Praha - Česko si dnes připomíná 72 let od Pražského povstání, během nějž v roce 1945 padlo podle zpřesněných údajů Vojenského historického ústavu téměř 3000 lidí. Primátorka Adriana Krnáčová při pietě na Staromětsksé radnici vyjádřila lítost nad zmařenými životy. Lidé a politici se sešli také řed budovou Českého rozhlasu.
Podle historiků není seznam mrtvých úplný, protože řadu obětí, především mimopražských bojovníků, se nepodařilo identifikovat. Smrt obránců Prahy připomínají po hlavním městě desítky pomníků a pamětních desek.
"Pražané bojovali proti Němcům a nečekali, až je někdo osvobodí. Jejich oběť není marná, k prokázání odvahy v nepříznivých dobách není nutné udělat ty největší činy, ale vždy se musí bojovat se zlem," uvedla Krnáčová.
"Dnes si připomínáme ty, kteří v květnu 1945 vzali do ruky zbraň a statečně bojali za naši zemi a za její obnovu. Nebyli to jen ti, kteří v boji položili své životy, ale i ti, kteří jim v boji pomáhali jako takzvané spojky. Riskovali všichni," uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).
Podle něj měla v bojích o svobodu svou roli i Staroměstská radnice, kterou chtěli Němci srovnat se zemí. "Kdyby k povstání nedošlo, Praha by dopadla mnohem hůř," uvedl.
První ozbrojené střety s německými okupanty vypukly před tehdejším Československým rozhlasem, který ve vysílání svolával Pražany ke své obraně.
Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral poznamenal, že každoroční oslavy výročí Pražského povstání se konají, protože je dlužíme těm, kteří v bojích položili své životy. Podobný dluh je podle něj i vůči dalším generacím obyvatel České republiky, kteří budou hledat pevný bod, o který by se mohly v dějinách opřít. Odmítl, že by Pražské povstání vzhledem ke svému načasování na konci války bylo zbytečné, jak někdy zaznívá.
Ve stejném duchu se vyjádřil i Štěch. Podotkl, že Pražské povstání bývá často zlehčováno. "Jenže tehdy situace vypadala jinak," poznamenal s tím, že Němci počítali, že se dokážou bránit o dva týdny déle, což by znamenalo mnohem více obětí na životech. Za důležité také označil, že se národ během květnových událostí dokázal stmelit. Posteskl si, že v současné době je národ rozdělen. Jedna část národní cítění podle něj zneužívá při šíření xenofobie, druhá pak vlastenectví považuje za nemravné slovo a srovnává s nacismem. "Přetahují se o většinu, která je uprostřed. To je nezdravý stav," řekl Štěch.
Na pietě vystoupil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Připomínáme si zde na tomto místě zásluhy desítek tisíc lidí, kteří v květnu roku 1945 bojovali za svou vlast tady v Praze, ale také na řadě dalších míst naší republiky, v Čechách a také na Moravě," řekl. Sobotkovi na pietu přišlo vyjádřit podporu několik jednotlivců v jeho počínání ve vládní krizi a ve snaze o odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO).
Odpoledne se lidé sešli k pietnímu aktu také poblíž mostu, který sehrál v době Pražského povstání také významnou roli. Původně Trojský most byl na most Barikádníků přejmenovaný krátce válce. "Jsou to zejména mosty, kudy kráčela historie. Sváděly se o ně boje, protože to byla strategická místa," řekla v projevu místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (nez.).
Poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) poznamenala, že se pietních aktů neúčastní mladá generace. "Měli by tu být školní děti a dospívající, kteří "profitují" z toho, co se tu tehdy odehrálo," uvedla.
Související
Japonsko si před 79 lety zvolilo novou cestu. Předcházela tomu zkáza Hirošimy a Nagasaki
Před 85 lety začala druhá světová válka. Začali ji Němci vyhlazovací válkou proti Polsku
II. světová válka , Praha , osvobození čr , Adriana Krnáčová , Milan Štěch , Český rozhlas , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
před 1 hodinou
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
před 1 hodinou
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
před 1 hodinou
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
před 2 hodinami
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
před 3 hodinami
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
před 3 hodinami
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
před 3 hodinami
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
před 3 hodinami
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
před 4 hodinami
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
před 5 hodinami
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
před 5 hodinami
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
před 6 hodinami
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
před 6 hodinami
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
před 7 hodinami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
před 7 hodinami
Timothy West, uznávaná britská hvězda jeviště a plátna, zemřel ve věku 90 let
před 7 hodinami
Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém
před 8 hodinami
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
před 8 hodinami
Musk od voleb v USA enormně zbohatnul. Jak profituje ze spojenectví s Trumpem?
před 8 hodinami
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?
Zdroj: Libor Novák