ROZHOVOR | Vláda je neschopná a chová se bezohledně. Hospodští kupují zásoby, které mohou vyhodit, říká Bábek

ROZHOVOR – Když mluví o vládě, pohltí jej emoce. Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek se pozastavuje nad nelogičností kabinetu, který teprve v neděli rozhodne, zda v pondělí rozvolní epidemiologická opatření, jež by vedla k otevření obchodů či restaurací. „Vládu absolutně nezajímá, že hospodští kupují suroviny, a když se provozovny neotevřou, pak vše vyhodí. Je neschopná, k živnostníkům se chová bezohledně a ignoruje je,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Radomil Bábek.

Je bojovně naladěn. Předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek vládě vytýká, že vůbec neměla vypínat ekonomiku. „Nikdy k tomuto kroku nebyl žádný důvod, navíc nám nikdo z hygienického hlediska neprokázal, z jakého důvodu se zavíraly malé obchody, ale ty velké se nechaly otevřené. Nerozumím, proč prodejna obuvi musí být zavřená, ale drogerie jsou otevřené stejně jako provozovny se zbraněmi. Proto se ptám, proč vláda k nám tak selektivně přistupuje?“ táže se krizový manažer, podle něhož kabinet neměl ani důvod vyhlašovat nouzový stav.  

Bábka, který je rovněž i šéfem Asociace podnikatelů a manažerů, rozladil i ministr obrany Lubomír Metnar, který veřejně tvrdí, že v malých provozovnách se lidé nakazí, zatímco ve velkých nikoli. „ Napsali jsme mu otevřený dopis, kde vzal zmíněnou informaci. Chceme, aby své tvrzení doložil.“

Pravicový konzervativec v rozhovoru pro EuroZprávy.cz podotýká, že ekonomická pomoc pro podnikatele a živnostníky je na podzim mnohem horší než v úvodu koronavirové krize. „A je to proto, že vláda se na jaře poučila, že musí ještě více, a to na jaře prosím v tom byla velice důsledná, určovat, kdo pomoc dostane či spíše kdo  na ni nedosáhne, aby nemusela vyplatit moc peněz,“ praví stratég.

Generální ředitel a předseda dozorčí rady VZK Group je přesvědčený, že bez malého a středního podnikání stát ekonomiku neobnoví. Proto je nutné, aby vláda soukromníkům pomohla. „Musí snížit DPH i kompenzovat ztráty, které podnikatelé a živnostníci pochopitelně mají. A zároveň je nutné snížit cenu práce, aby lidem zůstávalo více peněz a pak třeba ekonomika ožije. Pokud ale zadlužujete stát, zvyšujete státní výdaje, pak ji nikdy nenastartujete.“

Altruista ale kabinet kritizuje i kvůli jeho počínání směrem ke starým a nemocným lidem. „Nechal je napospas a neudělal nic pro záchranu životů těchto seniorů. Vláda zcela ignorovala zkušenosti z jarní vlny, které vůbec neuplatnila při druhé. Nenamáhala se zemi vůbec na další koronavirový útok připravit,“ čílí se Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů, které mají už více než 12000 členů a jsou po Hospodářské komoře druhým největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

EKONOMICKÁ PODPORA NA PODZIM TÉMĚŘ NEEXISTUJE

Pane předsedo Bábku, co říkáte logice vlády, která teprve v neděli oznámí, zda v pondělí dojde k rozvolnění opatření, po nichž by se otevřely obchody či restaurace a přitom například hospodští netuší, zda tedy mají objednat suroviny, neboť až dojde k verdiktu, je na zajištění zásobování pozdě? A pokud jim zboží přivezou a provozovny hosty nepřivítají, hrozí, že se vše vyhodí a oni přijdou o další peníze…

Vláda uvažuje logicky možná jen za sebe, ale je absolutně bezohledná vůči podnikatelům a živnostníkům. Její ignorace je do očí bijící. Kabinet v neděli rozhodne, zda můžeme otevřít anebo nikoli. A nebere v potaz vůbec nic. Nedochází mu, že je potřeba připravit provozovny, a je jedno, zda se jedná o hospodu či krámek. Vládě absolutně uniká, že je potřeba prostory připravit, vydezinfikovat, mít dostatek ochranných prostředků a podobně. A teď si představme, že podnikatelé ve svých provozovnách vše nachystají. Hospodští si dokonce nakoupí, jak zmiňujete v dotazu, zboží, aby měli na pondělí zásoby pro hosty. A v neděli jim vláda řekne, že situace ještě není vhodná na otevření a rozvolnění ještě odloží a vzkáže, že v úterý či ve středu, oznámí, jak se vše vyvíjí. A nakoupené suroviny mohou podnikatelé, hospodští, krámští zase vyhodit, aby se za chvíli zase připravovali na nový termín případného otevření a vše absolvovali znovu. Víte, mně připadá, že snad i lidé, kteří nikdy nepodnikali, musí vidět, jak je vláda neschopná a bezohledná.

Předpokládám, že jako předseda výboru Podnikatelských odborů i šéf Asociace podnikatelů a manažerů jste jednoznačně pro rozvolnění, i když koronavirová situace není stále ideální.

Podnikatelské odbory a drtivá většina malých podnikatelů a živnostníků jsou samozřejmě pro rozvolnění. Dokonce naše organizace je proti jakémukoli vypnutí ekonomiky. Nikdy k ní nebyl žádný důvod, navíc nám nikdo z hygienického hlediska neprokázal, z jakého důvody se zavíraly malé obchody, ale ty velké se nechaly otevřené. Nerozumím, proč prodejna obuvi musí být zavřená, ale drogerie jsou otevřené. Jestliže není ohrožením to, že se každou hodinou schází stovky, možná dokonce tisíce lidí, v nějakém supermarketu, pak nevidíme důvod pro to, proč by se nemohly jednotky lidí za hodinu sejít v malé prodejně knih, obuvi, oblečení či v hračkářství. Když jsem absolvoval krátkou diskuzi s imunologem panem profesorem Hořejším, tak jsem před ním kritizoval, že obchody se zbraněmi a střelivem prodávají a jiné jsou uzavřeny, tak mně na moji výtku odvětil, že provozovny se zbraněmi nejsou problém, protože v nich se shromáždí dvě, maximálně tři osoby najednou. Ale pak není problémem, aby systém o třech lidech fungoval ve všech dalších obchůdcích či krámcích. Proto se ptám, proč vláda k nám tak selektivně přistupuje?

Určitou kritiku k vládě jste už uvedl, přesto se chci zeptat, co nejvíce kabinetu v současné koronavirové době vytýkáte? Nedávno jste v diskuzním pořadu České televize Události, komentáře zmínil, že nejlepší by bylo, kdyby úplně odešla.

Vláda zcela ignorovala zkušenosti z jarní vlny, které vůbec neuplatnila při druhé. Nenamáhala se zemi vůbec na další koronavirový útok připravit. Co jí velmi důrazně vytýkám, i když se má výtka paradoxně netýká ekonomiky, je, že nechala nejohroženější skupinu starých, nemocných lidí napospas a neudělala nic pro záchranu životů těchto lidí. Ze všech statistik je totiž zjevné, že umírají především senioři nad pětasedmdesát či nad osmdesát let, a to lidé nemocní. Pro zmíněnou ohroženou skupinu neudělala vláda absolutně nic. A právě její ignoraci vůči starým a nemocným ji vyčítám ze všeho nejdůrazněji.

A pokud zůstaneme v ekonomické sféře, pak by bylo vaše hodnocení jaké?

Kabinet neměl vypnout ekonomiku a nepotřeboval vyhlašovat nouzový stav. Kdyby ve vládě zasedali vůdci či lídři, kteří by v ní automaticky měli být, tak by nás přesvědčovali, dokázali by nás motivovat, dělali by osvětu, a jsem přesvědčen, že poté bychom za nimi jako občané jistě šli. Jenže realita je taková, že její představitelé jsou za svoji nečinnost kritizováni, a to nejen ze strany podnikatelů a živnostníků.

Jeví se mně, že ekonomická pomoc od státu je nyní pro podnikatele a živnostníky, kteří musejí mít zavřeno, mnohem horší než byla na jaře. Souhlasíte?

Naprosto, dokonce si nejsem jistý, zda teď na podzim můžeme vůbec o nějaké ekonomické pomoci či podpoře hovořit. Podpora bohužel není taková, jaká byla v jarních měsících. Je mnohem horší. A je to proto, že vláda se na jaře poučila, že musí ještě více, a to na jaře prosím v tom byla velice důsledná, určovat, kdo pomoc dostane, či spíše kdo na ni nedosáhne, aby nemusela vyplatit moc peněz. Pokud vláda skutečně chce nastartovat ekonomiku, což se jí bez malého a středního podnikání nikdy nepovede, tak musí snížit DPH i kompenzovat ztráty, které podnikatelé a živnostníci pochopitelně mají. A zároveň je nutné snížit cenu práce, aby lidem zůstávalo více peněz, a pak se třeba ekonomika obnoví. Pokud ale zadlužujete stát, zvyšujete státní výdaje, pak ji nikdy nenastartujete.

SPRÁVA SI VŽDY VYBERE NEJSLABŠÍHO A NA NĚJ VYCENÍ ZUBY

Co říkáte na počin majitele Jakuba Olberta, který navzdory zákazu už otevřel svoji pražskou restauraci Šeberák? Svůj krok odůvodnil tím, že není ovce a kvůli vládnímu chaosu musí přistoupit k opatření, jež vyplývá ze zákonů a hlavně potřeb Finančního úřadu. Podle restauratéra toto opatření říká, že se jako jednatel s.r.o. musí chovat zodpovědně a úmyslně nečinit škody na hospodaření majetku jím řízenou s.r.o. Šéf do podniku pouští jen ty hosty, kteří podepíší dohodu o provedení práce. Je připraven se i soudit. Ministr zdravotnictví Jan Blatný na twitteru napsal, že znevažování nastavených pravidel není hrdinství. Mezitím Bar Restart v Uherském Brodu avizuje, že o víkendu rovněž přivítá své hosty a opírá se o Listinu základních práv a svobod.

Co se týče majitele restaurace Šeberák, tak mu velice držím palce. Ale zároveň se o něj trochu bojím, protože si myslím, že vláda, respektive úřady, se budou snažit najít nějaký exemplární případ, aby nás ostatní od stejného záměru odradili. Na nás se obrátila spousta podnikatelů, především hospodských, ale i krámských obchodníčků, s návrhem iniciativy: Pojďme 1. prosince otevřít, i kdyby ještě platil zákaz. My jsme jejich záměr konzultovali s právníky a musím otevřeně přiznat, že lidi od jejich úmyslu odrazujeme. Advokáti nám totiž řekli, že stále platí nouzový stav, a tak hrozí mnohonásobně vyšší pokuty či dokonce tvrdší trestní postihy. Naše zkušenost se státní správou je taková, že si vždycky vybere toho nejslabšího, což je malý hospodský někde na vesnici anebo paní, která má drobný krámek, a na něm ukáže svoji sílu a vycení na něj zuby. A podnikatelské odbory nechtějí lidi vystavit takovému nebezpečí.

Jak se Podnikatelské odbory - Unie podnikatelských a živnostenských spolků, ale i Asociace podnikatelů a manažerů snaží živnostníkům v současné době konkrétně pomoci?

Především jako předseda výboru Podnikatelských odborů, která mají více než dvanáct tisíc členů a jsou po Hospodářské komoře druhým největším zástupcem podnikatelů v České republice, sestavuji různé žádosti, píši si s ministry. Celý pátek se moje tajemnice Vanda Böhmová snažila mě telefonicky spojit s ministrem zdravotnictví Janem Blatným a pan ministr zatím odolává, stále je na nějakých jednáních. (Rozhovor probíhal v pátek odpoledne - pozn. red.) Publikujeme i články, napsali jsme otevřený dopis ministru obrany Lubomíru Metnarovi doplněný o žádost podle zákona číslo 106/199 sbírky o svobodném přístupu k informacím, kde vzal zprávu, podle níž veřejně tvrdí, že v malých provozovnách se lidé nakazí, zatímco ve velkých nikoli. Chceme, aby své tvrzení doložil. Když to zestručním, jsme hodně aktivní a vždy připraveni podnikatelům i živnostníkům pomoci.

Související

Eva Taterová Rozhovor

Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka

Izrael se v současné době nachází ve složitém vojenském konfliktu na několika frontách, přičemž bojuje proti Hamásu, Hizballáhu a nepřímo i Íránu či Hutíjům. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vysvětluje geopolitické souvislosti tohoto konfliktu, roli Íránu a možné scénáře dalšího vývoje. Odpověděla také na otázky týkající se legitimity izraelských akcí a vyhlídek na mírové uspořádání regionu.
Elena Bolocan Rozhovor

Bojují o vstup do EU. Proruský oligarcha ale snahy Moldavska podkopává, varuje expertka

Již 20. října se uskuteční prezidentské volby v Moldavsku, které budou současně organizovány společně s referendem, jehož cílem je změnit ústavu a udělat z členství v EU prioritu závaznou pro všechny následující vlády. Svůj mandát se pokouší podruhé obhájit i současná proevropská prezidentka Maia Sandu. Podle Eleny Bolocan, expertky z moldavského Institutu evropských politik a reforem (IPRE), se země stále více obrací k EU. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také upozornila, že zemi znepokojují ruské hrozby a narativy.

Více souvisejících

rozhovor Radomil Bábek podnikatelské odbory podnikatelé Restaurace Lubomír Metnar Vláda ČR Obchody

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy