Napětí v ČSA: Aeroholding navrhuje řešení, nemělo by tak bolet

Praha - Se snížením počtu propouštěných zaměstnanců Českých aerolinií se nepočítá. Je možné řešit způsob jejich odchodu, mohli by třeba na určitou dobu akceptovat částečné úvazky. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř. Odborová organizace posádek letadel kvůli plánu propouštění vyhlásila stávkovou pohotovost. Napětí v ČSA způsobil záměr propustit téměř třetinu pilotů a skoro polovinu letušek a stevardů.

"Jednání s odbory jsou na začátku, z našeho restrukturalizačního plánu jsme neustoupili. Je neprůstřelnou podmínkou toho, aby se mohlo do společnosti reálně investovat," uvedl Řehoř. Čísla propuštěných zaměstnanců se podle něj měnit nemůžou. "Rozhodně ne do doby setkání s partnery z Korean Air, s nimž se bude diskutovat o realizaci restrukturalizačního plánu," dodal. Setkání bude na konci měsíce.

Česká Aeroholding se s Korean Air dohodly na restrukturalizačním plánu a propuštění 77 pilotů, 172 stevardek a 66 úředníků. "Je možné se bavit o způsobu odchodu. Jedna z takových možností by byla, kdyby akceptovali částečné úvazky. To by znamenalo, že by mohlo zůstat více lidí, alespoň po dobu, než se společnost vzpamatuje z prodeje šesti letedel. Spíše je to o způsobu, jak se dostat k těm číslům, než o tom, jak ty čísla měnit," řekl Řehoř. Počet letadel ve flotile ČSA podle něj klesl na 17.

Majitelé aerolinií, Český Aeroholding a Korean Air, podle médií v předchozích dnech jednali o finanční injekci pro leteckého dopravce. Maximálně by mělo jít o 37 milionů dolarů, tedy asi 800 milionů korun. "Tato částka pořád klesá tak, jak skončí měsíc a my víme, jak jsme dopadli a jak se prodávají letenky na další krátké období. Nyní je na částce 20 milionů dolarů (440 milionů Kč)," řekl Řehoř. Po dalších úpravách, třeba snížení režijních nákladů, se ČSA mohou dostat v hospodaření k nule. "Budeme se pohybovat sto milionů kolem nuly, to by bylo dobré pro příští rok," doplnil. Loni ČSA vykázaly ztrátu 922 milionů korun.

Kapitálová injekce od majitelů ČSA bude podle Řehoře potřeba určitě v horizontu pěti až šesti měsíců. Majetkové poměry by se po ní neměnily, technicky by mohlo jít o příspěvek mimo základní kapitál. Podmínkou budoucího fungování ČSA je vytváření provozního zisku a vlastnictví někoho, kdo při nějakém politickém problému či katastrofě pomůže přežít a překlenout toto období, poznamenal.

Korejský dopravce získal loni 44procentní podíl v ČSA za zhruba 70 milionů korun. Od vstupu silného zahraničního dopravce si odborníci slibovali mimo jiné možnost výhodnějších nákupů strojů a služeb nebo vzájemné propojení sítí destinací, které by bylo pro ČSA výhodné. O pražském letišti jako o budoucím uzlovém bodu pro přestup cestujících z Asie hovořil při podpisu smlouvy s Korejci i tehdejší předseda vlády Petr Nečas (ODS).

ČSA v současnosti zaměstnávají 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčích a téměř 270 pracovníků v administrativě. V roce 2011 dopravce podle výroční zprávy zaměstnával bezmála 1500 lidí, z toho 292 pilotů a 613 letušek a stevardů. Rok předtím personál dopravce představovalo přes 2000 lidí, z toho 415 pilotů a 752 palubních průvodčí.

Související

Více souvisejících

ČSA Korean Air

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy