KOMENTÁŘ | Epidemie COVID-19: Životní test naší kultury i charakteru

KOMENTÁŘ - Když jsme na podzim slavili 30 let svobody, netušili jsme, že nás brzy čeká zkouška i té druhé strany svobody, tedy test naší odpovědnosti. Symbolem odpovědnosti se v současné době staly roušky. Pomocí nich signalizujeme ostatním, že nám záleží i na jejich zdraví, a oni nám to oplácejí tím, že nosí roušky též.

Možná i vy patříte k těm, kdo pomáhá seniorům v sousedství a kdo byl obdarován dobrovolníkem ze sousedství, který roušky šije. Já to štěstí mám, a to bydlím na sídlišti. Spousty dobrovolníků pomáhají ve zdravotnictví, v sociálních službách, poradenství, dobrovolnictvím také zazářili skauti i vietnamská komunita.

S napětím sledujeme, jak se se zákeřným virem vyrovnávají ostatní země. V Číně, kde to vše začalo, komunistický režim dlouho otálel a dokonce trestal ty, kdo na explodující epidemii včas upozorňovali, až poté Čína autoritativně nákazu účinně zredukovala. Totalitním režimem to ale není. Epidemii poměrně úspěšně zvládají i další asijské země, lepší či horší demokracie, jako je Japonsko, Jižní Korea a Singapur. Všechno jsou to země více méně kolektivistické a hlavně, orientované na budoucnost.

Na rozdíl od nich jsou pro nás zvláště odstrašující evropské země s kulturou, která spíše než budoucnost akcentuje přítomnost, jako je Itálie či Španělsko. A ani země tradičně lpící na individualistické svobodě, jako jsou USA a Anglie, nevynikají strategií, jak si s nákazou úspěšně poradit.

Denně například porovnávám, jak si vede Česko, kde se počet nově nemocných stabilizuje, a jak Kalifornie, kde pokračuje strmý růst nových případů.

Jací jsme my? Nejsme vesměs tradičně kulturně disponováni moc kolektivisticky, ani k trpělivé vidině vzdálenější budoucnosti, dokonce ani k respektování pravidel – což jsou všechno dobré dispozice ke skupinové sebeobraně. Zato jsme velice realističtí – věříme více vědě než pověrám. A jsme dobře trénovaní v přežívání pohrom. Pomáhat jeden druhému v takovéto situaci je přeci i pragmatické – taková prostě jsou pravidla recipročního altruismu.

A možná ani tak nejde o to, jaké tradiční kulturní vzorce společnost má, ale o to, zda společnost není rigidní a dokáže se podle situace adaptivně změnit. A jaký charakter má kritická masa jejích obyvatel. My se v kritických situacích dokážeme semknout i k nanejvýš morálnímu chování, pokud má šanci na úspěch.

Slušnost je nutnou podmínkou demokracie a slušnost občanů spíše než poslušnost mas je nutným předpokladem toho, aby i demokratická společnost dokázala odolat pandemii. Tím lépe, pokud kromě boje s virem mimoděk i pomáháme životnímu prostředí.

Předešlé generace měly svou sametovou revoluci a rok 1968, kritická období, která se vyznačovala slušností a tvořivostí podstatné části obyvatelstva. Vypadá to, že tohle by mohla být hvězdná hodina současné generace.

Autorkou je PhDr. Martina Klicperová, CSc. (Psychologický ústav Akademie věd ČR).

Související

Demokracie, ilustrační foto Komentář

Kulhající demokracie, aneb občanská výchova z USA v přímém přenosu

KOMENTÁŘ MARTINY KLICPEROVÉ - V současné době se výuka odehrává hlavně zprostředkovaně. Poutavou politickou lekci uspořádal i americký prezident Trump a jeho skalní příznivci. Pokusili se násilím opravit výsledky voleb - zkusili provést státní převrat. Násilné dobytí a zneuctění amerického svatostánku prožívali skuteční američtí patrioti tak citlivě jako my, když se u nás málem zvracelo na korunovační klenoty.

Více souvisejících

Martina Klicperová-Baker (psycholožka) demokracie komentář Česká republika život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy