"Svině, bestie, hajzlové." Novinářka vlepila facku redaktorovi Sputniku. Má to ostrou dohru

Facka novinářky Petry Procházkové, kterou vlepila redaktorovi Sputniku Vladimíru Frantovi, má na internetu ostrou dohru. Ke kauze se vyjadřuje stále více lidí, a tábory se vcelku nepřekvapivě tříští. K incidentu se vyjádřil například Jiří Ovčáček, Tomio Okamura, ale i zpěvák Pepa Nos.

Incident se odehrál v pražském hotelu Grand Majestic Plaza, kde se konalo Fórum Média 2019. Mezi fotografa a novináře prokremelského serveru Sputnik se přimotala novinářka Procházková, který mu vyčetla dezinformace, kterými je server nechvalně proslaven.

"Co si to dovolujete? Že se nestydíte!" zvýšila hlas a následně mi vyrazila mobil z ruky. O chvíli později mu vlepila facku. Redaktor ale zvednul svůj mobil a nadále se za ním schovával, vadilo mu totiž, že si ho fotograf fotí.

Incident, který se objevil na sociálních sítích, tamtéž komentovala celá řada lidí. Zatímco někteří se Procházkové zastali, jiní se postavili na stranu Sputniku.

"Teorie facky. Ta, co pošle k zemi, vyžaduje zpevněné zápěstí (Bud Spencer, Miroslav Kalousek) a vychází z ramene. Uvolněné zápěstí (Procházková) je klasickým plesknutím a spolu se záhlavcem (Macek) má spíše výchovný charakter," napsal k tomu na sociální síti expremiér Mirek Topolánek.

Na to mu zareagoval zmíněný Kalousek, který dodal: "Zápěstí musí být, pravda, zpevněno, leč úder nevychází z ramene, ale z levé nohy (u praváka). Rameno je pak jen přirozenou součástí rotačního pohybu celého těla. Tak dosáhneme nejvyššího výchovného efektu facky."

K incidentu se vyjádřil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. "Přesně tak to dopadá, když necháme do svého srdce vstoupit nenávist, před kterou stále varuji. Pokud s někým nesouhlasíme, a notabene jde o novináře, řešením opravdu nejsou facky a sprostota," napsal.

Obsáhle reagoval například Tomio Okamura, který na sociální síti uvedl: "Novinářka sluníčkářského Deníku N (přezdívaného Deník nenávisti) Petra Procházková nám předvedla v praxi "chvilku pro demokracii" a zákeřně fyzicky napadla redaktora Sputniku Vladimíra Frantu jen pro to, že se jí nelíbí jeho komentáře. Podívejte se na video. Chválím redaktora Frantu, že zachoval klid a na neskutečně agresivní vulgární útok nereagoval. Tady vidíme v praxi, jak si někteří elitní sluníčkáři představují výměnu názorů. Šíří nenávist, fyzicky napadají, pískají na názorové odpůrce a společensky je šikanují."

"Takže, když oni každodenně lžou, rozeštvávají lidi, provokují, vyhrožují a občansky likvidují názorově nepohodlné lidi, tak to je podle nich v pořádku, a máme to trpět. Ale když někdo o nich napíše něco kritického, tak se kolektivně hned mstí nebo přistupují k násilí. A využívají k tomu i Českou televizi a Český rozhlas. Je to nastupující nová totalita," dodal.

S o poznání odlišnou reakcí přišel režisér Jan Hřebejk. "Tyhle lidi si nic jiného nezaslouží, klobouk dolů, reakce paní Petry Procházkové je naprosto na místě," napsal. 

Incident schválil i bývalý europoslanec Jaromír Štětina: "Petro, to, žes dala Sputniku přes hubu, je správné," napsal. "Ta facka přistála na tváři vojína hybridni valky, kterou proti nám vede Kreml. Aeronet se snaží zničit naši demokracii. Nezaskodi to připomenout fackou," dodal o něco později.

Opačně to vidí například písničkář Pepa Nos. "„Zřejmě je to teď myšleno a vyžadováno takto: I my máme být jako oni a jako ony. Každé té svini, bestii, hajzlyni, hnusačce, zrůdám, paznehtům a paznehtkám máme dát při každém setkání po tlamě. Je to naše občanská povinnost a morální nutnost," napsal.

Související

Více souvisejících

novináři Noviny / tisk Sputnik

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy