Cena plynu letos rostla, stejné to bylo s ropou. Zlevňovaly průmyslové kovy

Burzovní ceny ropy a plynu letos vzrostly, i když koncem roku většinu zisků ztratily. Elektřina a uhlí zdražily o desítky procent. Výrazně stoupla i cena kukuřice. Naopak průmyslové kovy vesměs zlevnily, zlato nakonec zůstalo na svém. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg vzrostl o 15 procent a výrazně tak překonal mnohé ztrátové akciové indexy.

"Největší zisky komodity zaznamenaly v první polovině roku v reakci na ruskou agresi na Ukrajině. S počátkem léta ale přišel propad," uvedl Tyleček. Vedle energií nejvíce rostly ceny pomerančového džusu (nárůst o 48 procent), niklu (46 procent) a rýžie (25 procent). Naopak nejvyšší ztráty měly stavební dřevo v USA (minus 65 procent), cín (minus 40 procent) a káva (minus 25 procent).

Cena ropy rok podle Tylečka uzavřela se ziskem devět procent. Texaský ropný benchmark WTI vzrostl o sedm procent. Ještě vyšší zisky měly plyn a elektřina. V závěru roku však jejich ceny vymazaly naprostou většinu zisků. Měsíční kontrakt na plyn na německé burze rostl v závěru roku o osm procent, přestože ještě v srpnu zaznamenával více než 300procentní nárůst. Roční kontrakt na elektřinu na burze v Lipsku vystoupal o 82 procent. Cena uhlí na burze v Rotterdamu vzrostla od počátku roku o 90 procent.

"Cena zlata na podzim umazala ztráty z předchozích měsíců a na konci roku se pohybuje nad 1800 dolary za unci, což je zhruba stejně jako před rokem. V listopadu a prosinci žlutý kov posílil z letošního minima 1630 dolraů o více než 170 dolarů," řekl ČTK ředitel Gold.plus Martin Stránský. Na vývoj ceny zlata reagovalo i stříbro. To je nyní o čtyři procenta dražší než na začátku roku.

Meziroční růst palivového dříví u českých dodavatelů vystoupal podle posledních dat ve třetím čtvrtletí o 113 procent a podle signálů z trhu držel také v závěru roku. Ceny stavebních materiálů si prožily rok jako na houpačce. Z přepálených jarních cen měly v závěru roku tendenci klesat mimo jiné stavební dřevo a mírně také pálené cihly. Nižší ceny izolačních materiálů v závěru roku dělají radost všem, kdo se rozhodl zateplit kvůli vysokým cenám energií. Cena fasádního polystyrenu za rok 2022 stále roste o 40 procent a cena porobetonových cihel přidává 25 procent, dodal Tyleček.

Ceny nejvíce obchodovaných průmyslových kovů v uplynulém roce klesly. Měď zlevnila o 14 procent a hliník o 15 procent, upozornil Tyleček. Platina, která má nezastupitelnou úlohu v automobilovém průmyslu, a těží se z velké části v Rusku, letos podle Stránského zdražila o šest procent. Palladium se naopak propadlo o sedm procent.

Cena kukuřice na chicagské burze přidala od počátku roku 12 procent, naopak cena pšenice takřka stagnovala. Konec roku ji zastihl v zisku jedno procento. Výrazný pokles má za sebou v tomto roce káva. Arabica obchodovaná v New Yorku ztratila 25 procent. Výrazné ztráty zaznamenala také bavlna, která letos propadla o 24 procent, uzavřel Tyleček.

Související

Robert Fico

Ficovi zahrál Trump do karet. Slovensko nepodpoří Ukrajinu, vzkázal

Mnoho evropských lídrů se již v pátek večer postavilo za ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jehož schůzka s americkým protějškem Donaldem Trumpem skončila předčasně. Zástupce Slovenska k nim nepatřil. Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) dokonce v sobotu vzkázal Kyjevu, ať nepočítá se slovenskou finanční či vojenskou podporou. 

Více souvisejících

plyn ropa Kovy

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 2 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě

Donald Trump se neúmyslně stal podporovatelem volného obchodu – alespoň v Evropě. Americký prezident svým „America First“ tarifním režimem vyvolal vlnu snahy ostatních zemí posílit vzájemné obchodní vztahy a čelit dopadům na své exporty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy