Praha - Od vzniku Československa v roce 1918 se výrazně změnil způsob, jak Češi tráví volný čas. Zatímco dříve ho lidé věnovali hlavně rodině, přátelům a domácnosti, v současnosti ho mladí tráví nejvíc s chytrými telefony, starší generace pak u televize. Na změny ve využití volného času v posledních sto letech měly vliv technologie i politický režim a vývoj hospodářství. V rozhovoru s ČTK to řekl sociolog Jaromír Mazák z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Zřejmě nejvíc ovlivnil trávení volného času v posledním století vynález televize. Komerčně se začala využívat od 30. let 20. století nejdřív v USA, a postupně se dostávala do Evropy. V československých domácnostech se televizní přijímače začaly objevovat od 50. let. "Stala se z toho volnočasová aktivita číslo jedna a to trvalo celý zbytek 20. století," řekl Mazák.
Televize se podle něj ve významu, který měla pro změnu životního stylu společnosti, dá srovnat se současnými chytrými telefony. "Společnost jako celek tráví u televize dodnes nejvíc času, protože velká část jsou starší lidé, kteří relaxují nejradši u televize," uvedl Mazák. Mezi mladými lidmi televizi dnes nahradily internet a sociální sítě, dodal.
Mazák připomněl, že lidé v Československu pracovali až do 60. let i 48 hodin týdne, protože volná byla jen neděle. Osmihodinovou pracovní dobu uzákonil stát v roce 1918. Pracovní soboty se začaly rušit postupně od 60. let. Dva víkendové dny si lidé mohli začít užívat pravidelně od roku 1968. Do té doby měli tedy volného času obecně méně než dnes.
Zhruba do 50. let nebyly běžné technologické vymoženosti, jako jsou vysavače, pračky či lednice, které dnes usnadňují a urychlují péči o domácnost. Jejich rozšíření podle sociologa znamenalo další změny v životním stylu lidí. "Trošičku narůstá čas, který věnují domácnosti muži, ale dramaticky klesá čas, který tomu věnují ženy," uvedl. Pořádek v domácnosti podle něj tak začal ztrácet na důležitosti, a přednost dostaly záliby, ať už sport, čtení nebo třeba ruční práce.
Před rozšířením televize bylo fenoménem kino, kterému se v období první republiky říkalo slangově biják. Že do něj Češi rádi chodili, dokládá i to, jak úspěšně se česká kinematografie přenesla přes hospodářskou krizi v 30. letech. Hvězdami filmového plátna se v té době stali mimo jiné Vlasta Burian, Hugo Haas, Jan Werich a Jiří Voskovec či Adina Mandlová a Lída Baarová.
V 70. letech lidé trávili velké množství volného času na chatách a chalupách, kde budovali své druhé domácnosti. Podle sociologa se tak zřejmě snažili chránit své soukromí před komunistickou totalitní mocí, která jinak ovládala celou společnost. Mohli jezdit také na tehdy rozšířené podnikové chalupy, mnoho lidí se tomu ale bránilo, protože se tam potkávali s neoblíbenými kolegy z práce. Možnost cestovat do zahraničí se Čechům více otevřela až po roce 1989.
Celé století pak podle Mazáka Čechy ve volném čase doprovázel skauting a fotbal. Skaut byl sice za nacismu a komunismu zakázaný, ale tajně fungoval dál, řekl sociolog. A zatímco skautů v posledních letech přibývá, zájem o fotbal klesá, dodal.
Související
CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace
Téměř polovina Čechů si myslí, že svoboda slova se v Česku zhoršila
češi , 100. výročí vzniku Československa , televize , život
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák