Kauza prodeje budov ČD končí. Stát o stovky milionů nepřišel, potvrdil soud

Odvolací pražský vrchní soud dnes potvrdil osvobozující rozsudek v případu prodeje budov Českých drah Univerzitě Karlově. Obžalobě čelilo osm lidí. Státní zástupce tvrdil, že stát přišel při transakci o více než sto milionů korun kvůli nepravdivým znaleckým posudkům. Obžalovaní vinu od počátku odmítali. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.

Obžalované nepravomocně zprostil viny pražský městský soud loni v srpnu. Tehdy uvedl, že se sice skutky popsané v obžalobě přinejmenším zčásti staly, nejsou však trestnými činy. To potvrdil i odvolací soud. "Nebylo prokázáno, že by byly žalované skutky trestnými činy," uvedl soudce zpravodaj Tome Frankič. Státní zástupce podle něj neunesl důkazní břemeno.

Podle odvolacího senátu městský soud v hlavním líčení shromáždil dostatek důkazů, které správně zhodnotil. Předsedkyně odvolacího senátu Kamila Elsnicová práci soudu pochválila. Odvolání státní zástupkyně, která žádala, aby byla kauza vrácena prvostupňovému soudu, senát zamítl.

Budovy Českých drah v Opletalově ulici v centru Prahy získala firma Apuro v roce 2007 za 203 milionů Kč - za cenu, kterou podle obžaloby úmyslně podhodnotil znalec Vladimír Pažout. V roce 2010 firma domy prodala univerzitě za 402,5 milionu korun, i když se obvyklá cena nemovitostí podle spisu pohybovala okolo 300 milionů. Nákup navíc dotovalo 372 miliony korun ministerstvo školství.

Obžaloba uváděla, že se investiční záměr podařilo prosadit díky dohodě člena představenstva Apura Otakara Otty s vedoucím odboru rozvoje univerzity Petrem Kosteleckým a za použití zkreslených posudků dalších tří znalců: Karla Urbana, Jana Konty a Lenky Kučerové. Obžalobě čelili ještě Stanislav Sádovský a Pavel Kabát. Stát podle žalobců kvůli znaleckým posudkům přišel při transakci o více než sto milionů korun.

Soudkyně pražského městského soudu loni uvedla, že ve skutku neshledala zákonné znaky trestného činu podvodu, ani jiného trestného činu. Postup byl podle ní nicméně nestandardní, upozornila, že s ním jako občan nesouhlasí.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových po obžalovaných žádal náhradu škody ve výši 102 milionů korun, soudy ho s nárokem odkázaly na civilní řízení.

Související

Více souvisejících

České Dráhy Univerzita Karlova soudy Praha nemovitosti

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 40 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy