Rok 2015: Levná ropa podpoří hospodářský růst a oslabí inflaci

Praha - Ekonomický růst bude i nadále tažen domácí poptávkou s relativně vyváženým příspěvkem obou hlavních složek spotřebitelské a investiční poptávky. Mírně by měla růst podpořit i spotřeba vlády, ČBA dále očekává oživení investic do domácí infrastruktury.

V posledním čtvrtletí byl podle České bankovní asociace nejvýznamnějším novým faktorem pád cen ropy. Listopadová data ho reflektovala jen omezeně. Do prosincové inflace zasáhl již podstatně silněji. Ve své aktuální ekonomické prognóze považuje ČBA tento ropný šok za pozitivní nabídkový faktor, který upevní optimismus domácností a v podnikovém sektoru mírně zvýší ziskové marže. ČBA předpokládá jeho pozitivní dopad i na obchodní bilanci. Příspěvek čistého vývozu k růstu se ale kvůli paradoxu směnných relací zvyšovat nebude a zůstane přibližně neutrální.

„Měnová politika do konce roku 2015 zůstane extrémně uvolněná. Ukončení kurzového režimu nenastane dříve než v roce 2016. Dostatek volných prostředků bank v prostředí nízkých úrokových sazeb bude podporovat zájem bank poskytovat nové úvěry domácnostem i podnikům," doplňuje hlavní očekávání pro rok 2015 Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Rok 2014 přinesl hospodářské oživení

V roce 2014 se definitivně potvrdilo hospodářské oživení. „Konečný výsledek růstu HDP očekáváme ve výši 2,3 %. Růst v eurozóně se v roce 2014 s nejvyšší pravděpodobností pohyboval pod 1 %, což znamená, že česká ekonomika v roce 2014 obnovila konvergenci k vyspělejším evropským ekonomikám," dodává Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky. Za oživením hospodářského růstu stála v roce 2014 téměř výhradně domácí poptávka podpořená silnější důvěrou v domácí hospodářství. Poptávkové impulzy přicházející z vnější ekonomiky od našich hlavních obchodních partnerů jsou stále slabé a ani jejich výhled nedává příliš prostoru k optimismu.

V letošním roce bude hlavním motorem růstu vyvážená domácí poptávka

Podle nové prognózy ČBA české hospodářství v roce 2015 přibližně zopakuje výkon roku 2014. V prvním čtvrtletí se ekonomika bude pravděpodobně pohybovat v mírně deflačním teritoriu. Postupně budou spotřebitelské ceny mírně stoupat a celkově se průměrná inflace přiblíží průměru roku 2014. Inflační prognóza ČBA předpokládá stabilizaci světových cen ropy kolem 60 USD za barel, s tím, že vyšší pravděpodobnost přisuzuje asociace spíše nižším hodnotám. V souladu s tím má nezanedbatelnou pravděpodobnost průměrná hodnota inflace blízká nule.

„Hlavním zdrojem růstu v roce 2015 bude domácí poptávka, příspěvky k růstu HDP by měly být vyvážené v rámci spotřebitelské i investiční poptávky. Sentiment domácností zůstává příznivý díky nízké inflaci a relativně příznivé situaci na trhu práce. Spotřebitelská poptávka proto v roce 2015 zrychlí na 2,2 %. Investiční poptávka vzroste přibližně o 3,5 %, postupně po vyčerpání vlastních zdrojů začnou podniky intenzivněji využívat bankovní úvěry," říká Petr Dufek, hlavní analytik ČSOB.

Proexportní efekt oslabení koruny je z meziročního pohledu vyčerpán a proexportní impulzy z eurozóny nelze očekávat. Kladné směnné relace tažené oslabením dovozních cen ropy budou díky tradičně vyššímu dopadu na reálný dovoz působit spíše ve směru oslabení netto exportu. Netto export bude mít v roce 2015 na hospodářský růst neutrální či mírně záporný vliv.

„V roce 2015 by nemělo dojít k žádným překvapujícím krokům měnové politiky. Očekáváme pro celý tento rok stabilitu hlavních úrokových sazeb. Deflační tendence jsou centrální bankou vyhodnocovány jako pozitivní nabídkový šok, proto očekáváme přibližně obdobnou hodnotu kurzu jako v roce 2014. Fiskální politika bude mít mírný prorůstový dopad díky očekávanému oživení investic do domácí infrastruktury. Předpokládáme jen pozvolné zvýšení relativní výše vládního dluhu," říká Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka ČBA.

Související

Více souvisejících

ropa Ekonomika ČBA (Česká bankovní asociace)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 12 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy