Češi hodnotili politiky: Čaputová je nejdůvěryhodnější. Putin, Merkelová a Kim propadli

Mezi osobnostmi světové politiky je pro občany ČR nejdůvěryhodnější slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, které věří 54 procent lidí. Následují český prezident Miloš Zeman se 46 procenty a hlava Francie Emmanuel Macron se 34 procenty. Naopak nejvíce nedůvěřiví jsou Češi vůči severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a německé kancléřce Angele Merkelové.

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zahrnulo do ankety jak významné osobnosti světové politiky a aktéry významných událostí z poslední doby, tak některé nejvyšší ústavní činitele středoevropského regionu.

Důvěra vybraným politikům v mezinárodním kontextu. Oproti prosinci roku 2018 zřetelně vzrostla nedůvěra v případě R. T. Erdogana, Si Ťin-pchinga, S. A. Chameneího, P. Pellegriniho a M. Zemana, mírně pak v případě Kim Čong-una. Více v TZ: https://t.co/X5r5ewyY0M pic.twitter.com/0tSxbXOLtG

— CVVM (@CVVMcz) December 19, 2019

S výjimkou Čaputové byly ale podíly důvěry v tyto politiky nižší než jedna polovina a jen u Čaputové, maďarského premiéra Viktora Orbána a šéfa rakouských lidovců Sebastiana Kurze převažoval počet důvěřujících nad počtem nedůvěřujících. U slovenského premiéra Petera Pellegriniho a polského prezidenta Andrzeje Dudy byly jejich počty téměř vyrovnané, uvedli autoři průzkumu.

Českému prezidentovi Zemanovi vyjádřilo důvěru 46 procent veřejnosti proti 50 procentům lidí, kteří mu nedůvěřují.

U lídrů tří světových velmocí výrazně převažuje nedůvěra nad důvěrou. Merkelové nevěří 68 procent Čechů a 23 procent jí věří, americkému prezidentu Donaldu Trumpovi vyjádřilo nedůvěru 65 procent občanů a 23 procent důvěru, Putinovi nevěří 69 procent respondentů proti pětině lidí, kteří mu důvěřují.

Oproti loňskému průzkumu se mezi zmíněnými politiky změnilo hodnocení mimo jiné u Zemana, kterému ubylo o čtyři procentní body lidí, kteří mu důvěřují, a naopak mu o sedm bodů přibylo nedůvěřujících. O pět procentních bodů více nedůvěřujících hlasů od české veřejnosti získal také Pellegrini. Ostatní změny byly podle CVVM v rámci možné statistické chyby.

Průzkum CVVM se konal od 2. do 15. listopadu a zapojila se do něj tisícovka lidí starších 15 let.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Miloš Zeman Emmanuel Macron Kim Čong-un Vladimír Putin Angela Merkelová průzkumy češi Sebastian Kurz Viktor Orbán Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy