Pravda vítězí? Studenti po celém Česku brání ústavu proti Zemanovi

Praha/Olomouc/Brno/Pardubice/Plzeň - V Česku začala v poledne stávka studentů na obranu ústavních hodnot. Na několika místech v Praze a dalších univerzitních městech se sešly stovky lidí. Stávku vyhlásila Divadelní fakulta Akademie múzických umění (DAMU) a oslovila 320 škol.

Iniciátor stávky #VyjdiVen Luboš Louženský řekl, že akce nemá zpochybňovat volební výsledek, je namířená proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. "Prakticky denně vidíme, že si vedoucí představitelé našeho státu v čele s prezidentem dál a dál posouvají mantinely a ohýbají ústavní zvyklosti. Jako studenti s tím zásadně nesouhlasíme," uvedl Louženský.

Před budovou DAMU se v poledne sešla zhruba stovka lidí. Někteří měli v rukou plakáty s bývalým prezidentem Václavem Havlem, vidět byla i česká a evropská vlajka nebo parodie prezidentské standarty s nápisem "Pravda vítězí?".

Po projevech se studenti po půl hodině rozešli a mnozí se přesunuli k Národnímu divadlu, kde na náměstí Václava Havla začal ve 13:30 happening. Na piazzetě se shromáždily zhruba tři stovky lidí, někteří z nich se podepisovali pod výzvu iniciativy #VyjdiVen. Řečníci v projevech zdůraznili, že dnešní stávka není jednorázovou akcí, ale má se stát dlouhodobějším studentským hnutím usilujícím o lepší politickou kulturu v zemi. Politikům napříč stranami dnes iniciátoři adresovali výzvu, aby nevedli permanentní předvolební kampaň nebo podporovali školství, které podle nich zaspalo dobu a neodpovídá současné společnosti.

V dejvickém kampusu se do výstražné stávky zapojilo podle pořadatelů kolem 900 studentů, které přišli podpořit i jejich pedagogové. Happeningem, kdy vyšli ze školních budov, vyzvali veřejné činitele k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot. Společnou akci zde pořádali studenti Českého vysokého učení technického (ČVUT) a Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT), přišla ji podpořit i skupina studentů Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy, která má ve zdejším kampusu také budovu.

"Jsou věci, které máme, jen když se o ně staráme. Já jsem rád, že jste přišli, protože se staráte o to, abychom se kdykoli mohli sejít, když chceme, abychom vždycky mohli sami rozhodovat o tom, co chceme a co chceme říkat," řekl prorektor pro vědu, tvůrčí činnost a doktorské studium ČVUT Zbyněk Škvor. Studenti svůj názor vyjadřovali i transparenty jako "ČT nedáme", "Mluvit pravdu" nebo "Zachraňme demokracii". Společnou fotografii stávky před Národní technickou knihovnou ponesou organizátoři celorepublikové stávky v pondělí senátorům spolu s apelem, kterým je vyzvou k výraznější obraně ústavních hodnot.

Na pražském Albertově, který je s protesty studentů spjat i historicky, se sešlo několik stovek lidí. Na podpis petice, kterou chtějí organizátoři podle Louženského odnést v pondělí do Senátu, se stála dlouhá fronta. Shromáždění organizovali studenti Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, podpořila je i vedení fakult. Mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek ČTK řekl, že škola aktivity studentů respektuje. Pedagog z Přírodovědecké fakulty Jan Černý studentům řekl, že na rektorátu UK zasedala Rada vysokých škol, která studentské protesty drtivou většinou podpořila.

Zhruba 150 lidí se sešlo v poledne i na Václavském náměstí pod sochou sv. Václava. Byli mezi nimi studenti, ale také zaměstnanci, kteří vyšli ven z kanceláří poblíž centra. Lidé cinkali klíči, četli citáty prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a skandováním "Není nám to jedno!" vyjadřovali nespokojenost nad současnou politickou situací. Před půl jednou se stávkující pokojně rozešli.

Několik stovek studentů Univerzity Palackého i některých středních škol se dnes v Olomouci zapojilo do výstražné stávky. Studenti vyšli z fakultních univerzitních budov a shromáždili se na několika místech Olomouce, kde bylo možné zároveň podepsat studentskou výzvu. Někteří účastníci demonstrací drželi státní vlajky a transparenty. Do protestu se zapojila i část studentů olomouckého Gymnázia Hejčín či Gymnázia Jana Opletala v Litovli na Olomoucku.

"Souhlasím s požadavky, které máme. Nelíbí se mi už z etického hlediska, že nahoře je člověk, který, když to přeženu, vlastní celou Českou republiku. Myslím tím pana (Andreje) Babiše. Tohle se mi hodně nelíbí," řekla novinářů studentka pedagogické fakulty Dana Tučková.

Studenti Univerzity Palackého tento týden sepsali veřejnou výzvu na podporu médií veřejné služby. "Výzva apeluje na politickou reprezentaci země, aby nezpochybňovala úlohu a nezávislost veřejnoprávních médií a jednoznačně se postavila na jejich obranu. Autoři textu zároveň vyzývají veřejnost, a především pak všechny vysokoškolské instituce a jiná vědecká pracoviště v ČR, aby se k prohlášení připojily a jakoukoliv formou jej podpořily," uvedla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková

Na obranu společenských a ústavních hodnot se dnes v poledne na brněnském náměstí Svobody shromáždilo nejméně 1000 lidí. Převažovali vysokoškoláci a středoškoláci, nechyběli však ani starší účastníci.

Studenti v projevech opakovaně zmiňovali, že jim současná politická situace není lhostejná a že nehodlají mlčet. "Pojďme bránit naše ideály, nikdo jiný to za nás neudělá," vyzval Tomáš Krajíček z Mendelovy univerzity. "Nejsme apatická masa," zdůraznila další řečnice, studentka Lucie Myslíková.

Člen Národního parlamentu dětí a mládeže, gymnazista Adrian Drozdek, řekl, že středoškoláci sice ještě nemají volební právo, tolik zkušeností ani titulů jako dospělí, mají však svůj pohled na svět, v mnohém nový a přínosný. "Musíme zůstat bystří, hlasití a ostražití," řekl Drozdek.

Výstražnou stávku podpořily studentské komory některých akademických senátů. Například studenti Janáčkovy akademie múzických umění dostali děkanské volno. Masarykova univerzita, největší vysoká škola v Brně, podle své mluvčí dlouhodobě podporuje a vítá občanskou angažovanost svých studentů i akademiků, účast každého z nich je věcí individuálního rozhodnutí.

Asi dvě stovky lidí se v poledne zúčastnily v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem protestního shromáždění za obranu ústavních zvyklostí a hodnot. Kromě studentů UJEP se u lavičky Václava Havla sešli i někteří vyučující a obyvatelé města. Do celorepublikové akce se v Ústeckém kraji zapojily i dvě desítky středních škol.

Studenti přinesli před budovu filozofické fakulty transparenty, na místě se také podepisovala petice na podporu veřejnoprávních médií. "Jsme přesvědčeni, že věci, jako je morálka a svědomí, by měly být zásadní hybnou silou nejen na úrovni občanské, ale i politické," řekl jeden z organizátorů Antonín Kadlec.

Desítky vysokoškolských studentů v Pardubických se dnes v poledne připojilo k půlhodinové stávce na obranu ústavních hodnot. Zatímco zaměstnanci divadla pojali stávku nazvanou #VyjdiVen bez režie, s petičními archy v centru města oslovovali kolemjdoucí, studenti si připravili projevy a nechali ozvučit dvoranu univerzitního kampusu, jejímž centrem je lavička Václava Havla.

"Účast byla nad mé očekávání, vzhledem k tomu, že jsme ji pořádali na poslední chvíli. Pořád jsem čekala, že se jí ujme někdo starší, studuji teprve první ročník. Když dva dny před konáním nebyla založená na facebooku událost, tak jsem se do toho vrhla," řekla studentka Filozofické fakulty Univerzity Pardubice Anna Křížková.

Řečníci připomněli Václava Havla, jeho projev z roku 1989 a dopisy prezidentu Gustávu Husákovi. Zazněla část projevu Tomáše G. Masaryka k ročnímu výročí Československé republiky a fejeton Karla Čapka. Vysokoškolský pedagog Ivo Říha ocenil, že studenti dovedou dát najevo nelibost se současným politickým děním. "Uvědomují si, že to, co je nemravné, nelze pokládat za normální a nelze nad tím mávnout rukou," řekl Říha.

Chartistka Jarmila Stibicová z Pardubic zavzpomínala, že v době konání Majálesu v roce 1956 se v pražském Parku kultury a oddechu Julia Fučíka, nyní Výstaviště, konaly debaty studentů s příznivci komunistického režimu, debatní kroužky zvané Hyde Park po londýnském vzoru bylo možné pořádat v roce 1968. "Myslím, že něco takového bychom mohli znovu uspořádat i u nás v Pardubicích," řekla Stibicová.

Zhruba pětistovka vysokoškoláků ze Západočeské univerzity dnes v Plzni půl hodiny stávkovala v hlavním kampusu na Borech na obranu ústavních a společenských zvyklostí a hodnot."Plně souhlasíme s prohlášením a výzvou DAMU. Jestli budou akce pokračovat, záleží na tom, jak se politická situace dále vyvine," uvedl organizátor Radek Sieber z ekonomické fakulty.

"Všechny podpisové archy, fotografie a audiovizuální výstupy předáme studentům DAMU. Zástupci DAMU je příští týden hromadně spolu s peticí odnesou do Senátu," uvedl Sieber. Na závěr stávky zahrála studentka hymnu na housle a student Krylovu píseň Anděl.

Kolik lidí se k iniciativě během dnešních protestů připojilo, iniciátoři zatím neumějí odhadnout, protesty si organizovaly samy školy; řádově byly účastníků tisíce. V pondělí chtějí přinést sebrané podpisové archy pod výzvou i zaslané fotografie či videa z dnešní akce do kanceláře Senátu. Horní komora parlamentu by se výzvou studentů mohla zabývat na dubnové schůzi. Klub Starostů chce kvůli tomu připravit návrh usnesení horní komory.

Související

Ilustrační fotografie.

Studentům ZČU hrozí postih i od školy. Hloupost, konstatoval rektor

Se studenty, kteří svým chováním vzbudili ve středu důvodnou obavu z útoku na Západočeské univerzitě v Plzni, se hodlá vypořádat i samotná vysoká škola. Dvojice mladíků již čelí obvinění ze spáchání přečinu výtržnictví ve formě spolupachatelství. Ve škole jim teoreticky hrozí vyloučení. 

Více souvisejících

studenti Vysoké školy Demonstrace Univerzita Palackého Masarykova univerzita Brno Praha Miloš Zeman Univerzita Pardubice Západočeská univerzita v Plzni Univerzita J.E. Purkyně (Ústí nad Labem)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy