Česká ekonomika v příštím roce zpomalí, boj s inflací bude pokračovat

Česká ekonomika v příštím roce zpomalí. Podle predikcí ministerstva financí a České národní banky (ČNB) za celý rok vykáže pokles hrubého domácího produktu (HDP), analytici očekávají slabý růst do jednoho procenta. Vysoká inflace by se měla postupně snižovat, ale stále zůstane nad dvouprocentním cílem ČNB. I proto podle analytiků nepřikročí ČNB dříve než v polovině roku ke snižování základních úrokových sazeb. Instituce i analytici očekávají také mírné zvýšení nezaměstnanosti.

"Domácnosti se i v příštím roce budou potýkat s dopady vysoké inflace, jejich reálná spotřeba by se tak měla mírně snížit. Spotřeba sektoru vládních institucí i tvorba hrubého fixního kapitálu budou nadále působit prorůstově, meziročně slabší akumulace zásob však ekonomiku citelně zpomalí," uvedlo ve své prognóze ministerstvo financí. Očekává proto mírný pokles HDP o 0,2 procenta. ČNB je ještě pesimističtější, podle ní ekonomika klesne o 0,7 procenta.

"Rok 2023 bude pro českou ekonomiku náročný, ovšem nikoliv tragický. Hlavním tématem bude nadále dostupnost a cena energií, ovšem vzhledem k úsilí, které tímto směrem celá Evropa namířila, věřím, že budeme nakonec překvapeni spíše pozitivně. Energie zůstanou ve srovnání s minulostí drahé, ale nedojde k jejich nedostatku a ceny se ani nevrátí do astronomických výšin pozorovaných v létě roku 2022," sdělil ČTK hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Většina českých firem se ale podle něj dokáže se situací vypořádat, i proto předpokládá za celý rok růst HDP zhruba o jedno procento.

Analytici Raiffeisenbank očekávají ve druhém pololetí 2023 hospodářské oživení, které pomůže k celoročnímu růstu HDP o 0,9 procenta. "Dosažení předcovidové úrovně (HDP) očekáváme ve třetím čtvrtletí 2023. Z důvodů zhoršení výhledu externího prostředí je ale odhad pro příští rok zatížen rizikem pomalejšího růstu," uvedli.

"Celková průmyslová výroba by mohla narůst o tři procenta. Neslavný rok naopak čeká stavebnictví, od kterého předpokládám meziroční pokles kolem pěti procent. V těchto oborech lze počítat s propouštěním části zaměstnanců, ovšem jejich velká část si obratem najde uplatnění jinde a celková míra nezaměstnanosti by se měla zvýšit jen mírně nad čtyři procenta, což nepředstavuje nijak varovnou hodnotu," uvedl Hradil.

Zvýšení nezaměstnanosti na čtyři procenta předpokládají i analytici Raiffeisenbank. Ministerstvo financí je ve svém odhadu optimističtější a očekává hodnotu 3,1 procenta. "Na trhu práce se nadále projevují nerovnováhy související s nedostatkem pracovníků. Míra nezaměstnanosti by tak navzdory očekávané recesi a celkově slabé hospodářské dynamice v roce 2023 neměla příliš vzrůst," uvedlo.

Zejména v první polovině příštího roku se bude Česko nadále potýkat s vysokou inflací. Instituce a analytici se však shodují, že růst cen bude postupně zpomalovat a kolem poloviny roku by měl dosáhnout jednociferné hodnoty. Průměrnou inflaci za celý rok předpokládá ministerstvo financí 9,5 procenta, podle ČNB bude 9,1 procenta.

Stále vysoká inflace se projeví i na vývoji reálných mezd. "Do mzdových vyjednávání se promítne rozšířené povědomí o zvýšené inflaci, což by mělo vést k růstu mezd tempem přesahujícím deset procent. Přibližně stejných hodnot patrně dosáhne i samotná inflace, a reálné mzdy tudíž vykáží zhruba stagnaci," soudí Hradil. Podle ministerstva financí reálné mzdy klesnou, i když méně než v letošním roce.

Kvůli stále vysoké inflaci analytici předpokládají zachování základní úrokové sazby ČNB na sedmi procentech do poloviny roku 2023. "Základní repo sazba podle naší prognózy zůstane na současných sedmi procentech až do srpna příštího roku, kdy by mohla začít postupně klesat. Ještě na konci roku 2023 by se ale měla pohybovat poblíž pěti procent," uvedl analytik Komerční banky Jaromír Gec.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika inflace ČNB

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy