Předzvěst 17. listopadu 1989: Komunisté chtěli zničit Stromovku, lidé se postavili na odpor

Praha zažila během roku 1989 řadu protirežimních vystoupení, mezi nejvýraznější patřily akce protestující proti plánům na necitlivou stavbu rychlostní komunikace a tunelu v pražské Královské oboře zvané Stromovka. V červnu a v červenci chodilo demonstrovat přímo do Královské obory několik stovek lidí, další velké shromáždění se pak konalo 15. listopadu 1989 večer před Národním výborem hlavního města Prahy v centru města. Demonstrovalo tam nejméně tisíc lidí, některé odhady hovoří až o trojnásobku.

"Lidé mají rozsvícené svíčky a lampióny. Řečníci nejsou téměř vůbec slyšet, neboť nemají ani megafon. Celou manifestaci, která trvá asi půl hodiny, natáčí množství zahraničních štábů. Poté se lidé rozcházejí s tím, že 24. listopadu se bude o problému Stromovky konat veřejná diskuse v hale Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (dnes Výstaviště)," popsal demonstraci její účastník, student Michal Šmíd.

Veřejná bezpečnost, tehdejší policie, zasáhla až poté, co samotná akce kvůli Stromovce skončila. Část demonstrantů se totiž vydala k rumunské ambasádě, kde protestovala proti režimu Nicolae Ceauseska. Policejní zásah ale nebyl ani tak razantní jako v červnu, kdy například disidenta Petra Placáka, představitele Českých dětí, příslušníci StB zbili a vyvezli do křivoklátských lesů.

Protestní akce proti stavbě ve Stromovce v roce 1989 organizovalo několik hnutí, zaštítilo je opoziční hnutí České děti, které vzniklo na jaře roku 1988. Do protestů se již v květnu zapojilo hnutí Pražské matky, které bojovalo mimo jiné za čistý vzduch. Odpor proti stavbě ve Stromovce vedl i architekt Ivan Plicka, který spolu s ekologem Josefem Vavrouškem uspořádal 10. listopadu 1989 v Technickém muzeu o Stromovce konferenci.

Plánované stavbě silniční radiály mělo padnout za oběť na tři tisíce stromů a zmizela by tak celá třetina Královské obory. Dva dny po demonstraci kvůli Stromovce však přišel 17. listopad a plány na stavbu včetně z povrchu hloubeného tunelu později padly. Dnešní tunel Blanka sice vede prakticky stejnou trasou, je ale ražený a Královskou oboru přímo poškodily jen dvě nehody, při kterých se propadla zem.

Dopravní stavba, která měla zasáhnout Stromovku, byla součástí takzvaného Základního komunikačního systému (ZÁKOS), který pražská městská rada schválila v roce 1974. Připravovaný nový komunikační systém Prahy tak přešel od doposud preferovaného roštového systému, který připravila německá okupační správa za války, k okružnímu. Měly ho tvořit tři okruhy propojené 11 radiálami a čtyřmi spojkami.

Současná podoba městského okruhu je dána územním plánem, který byl schválen v září 1999. Hlavní silniční systém Prahy by dle plánu měly tvořit dva okruhy (vnější obchvat Prahy a vnitřní městský okruh) propojené sedmi radiálami. Kvůli sporům o podobu městského okruhu padlo rozhodnutí o převedení části okruhu do tunelů.

Městský okruh by měl mít po dokončení délku zhruba 33 km. V provozu je jižní a západní část v trase od Štěrboholské radiály Jižní spojkou na Barrandovský most (vybudováno v 80. letech), a poté rozšířenou částí Strakonické ulice a tunely Zlíchovským (otevřen v roce 2002), Mrázovkou (2004) a Strahovským (1997) na Břevnov v délce zhruba 18 km. Zde se napojuje více než šestikilometrový tunelový komplex Blanka (2015), který okruh převání pod Letnou a Stromovkou na pravý břeh Vltavy u Pelc-Tyrolky.

Letos v listopadu pražští radní schválili projekt dostavby vnitřního silničního okruhu známého jako Vlasta. Plánovaný úsek navazující na tunel Blanka má měřit zhruba deset kilometrů a většina okruhu povede v tunelu. Kdy město začne okruh stavět zatím nebylo rozhodnuto.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.
Mödlareuth

Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice

Celý svět si nedávno připomínal 30. výročí pádu Berlínské zdi, která ze dne na den rozdělila nejen německou metropoli, nýbrž i rodiny a přátele. Bariéry však za Studené války neprocházely pouze městy, nýbrž i vesnicemi. Příkladem je Mödlareuth, malá obec ležící na pomezí Bavorska a Durynska. O té informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Více souvisejících

30 let od sametové revoluce 17. listopad 1989 Praha Komunismus historie Demonstrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy