Poštolky, ježci či netopýři. Záchranné stanice zvířat v ČR praskají ve švech

Národní síť záchranných stanic (NSZS) v České republice přijala v roce 2017 celkem 22.537 živočichů, oproti prvnímu roku činnosti (1998) počet vzrostl o 1686 procent. Celkem síť za dvacetiletou existenci přijala 213.178 živočichů. Na konferenci k 20. výročí založení NSZS to řekl Petr Stýblo, ředitel Kanceláře Ústřední výkonné rady Českého svazu ochránců přírody.

Podrobnou evidenci si ale NSZS vede od roku 2007. Od té doby přijala 328 druhů volně žijících živočichů a 189.836 jedinců. Největší skupinu tvoří ptáci (234 druhů, 100.569 jedinců), následují savci (70 druhů, 63.847 jedinců), obojživelníci (13 druhů, 23.872 jedinců) a plazi (11 druhů, 1548 jedinců). U obojživelníků a savců jsou počty ovlivněné nejasnými definicemi záchranných transferů, upozornil Stýblo.

Každoročně jsou nejčastěji přijímanými ptáky jsou poštolky obecné, kterých bylo od roku 2007 13.292. Na dalších místech jsou kos černý a rorýs obecný. Ze savců stanice nejčastěji přijímají ježka západního (15.198 jedinců), netopýra hvízdavého (13.915) a netopýra rezavého (8738).

Od roku 2007 NSZS přijala 2330 kriticky ohrožených, 38.165 silně ohrožených a 36.093 ohrožených zvířat, 22.760 živočichů registrovaných v přílohách Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) a 46.045 jedinců zvěře dle zákona o myslivosti.

Stanicím se podle Stýbla dlouhodobě daří udržet nadpoloviční úspěšnost v pomoci zvířatům. Vypuštěno po pobytu ve stanici je 45 procent zvířat, dalším deseti procentům je poskytnuta pomoc přímo při výjezdech. Třetina přijatých zvířat nepřežije.

Podle odhadů NSZS loni přesáhly roční provozní výdaje sdružených stanic 61 milionů korun. V roce 2015 to přitom bylo o 20 milionů méně. Průměrné výdaje na péči o jednoho živočicha jsou zhruba 2750 korun.

Z dat roku 2017 dále vyplývá, že zdroje záchranných stanic od krajů a státu činí v obou případech 28 procent, obce a města se podílí z 11 procent. Dary a sponzoring představují 12 procent, stejně jako příjmy z jiných aktivit provozovatelů stanice. Příjmy z prodeje a jiných činností stanic pak činí devět procent zdrojů. Ideální by podle Stýbla bylo, kdyby třetinu stanice dostávaly od státu, třetinu od krajů a obcí a na třetinu nákladů si musely sehnat zdroje sami.

Do NSZS je začleněno 33 stanic, které se zabývají záchranou volně žijících zvířat, nikoli domácích či hospodářských. Koordinátorem sítě je Český svaz ochránců přírody.

Související

Více souvisejících

Zvířata Ptactvo Příroda ochránci zvířat netopýr

Aktuálně se děje

před 27 minutami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

včera

včera

Zvláštní zachycení deště

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu

Počasí v Česku prochází po uplynulém víkendu patrnou změnou. Ochladilo se, ale to nebude všechno. V úterý a ve středu očekávají meteorologové na severu či východě Moravy a hlavně ve Slezsku potenciálně zajímavou dešťovou situací. Nedělní výstupy modelu Aladin naznačují lokálně i velmi extrémní úhrny, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste

Nejméně 82 lidí zahynulo při katastrofálních povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe ve středním Texasu. Hladina stoupla až o šest metrů a během několika hodin napršelo tolik, co za celé léto. Nejvíce obětí hlásí okres Kerr, kde voda smetla i dětský tábor. Úřady varují, že bilance poroste. Do pátracích a záchranných operací se zapojila Národní garda i federální složky. V oblasti nadále panuje hrozba silných dešťů a záplav.

včera

Prezident Trump

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům

Americký prezident Donald Trump oznámil plán zavést nová cla na všechny státy podporující skupinu BRICS, kterou Spojené státy vnímají jako rostoucí hrozbu pro své zájmy. Dodatečná cla mají bez výjimek zasáhnout desítky zemí a mohou výrazně zdražit dovoz zboží do USA. Trump varoval, že pokud nedojde k dohodám, opatření vstoupí v platnost 1. srpna. 

včera

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta

Izrael podnikl v regionu další vojenský úder. Konkrétně zaútočil na tři přístavy a elektrárnu v té části Jemenu, kterou ovládají Húsiové. Informovala o tom BBC. Útok potvrdil izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle jeho slov byla jedním z cílů komerční loď Galaxy Leader, které se rebelové zmocnili před dvěma lety. 

Aktualizováno včera

Z Muska je troska. Trump nešetří kritikou kvůli vzniku nové politické strany

Americký prezident Donald Trump se ostře vymezil vůči zakladateli Tesly Elonu Muskovi, který v uplynulých dnech oznámil záměr založit novou politickou stranu. Jejich někdejší spojenectví se tak již definitivně rozpadá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy