Výprask Česku: Chaos, chudoba, rasismus, zlobí se Social Watch

Praha - Za přibývání předražených a nevyhovujících ubytoven pro lidi v tísni a pokračující protiromské demonstrace kritizuje Česko ve své výroční zprávě za loňský rok mezinárodní koalice Social Watch. Znovu poukazuje i na nedostatek žen v politice. Dokument dnes v Praze představili jeho autoři. Letošek hodnotí příznivěji, oceňují hlavně opětovný vznik postu ministra pro lidská práva, víc žen ve vládě či přípravu zákona o sociálním bydlení.

Koalice Social Watch zastřešuje 700 organizací ze sedmi desítek států. Zaměřuje se na boj s chudobou, rasismem a diskriminací i na ochranu životního prostředí. Českou část tvoří osm organizací - Ekumenická akademie Praha, Gender Studies, Fórum 50 %, Masarykova demokratická akademie, Nesehnutí, Trast pro ekonomiku a společnost, Eurosolar a Alternativa 50+.

Podle zprávy loni v Česku panovaly "chaos a nekompetence". Země zůstávala v recesi, nezaměstnanost byla rekordní a reálné mzdy poklesly, situace obyvatel se tak nezlepšila. Podle Ilony Švihlíkové, která měla na starost kapitolu o ekonomice, je důkazem snižujících se disponibilních příjmů domácností vybírání úspor. "Vybírají se úspory i z termínovaných vkladů, navíc klesá intenzita úložek," uvedla na dnešní tiskové konferenci.

Zpráva kritizuje hlavně českou bytovou politiku, je prý nesystémová a nefunkční. Za hlavní problém autoři označili ubytovny. Podotýkají ale, že v ČR je to téměř jediné útočiště pro lidi v tísni. "Zároveň platí, že boom a zneužívání tohoto typu podnikání sociálně vyloučené a lidi bez domova vytváří," uvádí zpráva. Připomíná, že v těchto zařízeních přibývá rodin s dětmi, seniorů i handicapovaných.

Autoři označují ubytovny za nejdražší podporované bydlení, které se hradí většinou z dávek. Stát na ně vydává stále víc miliard, neziskové organizace a jejich azylové domy či tréninkové byty ale dostatečně nepodporuje.

Od května se jedná o nové koncepci sociálního bydlení, která by měla být podkladem pro vznik zákona. Linda Sokačová, která v rámci Social Watch tuto problematiku řeší, hodnotila pozitivně, že politická reprezentace diskutuje i s neziskovými organizacemi a dalšími odborníky. Podle Platformy pro sociální bydlení by koncepce měla být postavená na bydlení v běžných bytech.

Social Watch kritizuje také to, že loni stejně jako v předchozích letech pokračovaly v mnoha městech protiromské demonstrace. "Svolavatelé je prezentovali jako protesty proti 'nepřizpůsobivým', což je kódové označení, které v ČR zdomácnělo, aby se ve veřejném prostoru nemuselo říkat přímo Romové," uvádí zpráva.

Vrací se i k podzimním předčasným volbám. Po nich počet poslankyň klesl ze 44 na 39. Ženám tak ve Sněmovně připadá necelá pětina křesel. "Zatímco ženy nejčastěji kandidovaly z 21. místa, muži se nejčastěji objevovali na prvních pěti příčkách kandidátních listin," uvádí zpráva. Podle ní je potřeba zavést kvóty. "Jsme přesvědčeni, že kvóty jsou potřeba. Ukázalo se, že přirozený vývoj nefunguje," poznamenala autorka této kapitoly Marcela Adamusová.

Podle autorů je složení vlády nyní optimističtější, jsou v ní tři ministryně. Zpráva připomíná, že vládní ČSSD ženu nominovala do ministerské funkce ale až na druhý pokus poté, co mužský kandidát odstoupil. "O přístupu největší české levicové strany to bohužel leccos napovídá," uvádí zpráva.

Za dobrou zprávu Social Watch považuje obnovení postu ministra pro lidská práva i návrhy z koaliční smlouvy ke srovnání šancí žen a mužů. Jmenuje zavedení náhradního výživného či podporu flexibilních úvazků. Dokument se zmiňuje i o nové české diplomacii a jejím sporném přístupu k lidským právům, poukazuje na dohodu s Čínou.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

lidská práva Romové ubytovny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy