Předzvěst 17. listopadu 1989: Komunisté chtěli zničit Stromovku, lidé se postavili na odpor

Praha zažila během roku 1989 řadu protirežimních vystoupení, mezi nejvýraznější patřily akce protestující proti plánům na necitlivou stavbu rychlostní komunikace a tunelu v pražské Královské oboře zvané Stromovka. V červnu a v červenci chodilo demonstrovat přímo do Královské obory několik stovek lidí, další velké shromáždění se pak konalo 15. listopadu 1989 večer před Národním výborem hlavního města Prahy v centru města. Demonstrovalo tam nejméně tisíc lidí, některé odhady hovoří až o trojnásobku.

"Lidé mají rozsvícené svíčky a lampióny. Řečníci nejsou téměř vůbec slyšet, neboť nemají ani megafon. Celou manifestaci, která trvá asi půl hodiny, natáčí množství zahraničních štábů. Poté se lidé rozcházejí s tím, že 24. listopadu se bude o problému Stromovky konat veřejná diskuse v hale Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (dnes Výstaviště)," popsal demonstraci její účastník, student Michal Šmíd.

Veřejná bezpečnost, tehdejší policie, zasáhla až poté, co samotná akce kvůli Stromovce skončila. Část demonstrantů se totiž vydala k rumunské ambasádě, kde protestovala proti režimu Nicolae Ceauseska. Policejní zásah ale nebyl ani tak razantní jako v červnu, kdy například disidenta Petra Placáka, představitele Českých dětí, příslušníci StB zbili a vyvezli do křivoklátských lesů.

Protestní akce proti stavbě ve Stromovce v roce 1989 organizovalo několik hnutí, zaštítilo je opoziční hnutí České děti, které vzniklo na jaře roku 1988. Do protestů se již v květnu zapojilo hnutí Pražské matky, které bojovalo mimo jiné za čistý vzduch. Odpor proti stavbě ve Stromovce vedl i architekt Ivan Plicka, který spolu s ekologem Josefem Vavrouškem uspořádal 10. listopadu 1989 v Technickém muzeu o Stromovce konferenci.

Plánované stavbě silniční radiály mělo padnout za oběť na tři tisíce stromů a zmizela by tak celá třetina Královské obory. Dva dny po demonstraci kvůli Stromovce však přišel 17. listopad a plány na stavbu včetně z povrchu hloubeného tunelu později padly. Dnešní tunel Blanka sice vede prakticky stejnou trasou, je ale ražený a Královskou oboru přímo poškodily jen dvě nehody, při kterých se propadla zem.

Dopravní stavba, která měla zasáhnout Stromovku, byla součástí takzvaného Základního komunikačního systému (ZÁKOS), který pražská městská rada schválila v roce 1974. Připravovaný nový komunikační systém Prahy tak přešel od doposud preferovaného roštového systému, který připravila německá okupační správa za války, k okružnímu. Měly ho tvořit tři okruhy propojené 11 radiálami a čtyřmi spojkami.

Současná podoba městského okruhu je dána územním plánem, který byl schválen v září 1999. Hlavní silniční systém Prahy by dle plánu měly tvořit dva okruhy (vnější obchvat Prahy a vnitřní městský okruh) propojené sedmi radiálami. Kvůli sporům o podobu městského okruhu padlo rozhodnutí o převedení části okruhu do tunelů.

Městský okruh by měl mít po dokončení délku zhruba 33 km. V provozu je jižní a západní část v trase od Štěrboholské radiály Jižní spojkou na Barrandovský most (vybudováno v 80. letech), a poté rozšířenou částí Strakonické ulice a tunely Zlíchovským (otevřen v roce 2002), Mrázovkou (2004) a Strahovským (1997) na Břevnov v délce zhruba 18 km. Zde se napojuje více než šestikilometrový tunelový komplex Blanka (2015), který okruh převání pod Letnou a Stromovkou na pravý břeh Vltavy u Pelc-Tyrolky.

Letos v listopadu pražští radní schválili projekt dostavby vnitřního silničního okruhu známého jako Vlasta. Plánovaný úsek navazující na tunel Blanka má měřit zhruba deset kilometrů a většina okruhu povede v tunelu. Kdy město začne okruh stavět zatím nebylo rozhodnuto.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.
Mödlareuth

Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice

Celý svět si nedávno připomínal 30. výročí pádu Berlínské zdi, která ze dne na den rozdělila nejen německou metropoli, nýbrž i rodiny a přátele. Bariéry však za Studené války neprocházely pouze městy, nýbrž i vesnicemi. Příkladem je Mödlareuth, malá obec ležící na pomezí Bavorska a Durynska. O té informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Více souvisejících

30 let od sametové revoluce 17. listopad 1989 Praha Komunismus historie Demonstrace

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy