Falzum, či poklad české historie? Lítý spor vypukl před 200 lety

Mělo jít o jeden z nejvýznamnějších textů české historie. Rukopis zelenohorský však od doby svého objevení čelil pochybnostem o jeho pravosti. Do sporu se významně vložil i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a i díky němu je dnes rukopis považován za falsum.

Čím je Rukopis zelenohorský?

Jde o pergamenové dvoulisty o velikosti 22 krát 16 centimetrů, které byly nalezeny na zámku Zelená Hora. Dokument měl v roce 1817 nalézt duchovní Josef Kovář při úklidu archivu, následně je předal nepomuckému děkanovi páteru Boubelovi. Na pergamenu je popsán příběh dvou bratrů Chrudoše a Šťáhlava, kteří se přou o dědictví po svém otci. Spor rozsoudila kněžna Libuše, která rozhodla v neprospěch Chrudoše, jež uplatňoval německé právo. 

Kovář v roce 1818 pergamen anonymně dopravil do Prahy nejvyššímu purkrabímu hraběti Františku Kolowratovi. Už tehdy se začalo mluvit o tom, že anonymní pergamen může být podvrhem.

Vliv rukopisu

Zelenohorský rukopis v sobě snoubí motiv slovanství a germánství. Chrudoš se po Libušině soudu rozčílí, rozhodla totiž podle českého práva, nikoliv německého. Podobný motiv příběhu je znám i z Dalimilovy, Kosmovy a Hájkovy kroniky. Soud měl dokázat demokratický ráz slovanské společnosti v dávných dobách. O právních vztazích se také dozvídáme z písně Sněmy. V tomto krátkém textu, který je závěrem zpěvu, je vysvětleno právní uspořádání rodového majetku. Pokud by oba texty byly pravé, šlo by o nejstarší česky psaný dokument. V době národního obrození se dokument společně s Rukopisem královédvorským stal symbolem národa.

Debata o pravosti dokumentu

Už filolog a kněz Josef Dobrovský označil celý příběh za "bídný padělek" a vyřadil ho ze sbírky Musea českého království. S Dobrovským ale nesouhlasil Josef Jungmann, kterého dokonce Dobrovský označil za spoluautora dokumentu, pravosti věřil také básník a filolog Václav Hanka a Josef Linda. Do sporu významně zasáhl historik František Palacký, který v roce 1840 nařídil chemickou a mikroskopickou expertízu Augustem Cordou. Ten označil dokument za "nanejvýš starý". 

Jeden z pamětníků nálezu Josef Zeman byl o pravosti také přesvědčený. Dle jeho slov se rukopis na Zelenou Horu dostal kolem roku 1420, kdy hrozilo, že blízký cisterciácký klášter bude vypálený.

V roce 1886 do sporu vstoupil budoucí prezident T. G. Masaryk. Ten rozjel kampaň proti Rukopisům v časopise Atheneum. Profesor české filosofie Jan Gebauer znovu nařídil chemické zkoušky rukopisu, od kterého se na poslední chvíli ustoupilo. V roce 1917 byly vyrobeny přesné fotografické faksimile obou rukopisů profesorem V. Vojtěchem. Společně s chemikem Andrlíkem na základě testů s inkousty ukázal, že ani prostředky 20. století nelze napodobit stárnutí inkoustového písma. 

Nejnovější zkoušky proběhly v roce 1968 z iniciativy spisovatele Miroslava Ivanova. Ve třinácti velkých začátečních písmenech byly objeveny drobné mikroskopické prasklinky, které vzniknou až po mnoha staletích. Radost vlastenců ale netrvala dlouho, v červnu téhož roku proběhly zkoušky rentgenem a zjistilo se, že na pergamenech byl kdysi napsán text jiný, který byl až na drobné výjimky seškrabán. Jelikož písmo Rukopisu napodobovalo písmo mnohem starší, než bylo písmo odstraněné,byl podán jasný důkaz o tom, že jde o falsum. Tyto výsledky byly oficiálně vydány teprve nedávno, až v roce 1993. S jejich závěrem ale nesouhlasila Česká společnost rukopisná, prý je třeba provést jiné metody k zjištění pravosti. 

Poslední studii rukopisu vydal profesor Daneš z Takomské univerzity ve Washingtonu, který jeho vznik klade do roku 1500. Profesor se domnívá, že autorem by mohl být Jihoslovan.

Je možné, že další výzkum ještě převládající názor, že jde o falsum, který vytvořil Josef Linda a Václav Hanka, vyvrátí. Ostatně podle mínění Františka Palackého nebo Josefa Jugmanna ani Linda, ani Hanka nebyli žádnými velkými básníky, a tak nechtěli věřit, že právě oni jsou autory Rukopisů. 

Rukopis dnes

K dvoustému výročí nálezu Rukopisů se letos konají přednášky a akce, zejména na zámku Zelená Hora. Centrem přednášek a koncertů bude na podzim také Dvůr Králové nad Labem, kde bude vystaven i originál Rukopisu královédvorského.

Pasáže z Rukopisu: 

Rukopis zelenohorský vzbuzuje dojem, že pochází asi z 10.-11. století a v podstatě popisuje období nástupu Přemyslovců k moci v českých zemích. 

Svolání lechů na sněm:

po Radovan ot Kamena Mosta,po Jarožir ot Bred vletorěčných,po Strěžibor ot Sázavy ladny,po Samorod se Mžě striebronosné,po vsie kmeti, lechy i vladyky,i po Chrudoš, i po Staglav, bratryrozvaděma o dědiny otné.Kda sě sněchu leši i vladykyv Vyšegraděprokní stúpi rozenia dle svégo.Stúpi kněžna v bielestvúcí rízě,stúpi na stól oten v slavně sněmě.Dvě věglasně děvěvyučeně věščbám Vítězovým,u jednéj sú desky pravdodatné,u vtoréj meč krivdy kárajúcí,protiv ima plamen pravdozvěsteni pod nima svatocúdná voda.

Libušin soud (jazykově upraveno):

Vltavo, aj proč svou kalíš vodu?K čemu kalíš vodu stříbropěnnou?Zdaž tě lítá rozvlnila bouře,sesypavši mračno širých nebes,opláknuvši zelených hor hlavy,vypláknuvši zlatopískou hlínu? –

Jakže bych já vody nekalila,když se vadí dva rodní bratři,rodní bratři o dědictví otce!Vadí se to krutě mezi seboulítý Chrudoš na Otavě křivé,na Otavě křivé, zlatonosné,Stahlav chrabrý na Radbuze chladné;oba bratři, oba Klenovici,z větve staré rodu Popelova,který přišel s pluky s Čechovýmiv tyto žírné kraje přes tři řeky.

Přiletěla družná vlaštovice,přiletěla od Otavy křivé,sedla na okénko rozložitév Libušině otců zlatém sídle,sídle otců, svatém Vyšehradě,běduje a naříká si smutně.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Československo dokument Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy