Tomšík: Ukazuje se, že eurozóna je spíše politický projekt

Praha - Poslední dobou se čím dál více ukazuje, že eurozóna je spíše politický projekt, než optimální měnová oblast. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to prohlásil viceguvernér České národní banky (ČNB) Vladimír Tomšík.

„Hospodářská krize vytyčila zásadní otázku, jestli je eurozóna optimální měnová oblast. Ovšem stále víc se ukazuje, že jde spíše o politický projekt,“ řekl Tomšík. „Pokud se zdejší politická reprezentace rozhodne do ní vstoupit, mělo by to být až ve chvíli, kdy budeme minimalizovat rizika,“ dodal.

Naprosto klíčová je podle něj reforma veřejných financí. „Z maastrichtských kriterií nás trápí minimálně dvě čísla, deficit veřejných financí a státní dluh,“ připomněl viceguvernér. Zároveň se ohradil proti tvrzení, že se většina zemí do konce roku 2007, tedy v době před krizí, chovala v otázce dluhu zodpovědně. „Německo a Francie ještě v té době porušovaly Pakt stability a růstu,“ upozornil.

Michal Mejstřík, ředitel Institutu ekonomických studií FSV UK, však v poslední době vidí jasnou změnu v chování těchto zemí. „Zvláště Německo tlačí ostatní země k vyrovnaným rozpočtům. To se velmi liší od tvaru eurozóny před dvěma až třemi lety,“ doplnil ekonom.

Jan Mládek, ekonomický expert ČSSD a stínový ministr financí, připomněl slova prezidenta Václava Klause, že za šestiletého funkčního období guvernéra ČNB Miroslava Singera Česká republika euro určitě nezavede. „Eurozóna má velké problémy sama se sebou. Přijetí Estonska od příštího roku probíhalo s velkými problémy a myslím, že to bude na dlouhou dobu poslední země, která byla do skupiny zemí se společnou evropskou měnou přijata,“ řekl Mládek.

Podle něj je velmi reálná vize o vytvoření jakési „super-eurozóny“. Možnost dvourychlostní eurozóny zvažují Německo a Francie. Ta by od sebe oddělila silnější severní evropské země od slabších jižních států. Vytvoření „super-eurozóny“ by zpočátku mělo zahrnovat Francii, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Dánsko a Finsko. V širší eurozóně by naopak mohly zůstat Řecko, Španělsko, Itálie, Portugalsko a Irsko.

„Nemáme žádnou evidenci, že by euro nějak výrazně pomáhalo, nebo naopak škodilo. Proto z ekonomického hlediska není žádná zvláštní nutnost nad tím nějak dlouze přemýšlet,“ myslí si ekonom Milan Zelený. Rovněž on vyjádřil obavu z „rozpolcení Evropské unie“. „Francie by pod svá křídla mohla vzít jižní země, sever by se pak měl spojit s Německem. Jenže to by z politických důvodů neprošlo a Německo by zůstalo izolováno,“ nastínil svou vizi.

Související

Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Platy ve vedení ČNB? Rusnok si loni vydělal 3,96 milionu čistého

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok si loni ve své funkci vydělal 3,96 milionu korun čistého. V hrubém vyjádření činila jeho mzda 5,52 milionu korun. Nejméně peněz si loni v bankovní radě ČNB vydělali Tomáš Holub a Aleš Michl, kteří se členy rady stali loni v prosinci. Vyplývá to z Roční zprávy o výsledku hospodaření ČNB za rok 2018, kterou dnes banka zveřejnila.

Více souvisejících

Vladimír Tomšík EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy