Uzavření převýchovných táborů pro Ujgury a další menšiny a dodržování mezinárodně uznávaných lidských práv ze strany Číny požaduje iniciativa představitelů akademické obce, veřejného života a občanské společnosti v Česku a na Slovensku. Uvedli to dnes v tiskové zprávě. Autoři výzvu zveřejnili u příležitosti dnešního 70. výročí vzniku Všeobecné deklarace lidských práv. O zhoršené lidskoprávní situaci v ČLR informovaly už v listopadu na jednání Rady OSN členské státy.
Iniciátoři kritizují Peking kvůli zacházení s menšinovými muslimskými Ujgury v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang i celkové autoritářské směřování Číny pod vedením generálního tajemníka Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga. Podle autorů zprávy sílí represe proti Ujgurům, Kazachům a dalším muslimským menšinám od nástupu Si Ťin-pchinga k moci v roce 2012 a zejména od nástupu Čchen Čchüan-kuoa do funkce oblastního stranického tajemníka.
"Jsou zde potlačována politická, náboženská a kulturní práva obyvatel zaručená čínskou ústavou, jsou zaváděny metody policejního státu a digitální diktatury a obyvatelstvo je masově politicky indoktrinováno. Odsuzujeme zejména uvěznění několika set tisíc lidí v politických převýchovných táborech," uvedli v tiskové zprávě.
Autoři iniciativy usilují zejména o propuštění všech lidí zadržovaných v politických převýchovných táborech a ukončení represivní politiky vůči národnostním a náboženským menšinám v Číně. Apelují také na české státní orgány a ekonomické subjekty, aby ukončily spolupráci s aktéry, kteří se podílejí na represi Ujgurů, a podpořily dodržování lidských práv. Mezi iniciátory výzvy jsou sinolog a ujgurista Ondřej Klimeš, sinolog a tibetolog Martin Slobodník, sinoložka Olga Lomová a dalších 120 českých a slovenských představitelů akademické obce, veřejného života a občanské společnosti.
Takzvaná střediska odborného vzdělávání, kam jsou na politickou převýchovu posíláni tamní Ujgurové, uzákonila v roce 2018 regionální vláda v autonomní oblasti Sin-ťiang. Úřady chtějí bojovat proti šíření podle nich extremistické ideologie. Podle OSN je v takových zařízeních v Sin-ťiangu drženo asi milion Ujgurů, Kazachů a příslušníků dalších menšin.
Here's an annotated copy of the personal data collection form police in Urumqi sent out to all residents early this year. It divides people into "safe," "normal" and "unsafe" based on categories like ethnicity and prayer habits. (More here: https://t.co/BB18uANBej) pic.twitter.com/CM28SOGNHK
— Josh Chin (@joshchin) 20. prosince 2017
Čínu za diskriminaci Ujgurů v listopadu 2018 na jednání Rady OSN kritizovaly západní země včetně Kanady, Francie či Německa při projednávání zprávy o stavu lidských práv v Číně. Čína kritiku odmítla. Podle ní se obvinění z věznění Ujgurů nezakládá na faktech. "Nepřijímáme politicky motivovaná obvinění několika zemí, která jsou naprosto zaujatá," řekl v Ženevě náměstek čínského ministra zahraničí Le Jü-čcheng.
Ujgurové jsou druhým nejpočetnějším muslimským etnikem v Číně. Řadí se k sunnitským muslimům a jejich počet se odhaduje na osm milionů. Většina turkických Ujgurů žije v provincii Sin-ťiang a na území, které obývají přes 1250 let, usilují o nezávislý stát s názvem Východní Turkestán.
Související
Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce
V Číně propukají silné protesty proti covidovým uzávěrám
Ujgurové , Čína , Muslimové , lidská práva , Česká republika
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno před 1 hodinou
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 2 hodinami
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
před 3 hodinami
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
před 5 hodinami
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
před 6 hodinami
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
před 6 hodinami
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
před 7 hodinami
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
před 7 hodinami
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
před 9 hodinami
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
před 9 hodinami
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
před 10 hodinami
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
před 10 hodinami
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
před 10 hodinami
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
před 12 hodinami
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 13 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 15 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.
Zdroj: Lucie Žáková