Každý rok se objeví několik případů, kdy musí policisté nebo hasiči zachraňovat děti z rozehřátých aut. Není tomu ani tak dávno, co na příklad na Slovensku při jedné takové situaci dítě zemřelo. Pobyt v uzavřeném autě může být pro děti smrtící, protože se z rozpáleného vnitřku vozu stává podle policie „žhnoucí pec.“ Pokud si tedy lidé dítěte zavřeného v autě všimnou, je třeba postupovat rychle.
S nástupem letních teplot, které často přesahují třicet stupňů Celsia, může být pobyt v uzavřeném vozidle smrtící. Předminulý rok zachránili z rozpáleného auta brněnští strážníci malou holčičku, kterou nechali její rodiče v autě bez dozoru. Takové štěstí bohužel nemělo dvou a půl roční dítě, které na Slovensku zemřelo v horkém autě, zatímco jeho matka absolvovala lékařské vyšetření.
„Dítěti uzavřenému v automobilu nehrozí pouze přehřátí, ale trpí také nedostatečným přísunem čerstvého vzduchu,“ upozorňuje pro EuroZprávy.cz lékař Zdeněk Zíma. Říká, že nedostatek vzduchu se projeví zmateností a ospalostí, při přehřátí organismu může potom dojít ke ztrátě vědomí, křečovému stavu až zástavě dýchání a oběhu.
Pokud uvidí člověk v teplém počasí samotné dítě v autě, doporučují policisté volat na linku tísňového volání. „Pokud kolemjdoucí vyhodnotí situaci jako natolik vážnou, že je oprávněn jednat v krajní nouzi, přichází v úvahu i jiná řešení než pouze oznámení situace,“ uvedl pro EuroZprávy.cz mluvčí hasičů Rudolf Kramář.
Nabízí se otázka, jestli lze v takovém případě například auto otevřít násilím a dítě zachránit svépomocí. Jsou situace, kdy lidé více hledí na to, aby zachránili život, než na možné důsledky svého chování, podle policie je ale třeba počítat s možnými právními následky, které nelze odhadnout dopředu. „Právní kvalifikace se potom odvíjí od konkrétního případu,“ doplňuje pro redakci mluvčí policie Eva Kropáčová.
V případě, kdy je dítě z auta zachráněno, doporučuje jako první pomoc Zíma uložit ho na klidné a dobře větrané stinné místo. Také apeluje na dostatečný příjem tekutin.
„Pokud dojde k poruše vědomí, uložíme navíc dítě do stabilizované polohy a kontrolujeme životní funkce, dokud jej nepředáme do péče záchranářů. Při zástavě oběhu či dýchání zahájíme umělé dýchání z úst do úst či úst a nosu a nepřímou srdeční masáž,“ popisuje. Upozorňuje, že je vždy nutné nechat dítě vyšetřit lékařem.
Dítě navíc netrpí pouze fyzicky ale i psychicky. Separace od matky či rodiče, pocit osamocení a jiné úzkostné stavy může dítě ponechané v autě zažívat. „Dítě do tří let, ale i o něco starší, prakticky nelze ponechat bez dozoru,“ zdůrazňuje Zíma.
V Brně na toto nebezpečí upozorňují strážníci
Předloňský případ, kdy strážníci v Brně zachránili z auta holčičku, vedl Městskou polici Brno k osvětové akci. Stejně jako minulý rok budou strážníci i letos rozdávat varovné kartičky, které mají upozornit na nebezpečí ponechání dítěte nebo zvířecího mazlíčka v rozpáleném autě.
„Rodiče se někdy nechají svést skutečností, že dítě v autě usnulo, a nechtějí ho budit,“ uvádí v tiskovém prohlášení mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.
To může mít podle něj fatální následky. V autě totiž teplota vystoupá o desítky stupňů během několika minut a na přímém slunci může být nárůst ještě rychlejší.
Již letos v červnu musela policejní hlídka v brněnské Slatině vytahovat přehřáté batole. V tomto případě nebyli na vině rodiče, ale technická porucha auta. Kvůli ní se nemohl manželský pár k dítěti dostat a vysvobodit ho museli až policisté.
„Vždy mějte na paměti, že děti uvnitř žhnoucí pece nesmírně trpí. Nikdy je proto nenechávejte samotné uvnitř rozpálených aut,“ sděluje k tomu policejní mluvčí Petr Vala.
Související
V Brně někdo odložil novorozence. Policie shání svědky a matku dítěte
Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 30 minutami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 53 minutami
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 1 hodinou
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 2 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 3 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 4 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 4 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 5 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 5 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 5 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 6 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 6 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 7 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 7 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 7 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 8 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 8 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák