Tomšík: Ukazuje se, že eurozóna je spíše politický projekt

Praha - Poslední dobou se čím dál více ukazuje, že eurozóna je spíše politický projekt, než optimální měnová oblast. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to prohlásil viceguvernér České národní banky (ČNB) Vladimír Tomšík.

„Hospodářská krize vytyčila zásadní otázku, jestli je eurozóna optimální měnová oblast. Ovšem stále víc se ukazuje, že jde spíše o politický projekt,“ řekl Tomšík. „Pokud se zdejší politická reprezentace rozhodne do ní vstoupit, mělo by to být až ve chvíli, kdy budeme minimalizovat rizika,“ dodal.

Naprosto klíčová je podle něj reforma veřejných financí. „Z maastrichtských kriterií nás trápí minimálně dvě čísla, deficit veřejných financí a státní dluh,“ připomněl viceguvernér. Zároveň se ohradil proti tvrzení, že se většina zemí do konce roku 2007, tedy v době před krizí, chovala v otázce dluhu zodpovědně. „Německo a Francie ještě v té době porušovaly Pakt stability a růstu,“ upozornil.

Michal Mejstřík, ředitel Institutu ekonomických studií FSV UK, však v poslední době vidí jasnou změnu v chování těchto zemí. „Zvláště Německo tlačí ostatní země k vyrovnaným rozpočtům. To se velmi liší od tvaru eurozóny před dvěma až třemi lety,“ doplnil ekonom.

Jan Mládek, ekonomický expert ČSSD a stínový ministr financí, připomněl slova prezidenta Václava Klause, že za šestiletého funkčního období guvernéra ČNB Miroslava Singera Česká republika euro určitě nezavede. „Eurozóna má velké problémy sama se sebou. Přijetí Estonska od příštího roku probíhalo s velkými problémy a myslím, že to bude na dlouhou dobu poslední země, která byla do skupiny zemí se společnou evropskou měnou přijata,“ řekl Mládek.

Podle něj je velmi reálná vize o vytvoření jakési „super-eurozóny“. Možnost dvourychlostní eurozóny zvažují Německo a Francie. Ta by od sebe oddělila silnější severní evropské země od slabších jižních států. Vytvoření „super-eurozóny“ by zpočátku mělo zahrnovat Francii, Německo, Nizozemsko, Rakousko, Dánsko a Finsko. V širší eurozóně by naopak mohly zůstat Řecko, Španělsko, Itálie, Portugalsko a Irsko.

„Nemáme žádnou evidenci, že by euro nějak výrazně pomáhalo, nebo naopak škodilo. Proto z ekonomického hlediska není žádná zvláštní nutnost nad tím nějak dlouze přemýšlet,“ myslí si ekonom Milan Zelený. Rovněž on vyjádřil obavu z „rozpolcení Evropské unie“. „Francie by pod svá křídla mohla vzít jižní země, sever by se pak měl spojit s Německem. Jenže to by z politických důvodů neprošlo a Německo by zůstalo izolováno,“ nastínil svou vizi.

Související

Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Platy ve vedení ČNB? Rusnok si loni vydělal 3,96 milionu čistého

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok si loni ve své funkci vydělal 3,96 milionu korun čistého. V hrubém vyjádření činila jeho mzda 5,52 milionu korun. Nejméně peněz si loni v bankovní radě ČNB vydělali Tomáš Holub a Aleš Michl, kteří se členy rady stali loni v prosinci. Vyplývá to z Roční zprávy o výsledku hospodaření ČNB za rok 2018, kterou dnes banka zveřejnila.

Více souvisejících

Vladimír Tomšík EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy