Lichváři v Česku mají žně. dTest varuje před záludným poplatkem

Praha - Půjčit si peníze v hotovosti může být lákavé, ale tím si volíte i způsob splácení. V hotovostním režimu splátek si půjčíte například 18 000 korun, ale vrátíte 36 600 korun. Přitom z úrokové sazby ani RPSN tuto lichvu nepoznáte. Poplatek za hotovostní režim se do RPSN totiž nezapočítává.

Už jste někdy slyšeli o hotovostním režimu splátek? Ačkoliv je běžnou praxí splácet spotřebitelské úvěry měsíčně a bezhotovostně, není to pravidlem.

„Hotovostní režim určuje vedle způsobu čerpání peněz i způsob splácení, který představuje osobní výběr splátek v hotovosti obchodním zástupcem poskytovatele úvěru. Výběrčí za vámi bude chodit domů a inkasovat jednotlivé splátky jednou týdně, neboť interval splátek je týdenní," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Provident Financial s.r.o. takovýto režim smlouvy nabízí a vy si jej můžete zvolit. Ale rozhodně to není zadarmo. Při půjčce ve výši 18 000 Kč činí cena za hotovostní inkaso splátek přes 10 000 Kč. Po započtení dalších účtovaných nákladů, jako jsou úrok a poplatek za administrativní činnost, ve výsledku zaplatíte 36 600 Kč. V porovnání s tím, co jste si půjčili, tedy vracíte jednou tolik. Přitom roční procentní sazba nákladů (RPSN), která ukazuje nákladnost úvěru za rok, při 100 týdenních splátkách činí 49,7 %. Tolik ovšem zaplatíte v případě, že splácíte úvěr na účet společnosti. Poplatek za hotovostní režim splátek totiž není do RPSN zahrnut.

Hotovostní režim sice nepatří k nejběžnějším způsobům splácení a spotřebitel si jej nemusí zvolit. „Poplatky za splátky v hotovosti by ale měly být zahrnuty mezi náklady spojené s úvěrem, aby se každý mohl informovaně rozhodnout. Kdyby smluvní informace obsahovaly dvě RPSN, málokdo by dal dobrovolně přednost hotovostnímu inkasu před ekonomicky nenáročnou bezhotovostní variantou," konstatuje Lukáš Zelený. Jedinou výhodou je zde okamžité vyplacení půjčky na ruku, zatímco u bezhotovostního režimu si pár dnů počkáte na připsání částky na váš účet.

Související

Moře, ilustrační fotografie. Komentář

Cesta na dovolenou, anebo do pasti? Češi si na léto dál vesele půjčují

Letošní dovolenková sezóna téměř vrcholí a letní školní prázdniny se brzy přehoupnou do své druhé poloviny. Aby bylo jasno, to není názor, to jsou holá fakta. Ale hledat fakta, proč si každý rok na dovolenou půjčuje v Česku skoro 600 tisíc lidí, je o něčem jiném. Zjistit důvody proč, je opravdu jako snaha nalézt pověstnou jehlu v kupce sena. Můžete namítnout, že co je vám do toho, jestli si někdo půjčuje na dovolenou nebo ne. Ať si každý dělá, co chce a co se mu líbí. Jenže, věc tak jednoduchá zase není.
Ilustrační fotografie.

Energetická krize znemožnila mnohým zbavit se dluhů v rámci Milostivého léta. Situaci komplikují i splátky za Vánoce, říká Hůle

Vedoucí dluhového poradenství neziskové organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tvrdí, že díky rapidně rostoucím cenám za energie mnohým nezbude na úhradu dluhů v kontextu s takzvaným Milostivým létem, které končí tento pátek. Záhy se podle něj dostanou do velkých problémů i lidé, kteří vedle energetické krize i přes pomoc vlády budou muset řešit splácení vánočních dárků, na něž si před svátky půjčili. „I takoví klienti nás kontaktují. Najednou neví, jak z dluhové pasti, kterou prohlubuje i půjčka na Vánoce. Navíc společnost ČEZ od ledna své služby zdražuje, a tak se mnozí ocitají v beznaději a doslova se hroutí. Naštěstí se nám hlásí andělé, kteří chtějí sociálně slabším finančně pomoci,“ říká pro EuroZprávy.cz Daniel Hůle.

Více souvisejících

půjčky dtest

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy