V želivském klášteře se konala mše za faráře Toufara. Zemřel před 70 lety, umučila ho StB

V želivském klášteře se dnes konala mše za oběti komunistické zvůle. Královéhradecký biskup Jan Vokál v ním mimo jiné vyzdvihl jméno číhošťského faráře Josefa Toufara. Jeho postoj k pravdě je podle něho v rozporu s dnešní snahou mocných relativizovat ji. Toufar zemřel před 70 lety po útrapách způsobených Státní bezpečností. Patří mezi nejznámější oběti tažení československých komunistů proti katolické církvi. Mše byla součástí dvoudenní konference věnované Toufarovi.

"Stále přitahuje pozornost, nejen tím finále života, svým mučednictvím, vraždou příslušníky Státní bezpečnosti, ale také svým životním příběhem, osudem, otevřeným životem, kněžstvím. Byl to člověk velice laskavý, srdečný a plný humoru, který nestavěl hranice mezi lidmi, to je velice cenné," řekl Miloš Doležal, spisovatel a badatel, který se páteru Toufarovi dlouhodobě věnuje.

Program konference, která začala v pátek dopoledne, ukončí odpolední varhanní koncert Petra Žáka.

Farář Toufar byl v prosinci 1949 zatčen kvůli události, kterou komunistická propaganda označila za spiknutí církve řízené z Vatikánu. Číhošťský zázrak, při kterém se pohyboval křížek na oltáři v kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku, nebyl nikdy zcela objasněn. Toufar kvůli brutálnímu zacházení při výsleších zemřel 25. února 1950. Perzekuce se dotkla i faráře a Toufarova přítele Václava Slavíčka nebo sekretáře číhošťské farnosti Jana Zmrhala. Spolu s dalšími oběťmi kauzy je připomněla jedna z přednášek konference.

Podle Doležala není příběh číhošťského zázraku ani po 70 letech do detailu popsán. "Pořád se odkrývají nové roviny toho příběhu, a nejen příběhu Josefa Toufara, ale i dalších lidí, kteří byli v souvislosti s číhošťskou kauzou zatčeni, uneseni, mučeni a souzeni v 50. letech," řekl Doležal. Podle něho to byly desítky lidí, od přátel po učitele náboženství z celé republiky, kteří se za Toufara veřejně postavili.

Josef Toufar se narodil 14. července 1902 v Arnolci na Jihlavsku. Na kněze byl vysvěcen až ve svých 38 letech. Jako farář působil nejprve v dnes už zaniklé obci Zahrádka v Posázaví, v roce 1948 byl přeložen do Číhošti.

V dubnu 2013 dala Česká biskupská konference souhlas k Toufarově blahořečení. Podle biskupa Vokála je ale celý proces teprve na začátku a může trvat i desetiletí.

Želivský klášter komunisté zrušili v roce 1950, následujících šest let v něm byl internační tábor, kde bylo zadržování 464 duchovních z Čech, Moravy a Slovenska. Od roku 1957 v něm byla psychiatrická léčebna. Premonstráti se mohli vrátit počátkem 90. let.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Komentář

Toufar se Zajícem se postavili komunistické zvůli, vydechli na výročí bolševického puče. Jejich hrdinství přebijí vše zlé

Jejich hrdinství přebijí dnešní tragické datum 25. února 1948, kdy komunisté po puči převzali moc nad zemí a během totality bolševická vláda tento den oslavovala jako Vítězný únor či Vítězství pracujícího lidu. Přesto je zrůdné výročí, při němž národ přišel o svobodu a demokracii, spojené s osobnostmi, které našly odvahu vzepřít se rudé zvůli. Nesmíme dnes zapomenout na umučeného kněze Josefa Toufara a studenta Jana Zajíce, který se upálil proti letargii společnosti v nastupující normalizace stejně jako Jan Palach. Oba vydechli ve stejný den, i když mezi jejich odchodem je rozdíl devatenácti let. Toufar skonal v roce 1950, Zajíc zemřel roku 1969. Díky nim může být 25. únor připomínkou statečnosti těch, kteří dokázali vzdorovat režimu prohlášenému zákonem z roku 1993 za zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný. Oba si rozhodně zaslouží větší pozornost než bolševický převrat. Dovedli se zlu postavit.
Tomáš Czernin

Politici TOP 09 uctili oběti komunistického režimu, vzpomínalo se i na faráře Toufara

Před komunistickou ideologií a působením komunistů v dnešní politice varovala předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při uctění památky obětí komunismu politiky TOP 09. Pietní akt se dnes konal u pomníku obětem komunismu na pražském Újezdě při příležitosti 72. výročí únorového komunistického převratu, po němž se země na více než 40 let stala totalitním režimem s vládou jediné strany.

Více souvisejících

Josef Toufar (kněz) Komunismus Církev Kraj Vysočina StB Číhošť

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 10 hodinami

Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem

Konflikt mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh si vyžádal v Libanonu více než 3000 mrtvých a 13.492 zraněných, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy