Studenti tradičně obsadili Albertov. Rektor Zima pronesl znepokojivá slova

Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989 na pražském Albertově. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima vyjádřil přesvědčení, že dokud budou Češi jednotní, svobodu a demokracii uhájí. Podle předsedy Studentské komory Rady vysokých škol Michala Zimy by odkaz 17. listopadu let 1939 a 1989 neměl být potlačován nynější vyhrocenou politickou situací. Na Albertov přišlo několik set především mladých lidí, většina si na oděv připevnila stužky z trikolory. Pietního aktu se zúčastnili zástupci studentů i představitelé vysokých škol.

Pietu zahájil sborový zpěv české a slovenské hymny a projevy řečníků. Podle rektora Zimy listopady let 1939 a 1989 spojují vzájemné porozumění a pochopení různých skupin lidí, kteří chtěli něco v Československu změnit. "Byl bych rád, kdyby tyto svátky, které jsou svátky svobody a demokracie, byly také svátkem pochopení a porozumění pro druhé, a také, abychom byli společně a jednotní. Protože pokud budeme společně a jednotní, tak svobodu a demokracii vždycky uhájíme," řekl.

Předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil studenty vyzval, aby společnosti dokázali, že nejsou uzavřená elita. "Že máte vizi a že vám není jedno, co bude za pět, deset, 50 let," poznamenal.

Na Albertově zazněly kromě české a slovenské ještě další dvě hymny – Óda na radost a Gaudeamus igitur. #Albertov pic.twitter.com/DS5m4TkJ8F

— Martin Štorkán (@MartinStorkan) 17. listopadu 2018

Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Zima podotkl, že je smutné, že jsou stále v komunistické straně lidé, kteří jsou stále schopni obhajovat justiční vraždy z 50. let. Zároveň poznamenal, že by odkaz historických událostí listopadů 1939 a 1989 neměl být upozaďován aktuální vyhrocenou politickou situací. "Česká společnost je rozdělená jako nikdy předtím. Země založená na ideálech svobody, republikanismu a humanismu jako by se nám vzdalovala. Stejně jako národní identita," dodal.

Program studentských oslav svátku odpoledne pokračuje v budově Děkanátu Přírodovědecké fakulty UK na Albertově, kde jsou připraveny diskuse o budoucnosti Evropské unie nebo takzvaných sociálních bublinách.

Lidé také mohou na Albertově navštívit stánky studentských spolků a občanských iniciativ a poslouchat vysílání rozhlasových dobových reportáží.

Související

Více souvisejících

17. listopad Mikuláš Bek Tomáš Zima studenti Praha Univerzita Karlova

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy