Studie promořenosti covid-19: Za první den vyšetřeno 3892 Čechů, zájem neopadá

Za první den studie kolektivní imunity, která má zjistit výskyt nemoci covid-19 v populaci, bylo v Praze, Brně a Litoměřicích otestováno 3892 lidí. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zveřejnil první data o počtech otestovaných ke čtvrteční 18:00, následný součet k 23:00 ukázal ještě asi o 600 testů víc. Dnes začalo testování také v Olomouci, Uničově a Litovli.

Na dalších místech se vydávají pořadová čísla, aby lidé nemuseli hodiny čekat ve frontách. Za první den se tak zvládla asi sedmina potřebných testů. Mimopražská testovací místa se otevřela v 8:00, pražská v 10:00.

V Praze podle ÚZIS zvládli pořadatelé z řad studentů medicíny a armády otestovat za první den 1888 lidí, tedy téměř dvě pětiny z požadovaných 5000. Testovaní místa pro dospělé do 59 let jsou v Zítkových sadech u ministerstva zdravotnictví a na náměstí Míru, pro seniory a odpoledne pro děti je v Kateřinské zahradě nedaleko Karlova náměstí.

Nejvíc zájemců za první den dorazilo ve čtvrtek v Praze ve věkové skupině 40 až 59 let. Vyšetření z kapky krve z prostředníčku by mělo podle plánu studie absolvovat ještě asi 850 dětí od osmi do 17 let, necelých 900 lidí ve věku 18 až 39 let, 700 mezi 40 a 59 lety a 666 seniorů do 89 let. Další lidi testují také v Institutu experimentální medicíny, kam zvou na testy své vybrané pacienty.

I v IKEM jsme dnes spustili testování v rámci studie kolektivní imunity proti novému typu koronaviru. Umožní zjistit, zda se výlučně naši pacienti setkali s nákazou a vyhodnotit potenciální rizika. K testování zveme postupně formou SMS.Více na https://t.co/rw9uBtQ0MY. pic.twitter.com/5Ycft0Jcjn

— IKEM (@ikemcz) April 23, 2020

V Brně jsou odběrová místa uprostřed Moravského náměstí a v kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích. Za první den tam otestovali 1431 osob z plánovaných 5000. Největší zájem tam byl mezi seniory, po prvním dni zbývalo otestovat už jen 370 z 1000. Naopak hodně dobrovolníků potřebují dnes a v dalších dnech v ostatních věkových kategoriích, u dětí 944, u mladších dospělých 1164 a starších 1091.

V Litoměřicích je potřeba otestovat 3000 lidí. Za první den jich dorazilo 573, Nejvíce ve věku od 60 do 89 let, a to 275. Potřeba je otestovat ještě více než 700 seniorů, přes 800 starších dospělých a téměř 900 mladších dospělých.

Dnes testování začalo také na Olomoucku, kromě krajského města i v Uničově a Litovli. Přímo v Olomouci mají výzkumníci v plánu 4000 testů, z toho 2500 ve dvou lokalitách, které byly na začátku epidemie kvůli vysokému výskytu nakažených uzavřené.

U stanů na testování kolektivní imunity v Brně na Moravském náměstí a u kampusu fungují pořadová čísla a lidé jsou oproti čtvrtku klidnější. ČTK to řekli Michaela Jelínková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) a Ondřej Dostál z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Na Moravském náměstí jsou i koridory, je tam 150 až 200 čekajících, u kampusu je asi stovka lidí. Na situaci dohlíží vojenská a městská policie.

Testování zájemců začalo v Brně na dvou místech ve čtvrtek. Potrvá týden včetně víkendu od 8:00 do 18:00, doba od 8:00 do 10:00 je vyčleněná pro seniory. Ve čtvrtek čekaly na testování davy lidí, kteří se dohadovali o předbíhání nebo o věku, vojenské policii přijeli na pomoc i strážníci. "Dnes už je to poklidnější. Máme koridory a rozdáváme pořadová čísla, takže každý vidí, kolikátý je, a klidně si může odskočit na záchod nebo třeba na jídlo. Ráno upřednostňujeme seniory," řekla Jelínková. Podle ní lidé začali chodit zhruba v půl sedmé. "Opět se vytvořila řada a je tu asi 150 až 200 lidí, ale je vše v poklidu," poznamenala Jelínková.

Testování imunity, které bylo zahájeno. V akci jsou zdravotní sestry Fakultní nemocnice Brno. https://t.co/oXe6jouXmE pic.twitter.com/EudsAEOVox

— FN Brno (@FNBrno) April 23, 2020

Podobná situace je i u kampusu. "Je tam asi sto lidí, nejsou žádné tlačenice, fungují pořadová čísla, takže je proti čtvrtku velký rozdíl," doplnil Dostál.

Podle Jelínkové měli lidé ve čtvrtek obavy, že je testování jen jeden den. "Vysvětlili jsme jim, že je to na týden a že mohou přijít i jindy. Ve čtvrtek jsme si mezi čtvrtou a půl pátou napočítali, kolik lidí tam stálo. Za ně jsme postavili vojáky a policii, aby už nikdo nechodil. Myslím, že se dostalo na všechny. Zafungovala i výzva, aby lidé chodili jiné dny," dodala Jelínková.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

Česká republika Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Brno zdraví češi Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy