ROZHOVOR | Čeká nás nejteplejší konec května za posledních 9 let. Celé Česko zasáhnou silné bouřky

ROZHOVOR - Čeká nás velmi teplý konec května, zároveň je ale třeba počítat s tím, že v polovině příštího týdne zasáhnou celé území bouřky, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz meteoroložka společnosti Meteopress Dagmar Honsová.

Podle předpovědi na příští týden nás čekají velmi teplé dny. Můžeme se tedy těšit na to, že už skutečně přichází léto?

Konec letošního května bude nejteplejší za posledních 9 let. Teploty budou tropické a počasí opravdu letní. Navíc od 1. června už hovoříme o meteorologickém létě, takže přijde tak akorát.

Zároveň ale platí výstraha před silnými bouřkami. Které části Česka se mají připravit na problémy?

Během úterý a středy bude počasí u nás ovlivňovat vlnící se studená fronty, která přes naše území bude postupovat od západu a ve středu dorazí na Moravu a do Slezska. Z dnešního pohledu to vypadá, že silné bouřky nejsou vyloučené na celém území.

Meteorologové v průběhu loňského roku upozorňovali, že každý měsíc byl tím nejteplejším v historii měření. Pokračuje tento trend i letos?

Letos byl zatím teplotně výrazně nadprůměrný březen. Potom nás naopak hodně překvapil aprílový duben, kdy naopak o podprůměrné dny se sněžením nebyla nouze.

Je možné už teď předpovědět, jaké počasí nás čeká o prázdninách? Na které období je třeba dobré plánovat dovolenu někde v České republice?

Nedá. Předpověď počasí na delší časové období než 14 dnů vlastně nemá smysl. Poté už může být pro někoho platná informace ta, zda se bude nadcházející období nějak výjimečně lišit od dlouhodobého normálu – ať už srážkově nebo teplotně.

K tomu slouží tzv. klimatologické modely, které vydávají velká meteorologická centra např. ve Velké Británii nebo v USA. Ty mohou nastínit, co od nadcházejícího období očekávat. Nicméně i takovouto informaci musíme brát hodně s rezervou. Takže s rezervou…letošní prázdniny by se neměli nikterak výrazně odlišovat od dlouhodobého normálu. Vždy mnohé překvapí, že k létu patří jak tropické dny tak propršené a studené.

Podle statistik bývá stabilnější v počasí srpen. Zejména do počátku července ještě zasahuje Medard – deštivější období. Naopak v srpnu nebývá výjimkou, že se nad střední Evropou ustálí na celý týden mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu, která zaručuje slunečné počasí.

Pomalu ale jistě se blíží také doba zahraničních dovolených. Kam je nejlepší v tuto chvíli vyrazit za teplem?

Nyní je letní počasí téměř nad celou Evropou. Takže nemusíme už nikam daleko. Na severu Afriky v Egyptě už nejvyšší odpolední teploty stoupají i přes 40 °C.

Jaké teploty panují teď v oblíbených letoviscích? Například v Řecku, Chorvatsku nebo Itálii? A je už moře dostatečně teplé na koupání?

Přelom května a června bude v Evropě střední teplejší než na jihu Evropy. Řecko v maximech hlásí pro příští týden 25 °C a oblačno s přeháňkami, v Chorvatsku bude slunečno s teplotami do 27 °C a v Itálii jasno až polojasno s teplotami do 30 °C. Teplota moře je ještě dost nízko – nejčastěji mezi 18 až 21 °C, takže spíše jen na rychlé osvěžení.

Díky za rozhovor

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Dagmar Honsová (meteoroložka) Počasí Léto dovolená

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

včera

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

včera

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

včera

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

včera

včera

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

včera

včera

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy