ROZHOVOR | Sčítání ovlivní i dobu dojezdu záchranky. Internetovou formu zvládnou i senioři, říká Voldánová

ROZHOVOR – Apeluje na národ, aby nepodcenil údaje zaslané Českému statistickému úřadu (ČSÚ), který má v gesci letošní sčítání lidu, domů a bytů, jež započne o půlnoci z pátku na sobotu. A to on-line formou. Tisková mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová tvrdí, že vyplněné formuláře jsou klíčové pro budoucnost populace. „Fakt, že vyplníte sčítací formulář, bude mít vliv na skutečnost, jestli budete mít kam vodit svoje děti do školky, zda k vám bude jezdit autobus, za jak dlouho k vám přijede záchranka, anebo jestli pro vás jednou bude místo v domě s pečovatelskou službou,“ říká v další části rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jolana Voldánová.

Nemá obavy, že by internetovou formu, která je v nynější koronavirové pandemii bezpečnější než listinné sčítání, nezvládli i starší senioři. Tisková mluvčí Sčítání lidu, domů a bytů 2021 Jolana Voldánová tvrdí, že podle odhadů Českého statistického úřadu, které potvrdil i následný průzkum, si on-line formu sečtení zvolí nejméně 70 % lidí. „Vybavenost českých domácností internetovým připojením je vysoká a sledujeme, že uživatelů internetu dlouhodobě přibývá i mezi seniory. Více než čtvrtina starších 65 let občanů používá internet téměř denně, 40 % pak alespoň jednou v posledních třech měsících. Sčítání 2021 je koncipováno tak, aby jej zvládli i lidé se základní znalostí internetu,“ konstatuje. Upozorňuje, že letošní sčítání, jehož listinná část započne 17. dubna, zjišťuje o polovinu méně údajů než před deseti lety a ve sčítání se zjišťují pouze fakta, která není možné vyhledat jinak.

Bývalá televizní a rozhlasová moderátorka v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ubezpečuje, že Sčítání 2021, která se on-line formou spustí o půlnoci z pátku na sobotu, zahrne i lidi bez domova. „Sčítání osob bez domova bude probíhat ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb. V kontaktních místech, kde osoby bez domova využívají služby, například se zde stravují, chodí si sem pro ošacení, na ošetření či na poradenství, budou mít možnost vyplnit listinný formulář. Jako adresu uvedou adresu kontaktního místa nebo organizace poskytující pomoc,“ vysvětluje populární tvář Jolana Voldánová.

STATISTICI ZJISTÍ, JAKÝ JE ODLIV MOZKŮ DO ZAHRANIČÍ

Paní Voldánová, proč musí sčítání vyplňovat i Češi žijící dlouhodobě v zahraničí?

Do Sčítání lidu, domů a bytů jsou zahrnuti jen ti Češi žijící dlouhodobě v zahraničí, kteří mají v České republice nadále zachováno trvalé bydliště. Jejich informace mohou být zajímavým podkladem například pro hodnocení fenoménu tak zvaného „odlivu mozků“ do zahraničí. Dají se tak lépe sledovat migrační toky našich občanů a sledovat, nakolik souvisí například s typem dosaženého vzdělání nebo profesí.

Jak má dotyčný postupovat, když bydlí na jiné adrese, než má trvalý pobyt. Co má do formuláře vyplnit, respektive napsat?

V letošním sčítání se ptáme pouze na skutečnosti, které nejdou zjistit jinak. Jednou z nejdůležitějších informací je současné bydliště. Do formuláře se vyplňuje adresa, na které v rozhodný okamžik, tedy o půlnoci z 26. na 27. března, skutečně bydlíte, naopak není rozhodující, kde máte hlášený trvalý pobyt. Důvodem zjišťování reálného stavu je, aby se veřejné služby mohly plánovat smysluplně a efektivně.

Fakt, že vyplníte sčítací formulář, bude mít vliv na skutečnost, jestli budete mít kam vodit svoje děti do školky, zda k vám bude jezdit autobus, za jak dlouho k vám přijede záchranka, nebo jestli pro vás jednou bude místo v domě s pečovatelskou službou. Na základě dat ze sčítání se rozhoduje o veřejných financích a veřejných službách. Vyplněním formuláře přispějete tak k tomu, aby bylo možné efektivně rozdělit peníze z vašich daní tam, kde skutečně žijete. Přispějete také k rozvoji regionu a obce, kde žijete, protože žádná strategie regionálního rozvoje nebo projekt na místní úrovni se bez dat sčítání neobejde.

Proč si Český statistický úřad nezjistí údaje o bytech z databáze státu? Vždyť relevantní data musí být ve státní správě dohledatelná?

Český statistický úřad využil pro potřeby Sčítání 2021 všechna relevantní data dostupná v databázích státu. Konkrétně jde o evidenci obyvatel ministerstva vnitra, která je základním zdrojem přímo přebíraných údajů o obyvatelstvu. Díky těmto údajům bude možné ověřovat kompletnost účasti ve sčítání či kvalitu vyplněných dat. Dále statistici využili data o žácích a studentech a údaje z rejstříku škol ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, jednotný informační systém práce a sociálních věcí ministerstva práce a sociálních věcí, integrovaný informační systém České správy sociálního zabezpečení, informační systém Generálního finančního ředitelství a centrální registr pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny. Na základě zmíněných databází státu víme, zda je osoba ekonomicky aktivní, nebo se na trhu práce aktivně nepohybuje, neboť například žije z důchodu. Pro potřeby sčítání se také využije informační systém katastru nemovitostí Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, který obsahuje potřebné údaje o domech a bytech. Díky tomu se v letošním sčítání zjišťuje o polovinu méně údajů než před deseti lety a ve sčítání se zjišťují pouze fakta, která není možné vyhledat jinak.

K čemu je vůbec dobré v dnešní digitalizované době sčítání? Vždyť musíte mít přehled, kolik lidí v zemi žije?

Moderní pojetí sčítání lidu, domů a bytů není pouze o ověření počtu obyvatel, bytů a domů. Jednou z unikátních možností, které nabízí pouze celoplošné sčítání, je zařazení jednotlivců podle různých kategorií domácností. Současně se dá zjistit, kde se tyto typy domácností nacházejí, jak bydlí nebo jakou mají ekonomickou aktivitu. Nabízí se tak jinak nedostupný souhrnný pohled na rodiny s dětmi, matky samoživitelky, osamocené seniory, nezaměstnané s dětmi, mladé rodiny a celou řadu dalších typů domácností.

Kombinace informací o stáří, místě bydliště, ekonomické aktivitě nebo dojezdu do školy či zaměstnání jsou důležité jak pro plánování služeb ve veřejné, tak i soukromé sféře. Tyto informace umožňují státu, místním samosprávám i firmám stanovit typizované potřeby domácností a vhodně reagovat nabídkou opatření a služeb (péče, aktivity, školy a školky, kroužky, hřiště a podobně) přesně v místech, kde je to skutečně zapotřebí.

Ohledně koronavirové situace Český statistický úřad apeluje, aby sčítání probíhalo on-line formou. Mnoho seniorů nemá doma internet, ani počítač a informace o tom, že je možné vyplnit i papírový formulář od 17. dubna do 11. května je dost upozaděná, což může starší populaci zneklidnit. Nemyslíte?

Podle našich odhadů, které se nám následně potvrdily i v průzkumu, si on-line formu sečtení zvolí nejméně 70 % lidí. Vybavenost českých domácností internetovým připojením je vysoká a sledujeme, že uživatelů internetu dlouhodobě přibývá i mezi seniory. Více než čtvrtina starších 65 let občanů používá internet téměř denně, 40 % pak alespoň jednou v posledních třech měsících. Sčítání 2021 je koncipováno tak, aby jej zvládli i lidé se základní znalostí internetu.

Jednou z možností, jak se sečíst pomocí on-line formuláře, je také požádat o vyplnění nebo asistenci někoho z blízkých. Seniorům tak mohou se sčítáním, a to i na dálku pomoci děti nebo vnoučata. Navíc je k dispozici elektronická nápověda, nebo informační linky na číslech: 253 253 683 nebo 840 30 40 50.

Design sčítání je primárně navržený jako on-line, mimo jiné i proto, že se v aktuální koronavirové situaci jedná o nejbezpečnější řešení, zejména pro seniory. Nicméně možnost vyplnit listinný formulář je i nadále zachována, a to za přísných hygienických opatření.

Fáze listinného sčítání začne až 17. dubna, a ještě o ní budeme nadále informovat. Sčítací komisaři budou v předstihu doručovat do schránek nebo u vstupu vyvěsí oznámení s konkrétním termínem doručení listinného formuláře. Ve stanovený termín sčítací komisař zazvoní, vyčká na příchod dotyčného před domem a za dodržení platných hygienických předpisů, kdy bude mít dýchací cesty zakryty respirátorem a podobně, mu předá sčítací formulář s odpovědní obálkou, a odejde. Další možností je vyzvednout si formulář i s odpovědní obálkou na kterémkoliv kontaktním místě sčítání, což jsou především vybrané pobočky České pošty. Vyplněný formulář pak stačí do 11. května v zalepené obálce vhodit do kterékoliv poštovní schránky, poštovné je zdarma.

LIDÉ BEZ DOMOVA VYPLNÍ FORMULÁŘ V KONTAKTNÍCH MÍSTECH

Pokud zvolím papírovou formu, jakou adresu mám na obálku napsat?

Vyplněný listinný sčítací formulář je potřeba odeslat nejpozději do 11. května poštou v odpovědní obálce, kterou lidé obdrží spolu s formulářem. Obálka má předtištěnou adresu a její odeslání je zdarma, jak už jsem uvedla. Odevzdat se dá také na kterémkoliv kontaktním místě sčítání. Kontaktní místa se nacházejí na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu. Adresy kontaktních míst se dají zjistit na scitani.cz/kontaktnimisto.

Co se stane, když se někoho nepodaří sečíst? Pak takoví lidé budou ve statistice chybět a nelze hovořit, že se jedná o kompletní sčítání.

Sčítání je celoplošným statistickým zjišťováním. Jeho cílem je získat údaje za veškeré obyvatelstvo a za všechna obydlí. Hodnota cenzu spočívá v získání informací od všech obyvatel, a to k témuž okamžiku. Pokud by sčítací formuláře část obyvatel nevyplnila, hrozilo by, že by výsledky sčítání nebyly spolehlivé a dostatečně kvalitní, například že by neobsahovaly údaje za všechny obce. Zejména samosprávy na lokální úrovni by tím přišla o vysoce potřebné údaje pro plánování rozvoje v obcích. Také to je důvod, proč je sčítání ze zákona povinné, je potřeba, aby se nás sečetlo maximum. Při každém sčítání se ale může někdo z objektivních důvodů nesečíst, například když nebydlí v Česku. Zmíněná problematika se však účinně řeší aktivním využitím údajů z databází státu a vhodným nastavením procesů sběru dat.

V současné době většina lidí pracuje z domova na takzvaném home officu a děti podstupují distanční výuku. Nebudou tak k dispozici údaje o takzvané dojížďce, tedy kolik lidí jezdí do práce autem, vlakem i autobusem, což platí i o studentech a školácích. Nebude potom takové sčítání zkreslené? I proto se nabízí už zmíněná otázka, zda by nebylo lepší, kdy se letošní sčítání odložilo?

Doporučujeme, aby lidé údaje o dojížďce do zaměstnání nebo školy vyplnili dle toho, zda pro ně bude práce či výuka z domova obvyklá i po skončení protiepidemických opatření (tzv. „nový normál)“, či nikoliv. Pokud již teď vědí, že i nadále budou pracovat z domova, mohou odpovědět dle adresy, kde bydlí. U většiny žáků a studentů lze předpokládat, že se po skončení epidemie distanční výuka přesune z domova zpět do tříd či poslucháren. V tomto případě je vhodné odpovědět na otázky dle adresy školy.

Jak se budou sčítat lidé bez domova? Jsou o chystané akci vůbec informováni?

Sčítání osob bez domova bude probíhat ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb. V kontaktních místech, kde osoby bez domova využívají služby, například se zde stravují, chodí si sem pro ošacení, na ošetření či na poradenství, budou mít možnost vyplnit listinný formulář. Jako adresu uvedou adresu kontaktního místa nebo organizace poskytující pomoc.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Jolana Voldánová Sčítání lidu Český statistický úřad čsú Lidé

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo

Princ William reprezentoval britskou monarchii během minulého víkendu na znovuotevření katedrály Notre-Dame. V Paříži se při té příležitosti setkal se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který si obsah jejich rozhovoru nenechal jen pro sebe. Pro jedno z amerických médií prozradil, o čem se s budoucím králem bavil. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu

Česko v tomto týdnu vyděsily záběry z nádraží v Zábřehu na Moravě, kde rodina s dětmi přecházela koleje tam, kde neměla, když se po jedné z nich řítilo Pendolino. Případu se ujala i policie, která dospěla k závěru, že došlo k přestupku. Podle Správy železnic jsou cestující na zmíněné stanici dostatečně výrazně upozorněni, aby použili podchod. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů

Prosincové důchody jsou těmi posledními, které se vyplácí v současné výši. V lednu proběhne pravidelná valorizace, která zvýší penze v průměru o nižší stovky korun. Důchodci, kteří o tom ještě neví, by o tom měli být informováni během nadcházejících dnů a týdnů. 

včera

Vratislav Mynář

Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi

Nečekanou rezignaci podali v úterý všichni členové Etické komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) mající na starost vyšetřování nejrůznějších fotbalových kauz, které se týkají třeba i fotbalových funkcionářů. Učinili tak kvůli střetu s Odvolací komisí FAČR, která často jejich původní tresty buďto rušila, snižovala či vracela k novému projednání.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Syrští rebelové v Aleppu

Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

V roce 2017, po šesti letech občanské války, se zdálo, že Sýrie pod vedením Bašára al-Asada dospěla k určitému novému normálu. Nešlo o poklidnou situaci, kterou Asadova rodina zažívala před Arabským jarem po potlačení islamistického povstání v 80. letech, ale režim dosáhl určité stability. S pomocí Ruska, Íránu, Hizballáhu a dokonce i Spojených států, které bojovaly proti ISIS, se Asadovým silám podařilo zatlačit rebely. Postupem času získal jeho režim kontrolu nad zhruba dvěma třetinami Sýrie.

včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident

Vládní důchodová reforma, která například postupně zvýší věk odchodu do důchodu až na 67 let, může začít platit. V pátek ji totiž podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Pražský hrad. Novelu zákona už předtím schválily obě komory parlamentu. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie

Německo-italská spolupráce v oblasti obrany se stává klíčovým krokem k vybudování sjednocené evropské obranné průmyslové základny, která je strategickou odpovědí na rostoucí globální napětí a požadavky na posílení kolektivní bezpečnosti. Ruská invaze na Ukrajinu znovu upozornila na zranitelnosti evropské obranné politiky a zdůraznila nutnost přehodnotit evropský přístup k obraně, včetně výrobních a akvizičních kapacit.

včera

včera

včera

François Bayrou

Francie má nového premiéra. Barniera nahradil Macronův spojenec Bayrou

Francouzská politická scéna zažila další významný zvrat. François Bayrou byl jmenován novým premiérem Francie poté, co Michel Barnier podal demisi. Třiasedmdesátiletý centrista je dlouholetým politickým hráčem a klíčovým partnerem prezidenta Emmanuela Macrona, jehož centristická aliance nyní usiluje o stabilizaci politické situace, uvedl server SkyNews.

včera

včera

Tomáš Řepa

Zapojení Kyjeva do převratu v Sýrii je pro Rusko další ze špatných signálů. Podobné akce už běží v Súdánu a Mali, říká Řepa

Ukrajinci pomohli svrhnout syrský režim Bašára Asada minimálně nasazením svých zkušených operátorů dronů nebo předáním informací. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekl bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany. „Ovlivňovat dění za hranicemi dnes už lze i bez statutu velmoci a myslím, že kdyby nebylo války na Ukrajině, tak žádné takové ambice zapojovat se i do konfliktů mimo region by Ukrajinci určitě neměli,“ říká.

včera

včera

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

O transportu Asada do Ruska nevěděla ani jeho rodina. Moskva ho nechá upadnout v zapomnění

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad byl potichu evakuován do Moskvy poté, co povstalecké síly obsadily Damašek. Úniková operace, organizovaná ruskými tajnými službami, byla provázena přísným utajením – dokonce i Asadův bratr údajně nebyl informován. Zatímco Moskva dříve Asadovu režimu poskytovala vojenskou podporu, nyní mu zajistila útočiště, které se však pravděpodobně stane místem jeho politického zapomnění. Uvedl to server The Guardian.

včera

Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý

Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy