Praha - Vystudovaná právnička Milada Horáková byla celý život veřejně činná. Bojovala proti bezpráví a útlaku jak s nacisty, tak později s komunisty. A zatímco útrapy druhé světové války přežila, následný režim se jí stal osudným.
Milada Horáková se narodila 25. 12. 1901 v Praze na Královských Vinohradech. Po vystudování právnické fakulty pracovala v Ústředním sociálním úřadu a působila v ženském hnutí jako blízká spolupracovnice zakladatelky Ženské národní rady.
V roce 1929 vstoupila do národně socialistické strany a netajila se tím, že její životní vzor byl T. G. Masaryk, jehož program humanitní demokracie přijala za svůj. Se stejnými myšlenkami se v roce 1939 zapojila do protinacistického odboje, kterého se účastnil i její manžel Ing. Dr. Bohuslav Horák.
Její tažení skončilo v roce 1940, kdy byla v bytě v Horním Bradle 2. 8. zatčena i se svým manželem gestapem. Jejich sedmiletá dcera byla dána na vychování rodičům Bohuslava Horáka a Milada Horáková byla vězněna na Pankráci a v Malé pevnosti v Terezíně.
V říjnu 1944 stanula před soudem a i přes navrhovaný trest smrti byla nakonec odsouzena k 8 letům věznění, její manžel dostal trest 5 roků. Trest si odpykávala v ženské věznici v Aichachu u Mnichova, kde byla vězněna až do osvobození americkou armádou v dubnu 1945.
Z nacistického vězení v Mnichově se vrátila do Prahy 20. 5. a o pár dní později přijel i její manžel. Po letech odloučení se setkali s dcerou Janou a rodiči. Všichni jejich příbuzní válku přežili a Horáková se po tom všem chtěla pouze věnovat své rodině.
To jí ale nevydrželo dlouho. Poválečná atmosféra ji opět strhla do veřejné činnosti. Navázala proto na své členství v národně socialistické straně a stala se poslankyní v Prozatímním národním shromáždění i v Ústavodárném národním shromáždění. Po Františce Plamínkové, kterou nacisté popravili, také převzala štafetu v ženském hnutí a jako předsedkyně vedla Radu čs. žen.
Kvůli svému smyslu pro demokracii se nevyhnula četným konfliktům s představiteli KSČ a nebála se vyjádřit svůj nesouhlas s jejich postupem v únoru 1948. Byla proto zbavena svých funkcí a 27. 9. 1949 byla zatčena v rámci uměle vykonstruovaného monstrprocesu
Musela se podrobit řadě výslechů, při kterých se komunisté ptali na kde co. Napomáhala při přípravě emigrace Zenkla? Z jakého důvodu se scházela s tajemníkem prezidenta Beneše Sýkorou? Vyšetřovatelé zkoumali, z čeho ji obvinit. Na základě výpovědí Kopeckého, bývalého diplomata a spolupracovníka ze zahraniční komise národně socialistické strany, se začalo rýsovat, kudy se proces s připravovaný původně jako proces s tzv. Direktoriem bude ubírat.
Svou roli zde sehrál zájem vedení KSČ o diskreditaci stoupenců bývalých demokratických stran a politické emigrace. Demokratický politický odboj nesměl být souzen jako takový, ale jako špionážní expozitura imperialistických mocností, především USA. Z vlastenců a vězňů gestapa bylo potřeba „vyfabulovat" válečné štváče a zrádce lidově demokratického zřízení, uvedl ustrcr.cz.
Proces s Miladou Horákovou a spol. začal před státním soudem 31. května 1950. Senát zasedal v následujícím složení: předseda senátu K. Trudák, soudci z lidu M. Kučera a J. Polanecký, soudci z povolání O. Matoušek a K. Bedrna, prokurátoři J. Urválek, J. Vieska, J. Kepák, A. Havelka a L. Brožová (provd. Polednová). Již první den vypovídala Milada Horáková. Výpovědi ostatních obžalovaných a svědků pokračovaly osm dnů a provázela je organizovaná davová hysterie volající po maximálních trestech.
Nakonec byly vyneseny čtyři rozsudky smrti: M. Horáková, J. Buchal, O. Pecl a Z. Kalandra, čtyři tresty doživotí a další těžké tresty odnětí svobody v rozmezí 28 až 15 let, zostřené konfiskací majetku a ztrátou občanských práv.
Odvolání odsouzených a žádosti o prezidentskou milost (Milada Horáková se této možnosti vzdala, žádost podali její otec a sestra) představovaly pro režim pouhou zdržovací formalitu. Pouze u Milady Horákové, na jejíž rozsudek reagovaly žádostmi o milost významné světové osobnosti, K. Gottwald zaváhal, ale nakonec ji neudělil. Dostala jen povolení rozloučit se svými nejbližšími: s dcerou Janou, sestrou Věrou a sestřiným manželem.
Související
Dnes je Den památky obětí komunistického režimu. Kdo všechno se mu znelíbil?
Před 73 lety byla popravena Milada Horáková
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 9 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Deset členských zemí Evropské unie, mezi nimiž nechybí Česká republika a Polsko, předložilo návrh nového sankčního balíčku proti Rusku.
Zdroj: Libor Novák