Kontrola bezinfekčnosti v restauracích může u hostů vyvolat agresi vůči personálu a snížit návštěvnost, bojí se restauratér

Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner se obává, že vyžadování proticovidových dokladů o bezinfekčnosti v restauracích může výrazně snížit návštěvnost zákazníků ve stravovacích zařízení. „Z nedávného průzkumu totiž vyplynulo, že šest hostů z deseti odmítá chodit do podniků, pokud v nich panují jakékoli restrikce. Navíc opět hrozí, že si někteří návštěvníci budou na personálu vybíjet vztek, začnou být agresivní či se uchýlí k vulgárním urážkám číšníků a do konfliktů vtáhnou politiku. Současné vládě mám za zlé, že s námi chystané opatření předem nekonzultovala a postavila nás před hotovou věc,“ říká pro EuroZprávy.cz restauratér Luboš Kastner.

Netají se názorem, že vládní nařízení o prokazování bezinfekčnosti v restauraci není detailně promyšlené. Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Luboš Kastner tvrdí, že pokud by dosluhující kabinet Andreje Babiše své návrhy předložil restauratérům včas, nikdy by je neschválili. „Nařízení má řadu mezer a nedostatků, proto jsme se obrátili na hlavní hygieničku České republiky paní doktorku Pavlu Svrčinovou, aby je odstranila.“

Expertům například vadí, jak se budou kontrolovat strávníci v jídelních vozech na železnici. „Do vlaku přece mohou i neočkovaní a pokud bude takový klient z vozu vykázán a neobsloužen, tak přece ze soupravy náhle nezmizí, najednou si nevystoupí. Zůstane v prostředku a pokud je nakažený, bude infekci šířit ve vlaku dále,“ podivuje se Kastner. Podle něj je nutné vyřešit i kontrolování v kavárnách, kam si ráno lidé před cestou do zaměstnání chodí koupit kávu v kelímku a něco k snídani.

„V těchto zařízení panuje čilý ruch, a tak je nemožné, aby obsluha zákazníky kontrolovala. Pokud by se tak dělo, hrozil by kolaps. Předběžně jsme zatím domluveni, že tady postačí, aby personál jen kontroloval, zda mají všichni zákazníci na dýchacích cestách nasazené respirátory. Snad zmíněné naší námitce na ministerstvu zdravotnictví skutečně vyhoví,“ přeje si.

Chystané opatření bude zákazníky zdržovat od obsloužení

Napětí v gastronomii způsobilo středeční vládní nařízení, podle něhož personál restaurací bude muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti ohledně nemoci na covid-19. Nebude se tak dít hned u vchodu, kontrola postačí až ve chvíli, kdy se hosté usadí ke stolům. Povinnost neplatí pro odběr jídla s sebou a také pro jídelní zóny v obchodních centrech. Prokázat bezinfekčnost mohou lidé buď potvrzením o dokončeném očkování, dokladem o prodělání nákazy v posledních šesti měsících nebo negativním testem. Za pravdivost údajů ručí klient, nikoli číšníci a servírky. Zmíněná povinnost se od listopadu nebude dál vztahovat na děti do 12 let, dosud měly výjimku jen děti do šesti let a starší musely mít potvrzení o prodělání nemoci nebo negativní test. Očkování zatím pro děti v tomto věku není schváleno. „Vládě mám za zlé, že s námi chystané opatření předem nekonzultovala a postavila nás před hotovou věc,“ stěžuje si.

Místopředseda Rady spolku Českého gastronomického institutu upozorňuje, že nejasností bude přibývat. „Ale my nedokážeme našim kolegům poradit, i když se budeme snažit. Proto je nutné, aby ministerstvo zdravotnictví zřídilo linku, na níž se budou restauratéři obracet. Pokud nevytvoří speciální centrum pro nás, budeme volat na 1221.“ Sám je přesvědčený, že vládě ani ministerstvu zdravotnictví nedošlo, kolik lidí v hospodách podniká. „A udělat takové rázné opatření během několika dní, zavání arogancí a ignorací. Pořád je ale lepší vyžadovat zdravotní doklady, než nás zase úplně zavřít,“ míní.

Kastner na začátku září zpravodajskému webu EuroZprávy.cz řekl, že restauratéři si svůj byznys už budou tvrdě bránit. „Má slova stále platí, vždyť se bráníme, ale jedná se o složitou věc, když vás ministerstvo zdravotnictví nebere jako partnera. Od pátku, kdy jsme se o chystaném opatření dozvěděli, jsme se snažili dojednat schůzku s panem ministrem Adamem Vojtěchem. K osobnímu setkání s ním došlo až v úterý v pravé poledne, ale v té době se už o náš názor nikdo příliš nezajímal. Pouze jsme se dozvěděli, že kontrolování bezinfekčnosti vstoupí v platnost od 1. listopadu.“

Odborník na gastronomii se čílí, jak s nimi resort zdravotnictví jedná. „Za rok a půl, co se v pandemie v zemi objevila, nám nikdo neprokázal, že restaurace jsou ohniskem pro šíření nákazy, ale přitom největší restrikce a zásahy panují právě v našem oboru. Rovněž nepovažuji za férové, že se s námi resort uvolil sejít až po čtyřech měsících od posledního setkání. Znovu opakuji, že ministerstvo se k nám jako k partnerovi rozhodně nechová,“ zlobí se.

Člen představenstva a Garant projektu Moje restaurace už má jako majitel vlastního podniku jasné, jak své hosty bude jeho personál kontrolovat. „Buď číšníci a servírky hosty požádají o předložení bezinfekčnosti při doprovodu ke stolu, anebo si o dokumenty řeknou při objednávání pití a jídla. Už nyní je ale jasné, že proces kontroly hosty zdrží a nebudou obslouženi v takové rychlosti, na jakou jsou zvyklí. Moc je prosím o toleranci, my pouze plníme vládní nařízení.“

Kastner se obává, že vyžadování proticovidových dokladů o bezinfekčnosti v restauracích může výrazně snížit návštěvnost zákazníků ve stravovacích zařízeních. „Z nedávného průzkumu totiž vyplynulo, že šest hostů z deseti odmítá chodit do podniků, pokud v nich panují jakékoli restrikce. Navíc opět hrozí, že si někteří návštěvníci budou na personálu vybíjet vztek, začnou být agresivní či se uchýlí k vulgárním urážkám číšníků a do konfliktů vtáhnou politiku. Někteří budou jistě tvrdit, že jednáme v rozporu s GDPR, tedy, že porušujeme obecné nařízení o ochraně osobních údajů.“

Vojtěch se seznamem pro štamgasty souhlasil, pak otočil

Aby nedocházelo k vypjatým či humorným situacím, vystudovaný inženýr navrhuje, aby v typických venkovských hospodách zřídili majitelé seznam, na kterém by bylo zaznamenané, kdy štamgastům vyprší test, anebo kdy jim byla aplikovaná druhá vakcína proti covidu-19. „Zkrátka, že jsou naočkovaní. Přijde mně opravdu humorné, že lidé, kteří denně chodí do jedné hospůdky a z devadesáti procent jsou z jedné obce, by se měli denně prokazovat bezinfekčností. Mohlo by se tak stát, že by přestali do oblíbené hospody chodit, kdyby se každý den, kdy jdou takzvaně na jedno či dvě piva, měli podrobovat pravidelné kontrole,“ predikuje určité riziko, které může ovlivnit tržby.

Kastner tvrdí, že s jeho návrhem ohledně vypracování seznamu stálých hostů původně lidé z ministerstva souhlasili, proto jej Vojtěchovo včerejší vyjádření zarazilo. Ministr na tiskové konferenci totiž řekl, že o případném zhotovení seznamu budou na resortu ještě rokovat. „Jeho rétorice absolutně nerozumím. Myslel jsem, že jsme byli ohledně přístupu k vesnickým hospodám jasně domluveni. Přiznám se, že mě ministr svým vyjádřením zarazil a nemile překvapil.“

Zakládající člen spolku Apron konstatuje, že dokumenty o bezinfekčnosti jsou ve spojení se zrušením bezplatného testování téměř smrtícím koktejlem pro všechny restaurace. „Pochybuji, že každý, kdo není očkovaný, je ochoten utratit za test přes šest set korun, a to jen pro to, aby mohl jít do restaurace, kde si objedná pouze pár piv. Raději si je nakoupí v supermarketech. Proto vyzývám vládu, aby své stanovisko v kontextu se zrušením bezplatného testování ještě přehodnotila. Tímto verdiktem poškodí restauratéry.“

Zástupce gastronomů z Asociace malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner se nechce zabývat myšlenkou, zda má dosluhující vláda právo po volbách činit takto razantní opatření. Zvláště, když ji tvoří hnutí ANO, které ve volbách prohrálo, a ČSSD, jež se vůbec nedostala do Poslanecké sněmovny pro další období. „Po celou dobu koronavirové pandemie se snažím být apolitický a bojovat jen za dobro našich lidí v sektoru. Proto si odmítám hrát na politologa. Od nového kabinetu budu žádat, aby nás bral jako partnera a respektoval naši práci, na kterou chceme klid a mít z ní radost. Budu rád, když restaurace pod novým vedením země přestanou být středobodem koronaviru.“

I přes stoupající čísla nakažených se stejně jako jeho kolegové upíná k vánočním firemním večírkům, které vždy představují pro gastronomii velký profit a vrchol sezony. „Od vlády máme přislíbeno, že pokud si firmy objednají večírky, nebude muset personál jednotlivě kontrolovat každého hosta, ale můžeme se spolehnout na jasnou záruku od vedení dané společnosti, že jejich zaměstnanci jsou zdravotně v pořádku a pro návštěvu podniku mají vše potřebné v pořádku.“

Restauratéra těší, že i přes horšící epidemiologickou situaci se lidé nebojí podniky navštěvovat. „Je dobře, že lidé neruší rezervace, jako tomu bylo loni touto dobou na podzim. Je ale jasné, že obavy nezmizí a strach je od nepaměti určitou brzdou v jednání lidí. Chci návštěvníky ujistit, že nikdo z hygieniků nikdy neprokázal, že restaurace jsou ohniskem nákazy. Všichni majitelé bedlivě až úzkostlivě dbají na všechna hygienická opatření. Navíc velké množství lidí je už naočkovaných, a tak se situace z minulého roku nedá porovnávat,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Luboš Kastner.

Související

Více souvisejících

Restaurace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Luboš Kastner

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu

Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků

Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků, ke kterým došlo poprvé od dubnového příměří. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu potvrdil, že jeho země v tuto chvíli palbu drží, avšak zdůraznil, že boj proti Íránu a jím podporovanému libanonskému hnutí Hizballáh zdaleka neskončil. Íránská armáda již dříve deklarovala konec operací poté, co Izraeli uštědřila bolestivou odpověď. Zároveň však pohrozila ještě tvrdšími opatřeními v případě, že židovský stát podnikne další údery, a to včetně akcí na území Libanonu.

před 1 hodinou

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza

Federální soudce v pondělí zrušil nařízení prezidenta Donalda Trumpa, které zavádělo poplatek ve výši 100 000 dolarů za žádost o víza typu H-1B. Podle soudního verdiktu hlava státu neměla k zavedení takové politiky pravomoc. Tento specifický vízový program přitom hojně využívají americké společnosti k najímání vysoce kvalifikovaných zahraničních pracovníků v odborných oblastech.

před 3 hodinami

Letní počasí, ilustrační foto

Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem

Druhý týden meteorologického léta je v plném proudu, ale s tropy se v červnu moc nepočítá. Vyplývá to z nejnovějšího měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který očekává, že období do začátku července bude teplotně podprůměrné. 

včera

včera

Počasí

Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně

Hned tři tornáda zaznamenali meteorologové v Česku během uplynulého týdne. V pátek se obávaný jev objevil v Děčíně na severu Čech. Další dvě tornáda se navíc spustila z nebe už během poslední květnové neděle, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

Andrej Babiš

Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda

Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové

Medardovské počasí přijde, i když ne přímo na Medarda. Pondělní maxima totiž budou téměř atakovat třicítku. Už v noci ale může místy zapršet, další srážky se očekávají v následujících dnech. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Castillo de la Fuerza v Havaně, autor: Angelo Lucia

Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu

Vůbec poprvé od začátku americké ropné blokády, která trvá již čtyři měsíce a drasticky vyčerpává celý ostrov, zasáhly nekonečné a masivní výpadky dodávek elektrické energie i samotné srdce kubánského hlavního města. Zatímco ještě před dvěma měsíci obyvatelé Havany hovořili o tom, že situace je výrazně horší na venkově, nyní se s kritickým nedostatkem potýkají sami. Ve čtvrti Centro Habana i v dalších částech metropole se kvůli tmě a horku stal běžnou součástí noci takzvaný cacerolazo, tedy tradiční protest, při kterém lidé z oken tlučou hrnci o pánve. Bez elektřiny navíc kolabují také dodávky vody a v bytech se bleskově šíří komáři.

včera

Vědci

Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU

Evropská komise intenzivně připravuje nová opatření na podporu unijního chemického průmyslu, který se kvůli masivnímu přílivu levného čínského dovozu ocitl na pokraji kolapsu. Tímto problémem se budou unijní lídři podrobně zabývat na nadcházejícím summitu ve dnech 18. až 19. června. Evropští výrobci chemikálií však důrazně varují, že bruselský aparát postupuje příliš pomalu a tvorba ochranných mechanismů může trvat měsíce či roky, které domácí průmysl k dispozici nemá. Podle vyjádření zástupců sektoru celý obor v Evropě krvácí a současný stav označují za průmyslovou sebevraždu.

včera

Zemětřesení, ilustrační foto

Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky

Jihofilipínský ostrov Mindanao zasáhlo silné zemětřesení o bleskové síle 7,8 stupně Richterovy škály, které si podle dosavadních zpráv úřadů vyžádalo nejméně 32 lidských životů. Otřesy propukly v pondělí v 7:37 místního času a vyvolaly varování před vlnami tsunami v široké oblasti zahrnující Filipíny, Indonésii, Japonsko i Austrálii, přičemž některé z těchto výstrah byly po několika hodinách zrušeny. Záběry z postižených míst ukazují zřícené budovy, včetně kompletně zničené restaurace rychlého občerstvení Jollibee, a v řadě oblastí jsou hlášeny rozsáhlé sesuvy půdy.

včera

Prezident Trump

Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán

Mezi Íránem a Izraelem došlo k prudkému obnovení bojů. Jde o první vzájemné údery na vlastních územích od dubnového zavedení křehkého příměří. Nová vlna násilí propukla poté, co Izrael v neděli zaútočil na jižní předměstí libanonského hlavního města Bejrútu, což Teherán vyhodnotil jako porušení dohodnutého klidu zbraní. Izraelská armáda zásah dvou bytů ve dvou samostatných budovách, který si podle předběžných zpráv vyžádal dvě oběti, zdůvodnila cílením na infrastrukturu hnutí Hizballáh v reakci na raketové útoky mířící na severní Izrael.

včera

včera

Nikol Pašinjan, arménský premiér

EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana

Vládnoucí proevropská strana v Arménii zvítězila v parlamentních volbách, čímž potvrdila jednoznačný odklon této jihokavkazské země od jejího tradičního spojence, Ruska. Konečné výsledky ukázaly, že strana Občanská smlouva premiéra Nikola Pašinjana si zajistila těsnou většinu v zákonodárném sboru. Naopak opoziční aliance Silná Arménie, vedená rusko-arménským miliardářem Samvelem Karapetjanem, získala ve volbách pětadvacet procent poslaneckých mandátů.

včera

Prezident Petr Pavel přichází na Pražský hrad

Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN

Prezident Petr Pavel v pondělí osobně dorazil do Strakovy akademie, aby se zúčastnil schůze vládního kabinetu. Hlavním důvodem jeho návštěvy byla snaha zkoordinovat s vládními představiteli vystupování českých ústavních činitelů na blížících se vrcholných mezinárodních fórech. Hlava státu chtěla s ministry přímo na místě probrat a vyjasnit své kompetence a možnosti zastupování České republiky navenek.

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem

Čínský vůdce Si Ťin-pching v pondělí dorazil na oficiální návštěvu Severní Koreje. Cesta do Pchjongjangu přichází v době, kdy se Peking snaží znovu posílit svůj vliv nad strategicky významným, ale hluboce nepředvídatelným sousedem. Ačkoli obě země často označují své spojenectví za vztah zpečetěný krví s odkazem na korejskou válku, v posledních letech jejich vazby ochladly a provází je vzájemná nedůvěra. Aktuální návštěva tak podle diplomatických zdrojů BBC a analytiků odráží spíše snahu o získání strategické páky než projev upřímného přátelství.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří

Lídři Ukrajiny, Velké Británie, Francie a Německa definovali pět základních podmínek pro dosažení spravedlivé a trvalé dohody o ukončení války s Ruskem. Ve společném prohlášení po jednání v Londýně to oznámili ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, britský premiér Keir Starmer, francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Friedrich Merz. Všichni přítomní státníci zároveň deklarovali, že budou pevně stát na straně Ukrajiny. Mezi stanovenými body je okamžité zastavení bojů, zahájení vyjednávání ze současných pozic na bojišti a také poskytnutí robustních bezpečnostních záruk pro napadenou zemi.

včera

Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu

Izraelská armáda provedla letecké údery v západní a centrální části Íránu poté, co Teherán odpálil rakety směřující na severní Izrael. Jde o vůbec první přímý střet na vlastních územích obou států od chvíle, kdy před dvěma měsíci vstoupilo v platnost příměří. Teherán navíc pohrozil, že nynější útoky jsou pouze začátkem celého týdne nepřetržitých vojenských operací.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy