jen o učení se látky nazpaměť. Také se tu drží hesla, že žádná otázka není špatná. V praxi to tedy znamená, že se studenti mohou na cokoli zeptat, aniž by se báli toho, že budou zesměšněni.

Dalším důvodem je bezpochyby to, že tu jako občan EU nemusíte platit školné. Samotné studium je poté v angličtině.

Jak je na tom země v případě zaměstnanecké politiky? Jak obecně tam funguje trh práce?

Dánové si potrpí na průběžné hodnocení pracovních výsledků, rádi porovnávají a diskutují případné změny, které je potřeba provést. Jako nováčka Vás tak může odlišné firemní prostředí, známé také jako plochá organizační struktura překvapit. Velký důraz se tu klade na individualitu, a ačkoliv se tu bez problémů můžete obrátit na kolegy, vždy se od Vás bude očekávat, že jste schopni svoje úkoly plnit sami. Jste tak králem svého času a záleží jen na Vás, jak se s úkolem vypořádáte. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že se v neformálním a uvolněném pracovním prostředí brzy bez problému zorientujete.

Dánové tu upřednostňují pohodlí a o nějaké firemní kultuře v oblékání by se mohli vést dlouhé diskuze. Mým aktuálním pracovištěm je mladá firma, kde kravatu najdete maximálně tak ve skladu se zbožím a kde se starám o zákazníky z České republiky. Konečně mám tak možnost osobně porovnat pracovní prostředí v Dánsku s tím v České republice.

Jak Dánové pohlíží na současné krize, které hýbou Evropou? Například uprchlickou krizi, terorismus nebo Islámský stát.

Co se týká obyvatelstva, je Dánsko velmi multikulturní a otevřené vůči nově příchozím národnostem. To jsem navíc mohla zaznamenat během uprchlické krize, kdy se Dánsko stalo domovem stovkám přistěhovalců. Vláda se tu snaží o integraci, a tak nově příchozí podporuje v tom, aby se učili dánsky.

Vraťme se zpět k životnímu stylu. Je v něčem hodně rozdílný oproti tomu našemu?

Jedna z nejdůležitějších věcí, bez kterých se v Dánsku neobejdete je kolo, a to z několika důvodů. Nejen že je to praktický způsob, jak se pohodlně přepravit z místa na místo zrovna ve chvíli, kdy chcete, ale také znatelně ulehčíte vaší peněžence. Veřejná doprava je v Dánsku v porovnání s Českem nákladnější, a za jednu jízdu autobusem tu zaplatíte v přepočtu osmdesát korun. Jsou ale chvíle, kdy se tomu nevyhnete.

Jaká je Dánská kuchyně? Má nějaká specifika?

Dánská gastronomie je bezprostředně založená na používání lokálních surovin. Ať už se jedná třeba o Dány oblíbenou slaninu (Dánové jsou jeden z největších producentů vepřového masa na světě), brambory či mléčné výrobky. Dánským národním jídlem je potom „Stegt flæsk med persillesovs “což je takový český dokřupava vypečený bůček, přelitý bešamelovou omáčkou podávaný s bramborem a zelím. Další pochoutkou z vepřového masa jsou také „Frikadeller”, které bych přirovnala k českému karbanátku.

Najde se něco, co Vám z České republiky chybí?

České ceny. To mi tu chybí. Jinak bych řekla, že tu mám všechno. Navíc také umím vařit, a tak nemám problém třeba s uvařením svíčkové či přípravou houskového knedlíku. To se pak cítíte jako doma. Doslova. Na druhou stranu nechci zapírat, že mi chybí přítomnost mé rodiny. To je ta cena, se kterou by měl každý, kdo se plánujete vydat do zahraničí počítat.

Související

Více souvisejících

dánsko rozhovor Lenny Mali

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 6 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli tragické sobotní nehodě na D1

Policie obvinila řidiče kamionu ze zavinění sobotní tragické nehody na dálnici D1. Muži hrozí v případě odsouzení až šestiletý trest odnětí svobody. Ve směru do Polska se včera srazilo několik vozidel včetně tahače, který převážel tank. Jeden člověk nepřežil.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy