Brno/Zlín - Silný vítr si na jižní Moravě od čtvrtka vyžádal 101 hasičských zásahů. Situace se uklidnila až v noci na dnešek. Ve většině případů hasiči odstraňovali popadané stromy ze silnic a chodníků. V několika případech zajišťovali uvolněnou střešní krytinu, sdělil dnes novinářům mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.
Nejvíc práce s větrem měli hasiči na Brněnsku, kde napočítali 44 výjezdů. Kromě stromů řešili také poškozený komín v Brně-Židenicích a zabezpečovali podhled střechy v Pohořelicích.
Ve Starovicích na Břeclavsku vítr zpřetrhal elektrické vedení. V Moravské Nové Vsi zajistili nakloněný hasiči a uvolněný sloup. V Bzenci na Hodonínsku utržený plachtový přístřešek poškodil dvě auta.
Hladiny řek klesají
V Olomouckém kraji v noci na dnešek stoupla hladina Stříbrného potoka v Žulové, před polednem přesáhla hranici prvního povodňového stupně Vidnavka ve Vidnavě. Klesá však Bečva v Teplicích nad Bečvou a Dluhonicích na Přerovsku, kde v pátek platil první povodňový stupeň, zjistila dnes ČTK z informací Českého hydrometeorologického ústavu.
Ve Zlínském kraji v noci na dnešek klesla hladina Rožnovské Bečvy, která v pátek ve Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku dosahovala druhého povodňového stupně. Nyní v obou místech neplatí žádný povodňový stupeň. Ve Zlínském kraji je tak zvýšený již jen tok Bystřice nad vodní nádrží Bystřička, platí tam první povodňový stupeň, tedy bdělost.
Už v noci na dnešek se výrazně uklidnila situace v Moravskoslezském kraji, kde dnes okolo 08:00 platil první stupeň povodňové aktivity na třech řekách a do večera se situace nezměnila.
Nevhodné regulace vodních toků jsou jednou z příčin katastrofických dopadů povodňových vln. Větší škody zde při extrémních záplavách vznikají často jednoduše kvůli tomu, že na nich valící se voda získává větší rychlost. Z toho důvodu se v současné době přistupuje k revitalizacím říčních koryt a niv. Bohužel však pouze někde a v omezené míře. Často může jako dobrý revitalizátor fungovat i sama povodeň. Takovémuto přirozenějšímu navrácení biotopu do původního stavu se říká renaturalizace.
K odstraňování následků povodní by se proto mělo přistupovat opatrně. V některých případech není nutné odstraňovat z koryta ani všechny padlé stromy a stejně tak není vhodné přistupovat ke strojnímu čištění koryta a odtěžování štěrkových náplavů. Při strojním čištění je materiál ze dna vyhrnován na břehy, koryta jsou modelována do tvaru širokého lichoběžníku s plochým dnem a tento způsob koryto ještě více destabilizuje a při povodních opět urychluje odtok a zvětšuje sílu vlny.
Výrok, že povodně mohou být důsledkem absence vody v krajině, nám může připadat více než bláznivý. Je však pravdou, že dalším významným faktem dávaným do souvislosti s účinkem povodní je snížená retenční schopnost krajiny. Bývá upozorňováno na možné narušení malého vodního cyklu, který má navzdory svému názvu na svědomí většinu srážek dopadajících na pevninu.
Pokud dochází ke zvětšování odtoku z území, ubývá množství vody, která se vypaří a vrací se do malého vodního cyklu, píše inviweb.cz. Tím následně ubývají celkové srážky a narušuje se tepelný i vodní režim krajiny. Většina dešťové vody dopadající na stále se rozšiřující zastavěné území je odvedena kanalizací do řek a dále pryč z pevniny. Tím, že nemá z čeho se vypařovat, dochází k destrukci malého vodního cyklu. Namísto pravidelných menších srážek pak můžeme pozorovat dlouhá období sucha a následné přívalové deště.
Související
České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu
VIDEO: Bleskové záplavy zasáhly jižní a východní Španělsko. Jsou hlášeny oběti
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák