"Svoje dítě nosím, neunáším." Protesty proti Babišovi zažila řada měst, připomínal se i rok 1939

Asi necelá tisícovka lidí se dnes navečer sešla na náměstí Svobody v Brně při akci Brněnský sedmnáctý. Při ní si studenti připomněli události 17. listopadu z let 1939 a 1989. Jeden z pořadatelů Michal Hořínek ČTK řekl, že se zapojili studenti všech šesti brněnských vysokých škol. V 19:00 vyrazil z náměstí lampionový průvod směrem ke Kounicovým kolejím, které se za druhé světové války staly vězením a popravištěm. Podle Hořínka se průvod cestou rozrostl zhruba na 2000 lidí. Podobná akce se konala ve Zlíně. V Ostravě se demonstrovalo proti Babišovi.

Akci pořádali studenti Masarykovy univerzity (MU), Vysokého učení technického (VUT), Mendelovy univerzity, Veterinární a farmaceutické univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. Letos se k nim nově přidali i studenti státní Univerzity obrany. "Akce se koná proto, že nám nejsou jedno historické události 17. listopadu. Záleží nám na tom odkazovat na předešlé generace studentů. Chceme pokračovat v jejich odkazu," uvedl Hořínek.

Na náměstí zazněly například česká a slovenská státní hymna, vystoupili řečníci a promítaly se dobové záznamy. V 19:00 vyšel lampionový průvod. "Je pietní připomínkou k roku 1939 a německé okupaci. Po cestě je několik historických zastávek, kde se za druhé světové války stala spousta strašlivých věcí. Končí se na Kraví hoře kousek od Kounicových kolejí, kde byli věznění studenti," řekl Hořínek.

Na náměstí Svobody proudí lidé na Brněnský sedmnáctý, připomínáme si Den boje za svobodu a demokracii. Do 19 hodin hudební vystoupení, vzpomínky a projevy. Potom lampionový průvod. #17listopad pic.twitter.com/DHexdC82Xu

— Masarykova Univerzita (@muni_cz) 17. listopadu 2018

Cesta vedla přes Moravské náměstí a Komenského náměstí kolem Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Stavební fakulty VUT, Právnické fakulty MU až ke Kounicovým kolejím.

Součástí Brněnského sedmnáctého bylo i otevření audiovizuální výstavy o komunistickém režimu. Výstava je k vidění v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu. Při zahájení výstavy promluvil bývalý ministr kultury a signatář Charty 77 Milan Uhde nebo pamětnice pronásledovaná režimem Zdena Mašínová.

Národ povstal proti devastaci země

Pochodem studentů a následným shromážděním na náměstí Míru uctili dnes odpoledne lidé ve Zlíně památku boje za svobodu a demokracii. Program začal u rektorátu Univerzity Tomáše Bati (UTB), odkud následně vyrazili studenti se svíčkami v rukou průvodem do centra města, kde ke shromáždění čítajícímu stovky lidí promluvilo několik řečníků. U pamětní desky obětem totalitních režimů umístěné na budově magistrátu účastníci setkání zapalovali svíčky a pokládali květiny a věnce.

V průvodu se objevily transparenty s hesly jako "Studenti UTB nezapomínají", nebo "Díky, že můžeme". Nechyběly však na nich ani nápisy namířené proti předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO). Podle prezidenta spolupořádající Studentské unie UTB Patrika Dohnala je třeba si listopadové události let 1939 a 1989 stále připomínat. "Byly to zásadní milníky v naší historii, kdy se měnil systém. Lidem se to nelíbilo, něco s tím chtěli dělat," řekl dnes ČTK Dohnal.

Na náměstí vystoupila kapela Sunday Session, ke shromáždění promluvili mimo jiné zlínský primátor Jiří Korec (ANO) nebo ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek, který považuje 17. listopad za zásadní datum. "V listopadu 1989 národ povstal proti komunismu, udavačství, veřejným lžím a devastaci země hrstkou vyvolených, která si uzurpovala veškerou moc. Mne už tehdy napadalo, jestli ti lidé na náměstí, ten semknutý národ, jak se tehdy říkalo, mají opravdu stejné cíle, stejné plány, stejná očekávání. A napadá mě to samozřejmě i dnes odpoledne, kdy je tu navíc o poznání méně lidí než tenkrát," řekl Michálek.

Podle Korce mají události z listopadu 1939 a 1989 v české historii velmi důležité místo. "Opravdu si vážím toho, že jsme se dnes potkali. Že pro nás, co zde stojíme, není 17. listopad jen dalším dnem v kalendáři, ale milníkem, kvůli kterému se chceme potkat. Dokud se budeme znát ke své minulosti, budeme lépe chápat současnost a můžeme tak kvalitněji pracovat i na své budoucnosti," uvedl ve svém projevu primátor.

Proti Babišovi se demonstrovalo v Ostravě a Budějovicích

"Babiši, demisi," skandovalo chvíli několik účastníků pochodu. Transparentem s nápisem "Svoje dítě nosím, neunáším" se zase vybavila mladá maminka se spícím batoletem v šátku na hrudi. Nesouhlas s politickou reprezentací byl ale okrajovou záležitostí. "Cílem akce je připomenout důležitost a nenahraditelnost svobody v naší společnosti a zároveň reflektovat její význam a proměnu v pojetí současné generace," uvedl mluvčí ostravské univerzity Adam Soustružník.

Sváteční průvod svobody v #Ostrava došel na #masarykovonamesti. Na organizaci dnešní Oslavy svobody v Ostravě se podílí studenti OU spolu s významnými kulturními institucemi. Účastní se také představitelé z řad akademiků OU. #17listopad @younie_cz #centrumpant @CooltourOstrava pic.twitter.com/tjsAIIzjWK

— Ostravská univerzita (@Ostravska_Uni) 17. listopadu 2018

Lidé se sešli na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru krajského města v 15:00. V 17:00 na 200 účastníků, někteří vybavení svíčkami, vyrazili centrem v průvodu. Během zastávky na Masarykově náměstí účastníci zapálili svíčky a položili je u Morového mariánského sloupu Panny Marie.

Několik stovek lidí se vydalo od budovy Jihočeského divadla v Českých Budějovicích na průvod s názvem Rozsviťme demokracii. Akce připomněla výročí 17. listopadu 1939 a 1989. Pořadatelé dnešní akcí kromě 29 let staré události chtěli poukázat na současnou napjatou politickou situaci. "Samozřejmě, že i tento stav chceme akcentovat," řekl ČTK ředitel pořádajícího Jihočeského divadla Lukáš Průdek. S proslovy se na Piaristickém náměstí vystřídali řečníci z řad umělců, zástupců vysokých škol nebo studentských aktivistů z listopadu 1989.

Akce rozsviťme demokracii trvala přibližně 90 minut. Následně se někteří aktéři přesunuli do divadla, které na dnešní večer připravilo hru Elity. Kriminální drama nahlíží podle divadelníků do konspiračních bytů, nočních barů i života agentů StB a jejich spolupracovníků, kteří po listopadu 1989 zůstali "na klíčových pozicích české ekonomiky a politiky". Podle Průdka Elity poukazují na aktuální situaci ve společnosti. "Ano hra se týká tohoto tématu," dodal.

Související

Více souvisejících

17. listopad Brno Zlín Masarykova univerzita Brno Univerzita T. Bati Ostrava české budějovice

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy