Důvěra v EU roste. Se členstvím je spokojeno nejvíc Čechů od roku 2010

Se členstvím České republiky v Evropské unii je nyní spokojeno nejvíce Čechů od roku 2010, a to zhruba tři pětiny. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM z přelomu října a listopadu. Přitom si ale většina lidí v Česku stále myslí, že česká vláda nemůže dění v EU ovlivňovat.

Spokojenost s členstvím v EU vyjádřilo v aktuálním průzkumu 57 procent Čechů. Větší podíl spokojených lidí byl zaznamenán naposledy před deseti lety, kdy činil 65 procent. Spokojenost s členstvím v unii klesala postupně od rekordních 69 procent v roce 2009 po začátku celosvětové ekonomické krize. Nejníže se propadla v roce 2016, kdy bylo spokojených jen 35 procent lidí.

V posledních letech se důvěra v unii opět pomalu začala přibližovat k hodnotám před krizí. Letos na jaře, po začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku, se ale spokojenost s členstvím v EU náhle propadla z předchozích více než 50 procent na 46 procent. S nástupem pandemie také podle STEM oslabila důvěra v NATO a většinu zahraničních zemí, protože společnost se v krizi uzavírá podle agentury více do sebe a nedůvěřuje vzdáleným celkům či institucím.

V posledních měsících se spokojenost s členstvím v EU nejen obnovila na loňskou úroveň, ale dokonce ji mírně překonala. "Obnova důvěry zřejmě nejvíce souvisí s tím, že odezněl šok z pandemie, že EU našla svoji roli při spolupráci a že už se necítíme jako nejlepší v Evropě," sdělil hlavní analytik STEM pro téma mezinárodních vztahů Nikola Hořejš.

"Spokojenost Čechů s naším členstvím v EU se obnovila na rekordní hodnoty od roku 2010 i navzdory tomu, že lidé celkově svoji současnou situaci nevidí příliš pozitivně. Hůře například nyní hodnotí svoji vlastní ekonomickou situaci a nepříznivě vnímají i vývoj v České republice," doplnil Hořejš. Pokles spokojenosti se může ale podle něj ještě opakovat, pokud se třeba zasekne vyjednávání o evropském rozpočtu.

Navzdory nárůstu spokojenosti s členstvím v unii si nadále řada Čechů myslí, že členové české vlády nemohou rozhodovat o klíčových záležitostech v EU. Takový názor má 61 procent účastníků průzkumu. Členové kabinetu se přitom účastní jednání jednoho z vrcholných orgánů EU, Rady Evropské unie. Česko má také své představitele v Evropské komisi a Evropském parlamentu.

Průzkum prováděla agentura STEM od 22. října do 2. listopadu. Zúčastnilo se ho 1003 obyvatel České republiky starších 18 let.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) češi průzkumy život NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy