Česko loni opět přilákalo více migrantů. Na dlouhodobý azyl mají nárok dva ze stovky žadatelů

Počet migrantů v České republice loni opět vzrostl. Podle neúplných dat tu zažádalo o azyl o 91 lidí víc než v roce 2017. Se svou žádostí tehdy alespoň částečně uspěla desetina migrantů.

Za jedenáct měsíců roku 2018 zažádalo v České republice o mezinárodní ochranu 1537 lidí. V 315 patnácti případech šlo o opakovanou žádost o poskytnutí azylu, opravdu nově příchozích tak bylo 1222 migrantů. Data za prosinec zatím nejsou známá, ČTK ale po vánočních svátcích informovala o zadržení čtyř dalších na Uherskohradišťsku.

Předem se tak dá konstatovat, že v rámci probíhající dekády půjde s velkou pravděpodobností o rekordní rok. Nejvíce nových žadatelů o azyl přišlo na území České republiky v roce 2015, tehdy se konečný počet zastavil na čísle 1240.

Už nyní je navíc jasné, že ve srovnání s rokem 2017 došlo k nárůstu počtu žadatelů o mezinárodní ochranu. Ministerstvo vnitra tehdy obdrželo 1450 žádostí, v 308 případech šlo o opakované případy. Podle výroční zprávy pocházelo suverénně nejvíce žadatelů z Ukrajiny (435), například 76 Syřanů obsadilo v pomyslném žebříčku až šesté místo.

Azyl byl vloni udělen v pouhých 2 % případů. V dalších 8 % udělil resort vnitra tzv. doplňkovou ochranu, nejčastěji státním příslušníkům Sýrie. Devět z deseti žadatelů však v tomto procesu neuspělo.

O mezinárodní ochranu může požádat osoba, které hrozí pronásledování v zemi původu. Důvody mohou být různé, ať už jde o otázku rasy, náboženství, národnosti, příslušnosti k určité sociální skupině nebo politických názorů. Azyl bývá zpravidla udělen i osobám, jejichž rodinný příslušník už v dotyčné zemi mezinárodní ochranu získal.

Oproti tomu doplňková ochrana náleží lidem, kterým v případě návratu do vlasti hrozí nebezpečí uložení trestu smrti, nelidské zacházení nebo vážné ohrožení na životě, např. z důvodu probíhajícího válečného konfliktu. Oproti azylu je udělována na dobu určitou, po jejímž uplynutí je celý případ opět přezkoumáván.

Současná migrační krize však Českou republiku zdaleka nezasáhla tak výrazně. Jen v letech 1998 až 2006 sem přišlo přes 66 tisíc lidí, v opravdu rekordních rocích 2001 a 2003 překročilo naše hranice za účelem žádosti o azyl více než 10 tisíc lidí ročně.

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 
Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

migrace Česká republika imigrace uprchlíci Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy