Pražský hrad bude následující dva dny hostit zasedání lídrů evropských zemí

Pražský hrad bude v příštích dvou dnech hostit zasedání lídrů nejen členských zemí Evropské unie, ale také dalších států kontinentu. Ve čtvrtek se totiž poprvé sejde Evropské politické společenství, na jehož zasedání bylo pozváno 44 zemí. V pátek naváže jednání hlav států a předsedů vlád zemí EU.

Bezpečnost a doprovod účastníků unijního summitu zajistí stovky policistů z Prahy a z celé republiky, pravděpodobně se zúčastní i armáda. Dopravní uzavírky v plánu nejsou, od úterý do soboty je uzavřen celý areál Hradu.

Hosty summitů bude chránit přibližně 500 příslušníků policie, ochranné služby, útvaru pro ochranu prezidenta a pravděpodobně též armády. Akreditovaných novinářů z celého světa je více než 1200. Spolu s organizačním týmem se tedy v areálu Pražského hradu může pohybovat až 2500 osob.

Policie neplánuje žádné uzavírky, je ale nutné počítat s drobnými dopravními komplikacemi především při průjezdech delegací. Omezení budou v blízkosti Hradu. K přepravě lídrů a jejich delegátů je určeno podle údajů úřadu vlády přibližně 250 vozidel, které je budou do prostor Pražského hradu přepravovat z 15 různých hotelů, ve kterých budou ubytováni, a z letiště Václava Havla, kam budou přilétat.

Náměstek pro řízení sekce pro evropské záležitosti při úřadu vlády Štěpán Černý v úterý v České televizi doporučil obyvatelům Prahy, aby ve čtvrtek dopoledne a případně už ve středu večer omezili pohyb po Evropské ulici, protože se po ní budou přesouvat kolony se státníky s policejním doprovodem.

Summit může zároveň zpozdit část letů na ruzyňském letišti kvůli specifickým opatřením pro odbavení jednotlivých státních letů. Primárně budou podle mluvčí Letiště Praha Kláry Divíškové odbavovány na čtvrtém terminálu. Doporučila proto cestujícím, aby vyrazili na letiště s předstihem. Na pražské letiště by podle dosavadních informací úřadů mělo dorazit asi 49 státních delegací.

Na obsazenost pražských hotelů podle provozovatelů české předsednictví v Radě EU zásadní vliv nemá. I tak jsou některé řetězce na říjen zaplněny zhruba z 90 procent. Ceny pokojů se většinou mění na základě poptávky, vyplynulo z ankety ČTK mezi hoteliéry.

Na čtvrteční zasedání Evropského politického společenství podle náměstka Černého nedorazí jen dánská premiérka Mette Frederiksenová z vnitropolitických důvodů. Pozváno bylo 44 zemí. Kromě 27 členů EU také Albánie, Severní Makedonie, Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Moldavsko, Ukrajina, Arménie, Ázerbájdžán, Norsko, Švýcarsko, Island, Lichtenštejnsko, Spojené království a Turecko.

Hlavy států a předsedové vlád poté budou v pátek jednat o válce na Ukrajině a vojenské a finanční podpoře země napadené Ruskem, energetice a hospodářské situaci v Evropě.

Evropští lídři se v Praze sejdou k debatě o dopadech války a o užší spolupráci

Zejména o dopadech války na Ukrajině na bezpečnost a ekonomiku či o možném posílení celoevropské spolupráce budou v Praze následující dva dny debatovat prezidenti a premiéři evropských zemí. Ve čtvrtek se na Hradě sejdou více než čtyři desítky lídrů k prvnímu jednání Evropského politického společenství, na které v pátek naváže neformální summit 27 zemí Evropské unie.

České předsednictví EU pořádá první zasedání širšího společenství evropských zemí po dohodě s předchozí předsednickou zemí - Francií, jejíž prezident Emmanuel Macron inicioval vznik této platformy pro debaty o spolupráci s mimounijními státy.

Vedle hlav unijních zemí do Prahy zavítá britská premiérka Liz Trussová, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či lídři balkánských a postsovětských zemí. Po úvodním projevu českého premiéra Petra Fialy promluví ke kolegům čtveřice mimounijních vůdců včetně Trussové a na dálku se s nimi spojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Poté politici usednou ke kulatým stolům, u nichž proberou dva okruhy témat. Prvním bude mír a bezpečnost, druhým ekonomika, energie a klima.

V Praze se setkají lídři zemí, které mají nevyřešené spory či přímo otevřené konflikty - Arménie a Ázerbájdžánu, Řecka a Kypru s Tureckem či Srbska a Kosova. Podle unijních činitelů by mohla být bilaterální či vícestranná setkání navazující na kulaté stoly příležitostí k otevření některých sporných otázek. Konkrétní společný závěr však EPS mít nebude. Lídři by se měli shodnout pouze na dějišti příštího jednání - zatím je navržena moldavská metropole Kišiněv.

"Žádná deklarace, žádné formální závěry, žádné papíry. Toto má být naopak neformální, ale o to důvěrnější a otevřenější debata," uvedl tento týden vysoce postavený český diplomat obeznámený přípravou summitu.

Bez společného prohlášení skončí také páteční schůzka šéfů 27 unijních zemí. Ačkoli předseda Evropské rady Charles Michel původně návrh deklarace připravil, státy vedené českým předsednictvím chtěly zachovat neformální charakter jednání. Lídři se navíc dva týdny po pražském summitu sejdou v Bruselu k formálnímu jednání na podobná témata, které již závazné závěry přijme. Michel i proto vyznění hradčanské schůzky shrne pouze do vlastního prohlášení.

Diplomaté očekávají, že vedle debaty o další vojenské a finanční pomoci Ukrajině budou ústředním tématem summitu nové krizové zásahy na energetickém trhu. Členské země jsou sice zajedno, že minulý týden schválené daně z mimořádných zisků energetických či ropných firem nestačí a při krocení vysokých cen energií je potřeba jít dál, neshodují se však na receptech. Klíčovými body diskuse patrně bude podoba případného stropu na cenu plynu či možnost společných nákupů plynu.

Související

Více souvisejících

Pražský Hrad

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy