Hlad na pracovišti? Následky mohou být tragické, varují odborníci

Praha - Nepodceňujme zdravé a pravidelné stravování během pracovní doby, zazněl zásadní apel na konferenci Důležitost zdravého životního stylu v zaměstnání, která se uskutečnila 16. října u příležitosti Světového dne výživy OSN v Kaiserštejnském paláci v Praze. Příspěvek ppm factum přednesla Renáta Doležilová - Head of Consumer & Retail Research v ppm factum.

Podle Christophera Wanjeka, novináře, spisovatele a autora knihy Food At Work, a také hlavního mluvčího konference, je spojení tématu stravy a zaměstnání jednou z priorit, podporovaných Mezinárodní organizací práce. Pracovní podmínky jsou totiž pro umožnění zdravé a vyvážené stravy zásadní – zaměstnanec se nikdy nebude moci zdravě najíst, pokud na to nebude mít v rámci pracovní doby čas, prostředky a nebude mít kde.

Christopher Wanjek poukázal na konferenci na hlavní zdravotní problémy způsobené špatným stravováním, ať jde o podvýživu, obezitu, kardiovaskulární choroby nebo nemoci z povolání.

Pro více než polovinu českých zaměstnanců (55 %) je oběd každodenní nutností, převážná většina (83 %) obědvá téměř každý den, přesto je v České republice stále hodně zaměstnanců, kteří na obědy nechodí vůbec nebo se stravují nepravidelně, informuje factum.cz.

Důležitými ukazateli pro Čechy jsou cena jídla a čas, který obědem stráví, naopak pro ně není důležité, co jedí. Ti, kteří chodí na obědy, čím dál více sledují cenu oběda.

Základním předpokladem pro pravidelný oběd jsou systémy zaměstnaneckého stravování: stravenky a závodní jídelny.

Na základě průzkumu ppm factum z července 2014 na téma Vnímání stravenek bylo zjištěno, že v případě neexistence systému závodního stravování by  většina zaměstnanců omezila chození na obědy nebo přestala na obědy chodit úplně.

Je proto třeba vnímat toto téma šířeji než jen jako daňové zvýhodnění. Jedná se o nástroj sociální politiky státu, který má pozitivní dopad na všechny zúčastněné skupiny, tedy zaměstnance, zaměstnavatele, sektor restaurací a jídelen a v neposlední řadě na státní rozpočet.

Renáta Doležilová, Head of Consumer & Retail Research ve společnosti ppm factum na konferenci prezentovala zajímavá čísla: „Drtivé většině (85 %) zaměstnanců oběd zvyšuje náladu v práci. Více než 2/3 osob tvrdí, že oběd zvyšuje produktivitu jejich práce a že jim umožňuje lépe se soustředit. Více než 90 % zaměstnavatelů považuje za velmi důležité, aby měli zaměstnanci možnost plnohodnotně obědvat. Téměř všichni zaměstnavatelé (93 %) jsou se systémem stravenek spokojeni."

Z výzkumu dále vyplynulo, že zaměstnavatelé mají tři hlavní důvody k poskytování stravenek, jsou to chybějící firemní jídelna, daňové výhody a firemní politika společenské zodpovědnosti.

Makroekonomické dopady existence systémů zaměstnaneckého stravování v České republice prezentoval Tomáš Buus z Vysoké školy ekonomické v Praze. „Výsledky jsou dlouhodobě homogenní, převažuje pozitivní vnímání zaměstnaneckého stravování, stávající podpora zaměstnaneckého stravování je výhodná pro státní rozpočet. Další výsledky studie říkají, že systémy zaměstnaneckého stravování představují zvýšení tržeb restaurací a kantýn v miliardách Kč a dále, zvýšení zaměstnanosti o cca 0,3 % bodu, zejména u nekvalifikovaných profesí. Díky těmto faktorům má stravenkový systém pozitivní dopad na státní rozpočet ve výši 656 milionů Kč ročně. Pokud bychom vzali v úvahu celý systém zaměstnaneckého stravování, tedy včetně podnikového stravování, tak celkový pozitivní dopad na státní rozpočet je 1 499 milionů Kč ročně. "

Viktor Kempa, Senior Researcher v European Trade Union Institute, na konferenci konstatoval, že v Evropské unii je celkem 217 milionů zaměstnanců, z nichž tři miliony jsou ročně oběťmi vážných nehod na pracovišti a 4000 z nich zemřou. „Zdravý životní styl a zdravé stravování na pracovišti jsou hlavními zásadami udržitelného pracovního života, aktivního žití a politické odpovědnosti, a společně představují demografické změny v Evropské unii," uvedl Viktor Kempa.

„Veřejná investice do zaměstnaneckého stravování se vrací do státního rozpočtu v podobě snížení nemocenské a zvýšení produktivity práce a pracovní morálky. Existuje tak přímá souvislost mezi vyváženou a energeticky výhodnou stravou a růstem HDP, kdy může jít o 1 % za rok," tvrdí Christopher Wanjek.

Související

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

ÚOHS potrestal stravenkové firmy za kartel. Pokuta činí 280 milionů korun

Antimonoolní úřad potrestal tři stravenkové firmy pokutami v celkové výši 280 milionů korun za kartelovou dohodu. Společnosti Sodexo, Edenred a Up koordinovaly obchodní podmínky pro obchodní řetězce týkající se maximálního počtu stravenek na jeden nákup. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí není pravomocné, firmy proti němu mohou podat rozklad.
Národná rada Slovenskej republiky

Slovensko podobně jako Česko zavede stravenkový paušál

Zaměstnanci na Slovensku si budou moci vybrat, zda jim jejich zaměstnavatel bude přispívat na jídlo nadále formou stravenek, nebo nově peněžním příspěvkem. Změnou zákoníku práce o tom dnes rozhodl slovenský parlament. Stravenkový paušál zavedla na začátku letošního roku také Česká republika, rozhodnutí o poskytování stravenek nebo příspěvku země ponechala na zaměstnavatelích.

Více souvisejících

Stravenky zaměstnavatelé zaměstnání

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy