S tím, jak rtuť na teploměru šplhá do závratných výšin, se opět objevují případy, kdy lidé nechají v rozpáleném autě dítě nebo domácího mazlíčka. Často si neuvědomí, že i pár minut v takové výhni může způsobit velké problémy.
Úmrtí dětí v teplem vyhřátých automobilech nejsou neobvyklá, protože dětské tělo se ohřívá třikrát až pětkrát rychleji než tělo dospělého. Nemá totiž dosud plně vyvinutou schopnost vychladnout.
To ostatně demonstruje i tragický případ, který se odehrál v polovině června na Slovensku, kde zemřelo dvouapůlleté dítě, které jeho matka nechala za horkého počasí ve vozidle.
Takzvaná „úmrtí v horkých autech“, tedy když miminka a batolata umírají poté, co náhodou zůstanou připoutána v bezpečnostních sedadlech, jsou ale stále častější například v Americe, kde rodiče nechávají děti příliš dlouho v autě. Průměrně tímto způsobem v USA zemře 38 děti ročně, mezi roky 2003 a 2013 toto číslo rapidně narostlo.
Venku přitom nemusí být právě 30 stupňů Celsia, aby hrozilo nebezpečí. I ve zdánlivě mírné dny, kdy se teploty pohybují kolem 20 stupňům, může dětem v autech hrozit úpal. Profesor David Diamond, neurolog z University of South Florida, říká, že i za pouhou půl hodinu se může interiér automobilu zahřát až na 35 stupňů.
V závislosti na oblečení a chvíli, kdy naposledy něco pilo, dítě může zemřít kvůli hypertermii, tedy přehřátí organismu, za pouhých 15 minut. A to i když je venku „pouhých“ 23 stupňů. V této situaci nepomůže ani to, že rodič nechal dítěti pootevřené okénko.
Minuta po minutě: Co se děje v rozpáleném autě?
A jak přesně probíhá taková smrt? Stačí pouhých pět minut v uzavřeném autě, aby došlo k přehřátí dětského organismu.
Po 5 minutách se dostaví bolest hlavy a začíná otékat obličejové svalstvo. Dítě začne být malátné a ztrácet vědomí. Za 20 minut začíná mozek otékat, který následně tlačí na lebku. Přestává fungovat centrální nervový systém a ucpávají se komůrky v mozku. Po 25 minutách se v mozku začíná ukládat kyselina mléčná. Po 35 minutách začnou selhávat ledviny. Po 40 minutách se do plic dostává voda a krev a nastává smrt dítěte.Uvedené časy jsou pochopitelně orientační a závisí na teplotě venku, v autě i věku dítěte. Každá další minuta navíc ale výrazně snižuje šanci na záchranu dítěte.
Jak zasáhnout?
Pro české policisty a hasiče nejsou takové případy výjimkou a v některých případech už bohužel nedokáží pomoci ani přivolaní záchranáři. Mohou ale lidé v případě, kdy se stanou svědky podobného incidentu, zasáhnout?
"Každá osoba má v rámci krajní nouze možnost učinit taková opatření, aby nebylo ohroženo zdraví nebo majetek. Teoreticky pokud ta osoba uvidí, že se ve vozidle nachází dítě, babička nebo kdokoliv jiný, v rámci krajní nouze by mohla rozbít okno a poskytnout pomoc," uvedl pro EuroZprávy.cz mluvčí Městské policie Praha Jan Čihák.
Podle něj to ale není nejšťastnější řešení. "Doporučuji ale spíše vyrozumět složky Integrovaného záchranného systému, protože na místo v tu chvíli vyráží sanitka, hasiči i policie a každá z těch složek má nějakou roli," dodal.
"Sanitka může poskytnout první pomoc v případě, kdyby tam ta osoba byla zavřená delší dobu a pobytem v uzavřeném prostoru by byla indisponována, policie bude celou věc šetřit, protože může nést celou řadu rysů protiprávního jednání, a hasiči jsou ti, kteří vykonají ten samotný vstup do vozidla," vysvětlil pro EuroZprávy.cz Čihák.
Pokud se namísto přivolání záchranných složek rozhodnete zasáhnout a okno rozbít sami, mohou vám hrozit postihy. "V takovém případě jste teoreticky způsobil škodu na cizím majetku, sice v dobré vůli a dobré víře, nicméně neoprávněně," dodal.
Související
V Brně někdo odložil novorozence. Policie shání svědky a matku dítěte
Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 46 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 55 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák