Praha - Maximální nasazení a znamení, že svoboda má takovou cenu, jakou má lidský život, tak vnímá někdejší disidentka Dana Němcová čin Jana Palacha, studenta, který se upálil na protest proti stavu společnosti po okupaci vlasti zahraničními vojsky. "Jak tehdy, tak v současnosti chovám k činu Jana Palacha, Jana Zajíce a dalších respekt a úctu. Ten absolutní nárok pravdy, který v nich byl, obdivuji dodneška," řekla ČTK. Od Palachova činu uplyne ve čtvrtek 45 let.
"Nevím, jakou cenu dneska má svoboda pro většinu lidí, tohle ale opravdu byl heroismus," dodala. Apelativní, avšak sebezničující čin několika mladých lidí byl velmi radikální, podle Němcové radikalismus k mládí patří. "To, že se vyskytnou takoví jednotlivci, kteří jsou ochotni nasadit život - bez jakéhokoli fanatismu, protože to není fanatismus, to je hloubka přesvědčení. A někomu stojí za to, aby třeba i svůj život nasadil s ohledem na druhé, kteří by to měli vnímat podle mého mínění jako znamení," soudí Němcová. V roce 1969 podle ní většina národa Palachův čin jako apel vnímala. "Jenomže jsme jej rychle odložili do toho spodního šuplíku," říká.
Proč se tak rychle vytratila sounáležitost a odhodlání nepodlehnout, které Palachův čin vzbudil? "Myslím, že to je pohodlností. Na nás také koukali v Chartě mnozí lidé, že jsme zbytečně činili situaci těžší, než byla. S tím se muselo počítat, že platíme cenu, kterou pro nás svoboda a obrana lidských práv má. Ale někdy jsme vypadali v očích jiných jako cvoci," vzpomíná Němcová.
Normalizace, která přišla v 70. letech, bývá v poslední době vykládána odlišně, než tomu bylo první dvě desítky let po sametové revoluci. I na akademické půdě zaznívají hlasy, které zmírňují povědomí o nesvobodě v té době. Němcová je však navzdory své životní zkušenosti nepovažuje za nebezpečné. "Víte, co všechno člověk vynaloží na to, aby si trochu lhal do kapsy a sám před sebou byl lepší? Žít 20 let v pocitu, že se buď musel uchýlit do vnitřní emigrace, nebo být tím 'kejválkem' ... s odstupem času dojde k tomu, že to vlastně nebylo tak strašné," přemýšlí.
Bídné zásobování, lidé se hnali do Tuzexu
Na počátku sedmdesátých let se naplno rozběhly čistky ve všech oblastech společenského života. Dochází ke vzniku nových organizací, které se stávají oporou normalizačního režimu.
V listopadu 1970 se konala ustavující konference SSM a její součásti Pionýrské organizace SSM. Vznikl (obnoven) Svaz čsl. spisovatelů (předseda J. Kozák), Svaz dramatických umělců (J. Švorcová), Socialistická akademie (V. Ruml).
Přestárlý a churavějící L. Svoboda s obtížemi vykonával svůj úřad. Jeho postavení čím dál více upadalo do bezvýznamnosti. Stal se jen jakousi stafáží v normalizačním procesu. Přesto však nehodlal předčasně odejít z úřadu. Proto v květnu 1975 přijalo tehdejší FS ústavní zákon 50/1975 Sb. který umožnil prezidenta zbavit úřadu ze zdravotních důvodů.
Novým prezidentem se nechal zvolit s požehnáním Moskvy Gustáv Husák, který tímto stanul na vrcholu moci. O podřízeností státní moci KSČ svědčí i oficiální titul hlavy státu: "Generální tajemník ÚV KSČ a prezident ČSSR".
Dlouhé fronty před každým obchodem a shánění nedostatkového zboží se stalo každodenním rituálem. Nedostatkové bylo skoro vše: od kvalitních knížek, elektroniky, oblečení všeho druhu, banánů a mandarinek až po toaletní papír či hygienické vložky.
Po celou dobu své existence nedokázali komunisté zajistit zásobování zbožím stejné kvality jako na západ od našich hranic. Zároveň se však mezi lidmi pohybovalo určité množství západní měny, které režim měl vždy nedostatek. Výsledkem toho bylo zřízení tzv. prodejen Tuzexu, kde si lidé za peněžní poukázky - tzv. "bony" nebo za západní měnu mohli koupit západní zboží. Kupovalo se vše. Od aut, elektroniky přes potraviny, džíny, až po kosmetiku.
Situace se zásobováním na venkově byla o něco lepší. Zde převažovala spotřeba vlastních produktů. Státem dotovaná JZD či státní statky poskytovaly svým členům a zaměstnancům řadu výhod ve formě deputátů (obilí, cukr, brambory) či dobírek (podíly z výtěžku hospodaření), napsal server totalita.cz.
Související
Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil
Dnes je Den památky obětí komunistického režimu. Kdo všechno se mu znelíbil?
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 1 hodinou
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 4 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 5 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 5 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 7 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 8 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák