"Svoje dítě nosím, neunáším." Protesty proti Babišovi zažila řada měst, připomínal se i rok 1939

Asi necelá tisícovka lidí se dnes navečer sešla na náměstí Svobody v Brně při akci Brněnský sedmnáctý. Při ní si studenti připomněli události 17. listopadu z let 1939 a 1989. Jeden z pořadatelů Michal Hořínek ČTK řekl, že se zapojili studenti všech šesti brněnských vysokých škol. V 19:00 vyrazil z náměstí lampionový průvod směrem ke Kounicovým kolejím, které se za druhé světové války staly vězením a popravištěm. Podle Hořínka se průvod cestou rozrostl zhruba na 2000 lidí. Podobná akce se konala ve Zlíně. V Ostravě se demonstrovalo proti Babišovi.

Akci pořádali studenti Masarykovy univerzity (MU), Vysokého učení technického (VUT), Mendelovy univerzity, Veterinární a farmaceutické univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. Letos se k nim nově přidali i studenti státní Univerzity obrany. "Akce se koná proto, že nám nejsou jedno historické události 17. listopadu. Záleží nám na tom odkazovat na předešlé generace studentů. Chceme pokračovat v jejich odkazu," uvedl Hořínek.

Na náměstí zazněly například česká a slovenská státní hymna, vystoupili řečníci a promítaly se dobové záznamy. V 19:00 vyšel lampionový průvod. "Je pietní připomínkou k roku 1939 a německé okupaci. Po cestě je několik historických zastávek, kde se za druhé světové války stala spousta strašlivých věcí. Končí se na Kraví hoře kousek od Kounicových kolejí, kde byli věznění studenti," řekl Hořínek.

Na náměstí Svobody proudí lidé na Brněnský sedmnáctý, připomínáme si Den boje za svobodu a demokracii. Do 19 hodin hudební vystoupení, vzpomínky a projevy. Potom lampionový průvod. #17listopad pic.twitter.com/DHexdC82Xu

— Masarykova Univerzita (@muni_cz) 17. listopadu 2018

Cesta vedla přes Moravské náměstí a Komenského náměstí kolem Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Stavební fakulty VUT, Právnické fakulty MU až ke Kounicovým kolejím.

Součástí Brněnského sedmnáctého bylo i otevření audiovizuální výstavy o komunistickém režimu. Výstava je k vidění v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu. Při zahájení výstavy promluvil bývalý ministr kultury a signatář Charty 77 Milan Uhde nebo pamětnice pronásledovaná režimem Zdena Mašínová.

Národ povstal proti devastaci země

Pochodem studentů a následným shromážděním na náměstí Míru uctili dnes odpoledne lidé ve Zlíně památku boje za svobodu a demokracii. Program začal u rektorátu Univerzity Tomáše Bati (UTB), odkud následně vyrazili studenti se svíčkami v rukou průvodem do centra města, kde ke shromáždění čítajícímu stovky lidí promluvilo několik řečníků. U pamětní desky obětem totalitních režimů umístěné na budově magistrátu účastníci setkání zapalovali svíčky a pokládali květiny a věnce.

V průvodu se objevily transparenty s hesly jako "Studenti UTB nezapomínají", nebo "Díky, že můžeme". Nechyběly však na nich ani nápisy namířené proti předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO). Podle prezidenta spolupořádající Studentské unie UTB Patrika Dohnala je třeba si listopadové události let 1939 a 1989 stále připomínat. "Byly to zásadní milníky v naší historii, kdy se měnil systém. Lidem se to nelíbilo, něco s tím chtěli dělat," řekl dnes ČTK Dohnal.

Na náměstí vystoupila kapela Sunday Session, ke shromáždění promluvili mimo jiné zlínský primátor Jiří Korec (ANO) nebo ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek, který považuje 17. listopad za zásadní datum. "V listopadu 1989 národ povstal proti komunismu, udavačství, veřejným lžím a devastaci země hrstkou vyvolených, která si uzurpovala veškerou moc. Mne už tehdy napadalo, jestli ti lidé na náměstí, ten semknutý národ, jak se tehdy říkalo, mají opravdu stejné cíle, stejné plány, stejná očekávání. A napadá mě to samozřejmě i dnes odpoledne, kdy je tu navíc o poznání méně lidí než tenkrát," řekl Michálek.

Podle Korce mají události z listopadu 1939 a 1989 v české historii velmi důležité místo. "Opravdu si vážím toho, že jsme se dnes potkali. Že pro nás, co zde stojíme, není 17. listopad jen dalším dnem v kalendáři, ale milníkem, kvůli kterému se chceme potkat. Dokud se budeme znát ke své minulosti, budeme lépe chápat současnost a můžeme tak kvalitněji pracovat i na své budoucnosti," uvedl ve svém projevu primátor.

Proti Babišovi se demonstrovalo v Ostravě a Budějovicích

"Babiši, demisi," skandovalo chvíli několik účastníků pochodu. Transparentem s nápisem "Svoje dítě nosím, neunáším" se zase vybavila mladá maminka se spícím batoletem v šátku na hrudi. Nesouhlas s politickou reprezentací byl ale okrajovou záležitostí. "Cílem akce je připomenout důležitost a nenahraditelnost svobody v naší společnosti a zároveň reflektovat její význam a proměnu v pojetí současné generace," uvedl mluvčí ostravské univerzity Adam Soustružník.

Sváteční průvod svobody v #Ostrava došel na #masarykovonamesti. Na organizaci dnešní Oslavy svobody v Ostravě se podílí studenti OU spolu s významnými kulturními institucemi. Účastní se také představitelé z řad akademiků OU. #17listopad @younie_cz #centrumpant @CooltourOstrava pic.twitter.com/tjsAIIzjWK

— Ostravská univerzita (@Ostravska_Uni) 17. listopadu 2018

Lidé se sešli na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru krajského města v 15:00. V 17:00 na 200 účastníků, někteří vybavení svíčkami, vyrazili centrem v průvodu. Během zastávky na Masarykově náměstí účastníci zapálili svíčky a položili je u Morového mariánského sloupu Panny Marie.

Několik stovek lidí se vydalo od budovy Jihočeského divadla v Českých Budějovicích na průvod s názvem Rozsviťme demokracii. Akce připomněla výročí 17. listopadu 1939 a 1989. Pořadatelé dnešní akcí kromě 29 let staré události chtěli poukázat na současnou napjatou politickou situaci. "Samozřejmě, že i tento stav chceme akcentovat," řekl ČTK ředitel pořádajícího Jihočeského divadla Lukáš Průdek. S proslovy se na Piaristickém náměstí vystřídali řečníci z řad umělců, zástupců vysokých škol nebo studentských aktivistů z listopadu 1989.

Akce rozsviťme demokracii trvala přibližně 90 minut. Následně se někteří aktéři přesunuli do divadla, které na dnešní večer připravilo hru Elity. Kriminální drama nahlíží podle divadelníků do konspiračních bytů, nočních barů i života agentů StB a jejich spolupracovníků, kteří po listopadu 1989 zůstali "na klíčových pozicích české ekonomiky a politiky". Podle Průdka Elity poukazují na aktuální situaci ve společnosti. "Ano hra se týká tohoto tématu," dodal.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Brno Zlín Masarykova univerzita Brno Univerzita T. Bati Ostrava české budějovice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy