Ostrá kritika Ruska: Člověk v tísni spustil nový web. Není to hezké čtení...

Praha - Před začátkem olympijských her v Soči spustila humanitární organizace Člověk v tísni web, kde kritizuje stav lidských práv v Rusku. Na internetové stránce Utajené disciplíny zveřejnila také spot, v němž své výtky ke konkrétním tématům popisuje jako speciální ruská sportovní odvětví. Před veřejností utajované disciplíny jsou podle Člověka v tísni například Hon na neziskovky, Umlčování davu, Šikana homosexuálů nebo Rychlostní vystěhovávání.

"Novým olympijským sportovištím a další potřebné infrastruktuře muselo ustoupit na 2000 rodin. Většina takto vystěhovaných dostala buď bydlení v novostavbě, nebo finanční či jinou kompenzaci ze strany úřadů. Mnoho z nich si ale stěžuje na její nedostatečnost," uvádí Člověk v tísni v kapitole věnované urychlenému vystěhování rodin z oblastí, kde se stavěla olympijská sportoviště.

V internetovém spotu pak hlas muže hovořícího anglicky se silným ruským akcentem popisuje jednotlivé "disciplíny", v nichž Ruská federace podle lidskoprávních aktivistů porušuje práva svých občanů.

"Při přípravě informačního webu jsme se spolehli na naši dlouhodobou zkušenost se stavem občanské společnosti v Rusku a využili jsme informace z renomovaných zdrojů," uvedl na internetové stránce Člověk v tísni.

Autoři podklady čerpali ze zpráv organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch, ruského Centra proti diskriminaci Memorial, ruského servisu rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda či informačního serveru Kavkazský uzel.

Kritičtí novináři a ochránci lidských práv v dnešním Rusku pracují pod velkým tlakem. Dochází k jejich zastrašování a fyzickému napadání. Kritický bloger a novinář Sergej Reznik dostal v listopadu 2013 trest 1,5 roku vězení za urážku předsedkyně rostovského soudu – soudkyni na sociálních sítích mimo jiné označil za „slepici", uvedl web utajenediscipliny.cz.

V říjnu stejného roku jej brutálně zbili dva neznámí pachatelé baseballovou pálkou. Smrt novináře Achmednábí Achmednabijeva z července roku 2013 také není ojedinělým případem. Achmednabijev byl šéfredaktorem nezávislého dagestánského týdeníku Novoje Delo a přispíval i na stránky informačního portálu Kavkazský uzel. Otevřená investigativní práce si v minulosti vyžádala oběti z řad novinářů i lidskoprávních aktivistů.

V prosinci 2011 zemřel Hadžimurad Kamalov, který svou prací také apeloval na čisté a otevřené vedení boje s terorismem na severním Kavkazu. Mezi křiklavé případy z minulosti patří únos a smrt Natálie Estěmirovové z ruské organizace pro ochranu lidských práv Memorial z roku 2009 a zastřelení novinářky Anny Politkovské v roce 2006. Ruské úřady při vyšetřování vražd novinářů opakovaně selhávají, konstatuje Human Rights Watch.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

lidská práva člověk v tísni Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy