Meditující manažer? Nový trend v osobním rozvoji ve firmách

Praha - Svět vzdělávacích a rozvojových nabídek vždy zachvátí nějaká módní vlna. V devadesátých letech "frčela“ asertivita a marketing, na přelomu tisícletí se rozbujela outdoorová školení. Jaké jsou trendy dnes? Inspirace východem by v současné pomyslné hitparádě školení jistě nechyběla. Již dávno nepatří jen do čajoven. V posledním desetiletí se čím dál více snoubí i s byznysem.

Co to je vlastně mindfulness? K čemu je nám v životě dobrá a jak se dá trénovat? Budhistický termín sati se do angličtiny překládá jako mindfulness. Český ekvivalent je blízký slovu všímavost či bdělost. Znamená přítomnost mysli, zaměření pozornosti na současnost. Opakem je vzpomínání na minulost, upínání mysli na budoucnost či utíkání k dennímu snění. Její zásadní charakteristikou je stálost, setrvání u předmětu. Jejím účelem je zamezení zmatku a zapomnětlivosti. Mindfulness můžeme popsat jako způsob bytí.

"Mindfulness je záměrné cílení pozornosti v přítomném okamžiku a bez posuzování," definuje populární pojem Jon Kabat-Zinn, vědec, lékař a autor několika bestsellerů, který v rámci svého programu Mindfulness-based stress reduction (MBSR) na Massachussetské univerzitě pomohl tisícům lidí zbavit se psychických potíží a mimo jiné usnadnil toto téma dostat do mainstreamu i lékařské praxe. Správně tušíte, že nejde o úplnou novinku – kořeny této mentální praxe sahají tisíce let zpátky.

Trénink mindfulness se uskutečňuje pomocí meditace a dále pak úsilím udržet souvislou všímavost i při každodenních aktivitách. Známým cvičením, se kterým přišel Kabat-Zinn ve svém MBSR programu, je například vědomé ochutnávání rozinky.

Často se cvičí pomocí vědomého dýchání (Anapanasati). Žáci se snaží být si vědomi všech vjemů, které jsou způsobeny pohyby při dýchání. Důležité je ale i zařazení všímavosti do každodenního života, udržování si pokud možné chladného vjemu svého těla, pocitů, mysli a dharmy.

Meditace v byznyse? Prý přináší výsledky

Kromě medicíny se tréninky mindfulness začaly více popularizovat i v byznys prostředí. Firmy učí své zaměstnance meditovat, protože zjišťují, že jim to pomáhá například s přicházením inovačních řešení. Sharo Gauidin v článku v Compterworld popisuje: "Softwarový inženýr jde chodbou ve firmě a nemyslí na emaily, které má poslat, ani na schůzku, kterou bude mít za chvíli ohledně nového projektu. Místo toho se soustředí na své dýchání a na vjem světla, které prochází okny do chodby. Jeho mobil není v jeho kapse, ale v kanceláři na stole. Když se potká se svými kolegy, aby pracovali na podstatném softwarovém úkolu, je schopen ze své mysli odstranit všechny věci, které ho ruší. Zklidní ho a soustředí se pouze na problém, který je před ním."

No, uznejte, nezní to jako pohádka? Příhoda popisuje pocity Briana Cocrella, softwarového inženýra, který se jako jeden ze zhruba tisícovky zaměstnanců zúčastnil školení mindfulness, které firma nabídla dvěma specialistům zdarma. Podle Cocrella byli zaměstnanci nejdříve trochu skeptičtí, ale jelikož si uvědomovali, na kolik podnětů denně reagují a jak roztržití při tom jsou, rozhodli se to zkusit. Dnes všímavost nepraktikují jen v práci, ale i doma. "Lidé, kteří se snaží o multitasking a na poradě nebo v jídelně vyřizují maily a smsky, jsou čím dál tím méně považováni za cool," píše Gaudin.

V knize Mindfull Leader můžeme najít řadu firem, které prošly tréninkem všímavosti. Proč meditaci ve firmách využít? Jana Mynářová, výkonná ředitelka společnosti AIK, k tomu říká: "Firmy pláčou nad nízkým engagementem, ale zároveň nedělají nic pro to, aby svým lidem umožnili uvědomit si právě vyšší účel, pro který stojí za to se o mnohé snažit, mířit právě tímto směrem. Jedním z prostředků může být právě trénink mindfulness, který již má mimo meditaci vypracovaných i mnoho jiných sekulárních metod." Všímavost zpopularizoval mimo jiné Scoullerův třístupňový model leadershipu, který zdůrazňuje zvládnutí své vlastní mysli. Jako jednu z hlavních technik doporučuje známý autor Scouller právě meditaci zaměřenou na všímavost.

"Zaměstnanci si uvědomí, že se díky přetížení podněty dopovali dříve energy drinky a čokoládou, nyní si vystačí s dechovým cvičením," tvrdí.

Některé společnosti zase nabízí meditační zahrady a individuální klidná meditační místa okolo svého sídla v Kalifornii. Má to pomoci jejich zaměstnancům zklidnit mysl a prohloubit soustředění.

Mýty o mindfulness

• Meditace není náboženství. Mindfulness je prostě velmi jednoduchý a účinný způsob mentálního tréninku.• Nemusíte sedět se zkříženýma nohama na podlaze. Meditovat můžete kdykoli a kdekoli.• Mindfulness není relaxační technika. Není primárně určena pro uvolnění a zklidnění, i když je přináší, ale podle potřeby může mít i aktivizační účinky.• Meditace není složitá ani časově náročná, meditovat můžeme prakticky všichni a každý z toho může mít užitek.• V meditaci se rozhodně nesnažíme "odpojit od reality" nebo dokonce "zastavit myšlení".• Mindfulness neotupuje mysl ani nám nebrání dosahovat stanovených profesních nebo životních cílů, naopak, zlepšením pozornosti, soustředění a paměti se nám to může dařit lépe.

Text: Barbara Hansen Čechová, zastupující výkonná ředitelka People Management Fora a šéfredaktorka časopisu HR forum

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Ilustrační foto

Kiwi se potýká se ztrátami. Propustí stovky zaměstnanců

Brněnská společnost Kiwi.com, specializující se na vyhledávání letenek, prochází významnými změnami. Přestože firma v roce 2022 zaznamenala růst o více než sto procent a dosáhla příjmů přesahujících šest miliard, stále se potýká s ročními ztrátami. V minulém roce byly náklady o téměř půlmiliardu vyšší než příjmy. 

Více souvisejících

firmy manažeři

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy