Finanční ústava v nedohlednu, výbor opět přerušil jednání. Proč?

Praha - Sněmovní rozpočtový výbor dnes vyřadil z programu svého jednání vládní návrh tzv. finanční ústavy, která má zavést brzdu proti zadlužování státu. Výbor její projednávání přerušil už dříve.

Podle předsedy výboru Václava Votavy (ČSSD) je třeba vytvořit prostor pro jednání koalice s opozicí o podpoře návrhu. Koalice potřebuje k prosazení ústavní normy i hlasy opozice, ta se ale k předloze staví kriticky.

Podporu by návrh mohl získat od hnutí Úsvit, ten si ale klade jisté požadavky. Při dosažení limitu 55 procent by vláda nesměla zvyšovat přímé daně. "Je to nepřekročitelná podmínka. Pokud vládní koalice nepřistoupí na tento návrh, tak nepodpoříme finanční ústavu," prohlásil poslanec Úsvitu a člen sněmovního rozpočtového výboru Karel Fiedler.

Za co nejrychlejší jednání koalice s opozicí kvůli nalezení shody se dnes vyslovil i místopředseda výboru Jan Volný (ANO).

Projednávání finanční ústavy přerušil minulý týden i ústavně právní výbor. Požádal kvůli tomu předsedu Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), aby pomohl zorganizovat jednání zástupců všech parlamentních stran, kterého by se měl zúčastnit i premiér Bohuslav Sobotka.

Pravicová opozice pokládá vládní předlohy za bezzubé. Klub TOP 09 a Starostů by ji podpořil, pokud se by vláda zavázala ke snižování strukturálního deficitu o půl procenta ročně. Miroslav Kalousek to vyčíslil na dvacet miliard korun.. ODS mimo jiné žádá, aby se takzvaná ústavní brzda dostala přímo do ústavního zákona, zatímco vláda ji vložila do doprovodného zákona.

Podpora se prozatím nedá čekat od občanských demokratů, ti mají o finančí ústavě jiné představy, které promítli do svého návrhu. Vládou schválená podoba finanční ústavy se podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka od původního návrhu ODS značně liší.

"Zmizela z ní povinnost vlády předstoupit před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru v případě dosažení mezní hranice veřejného zadlužení, chybí i hmotná odpovědnost poslanců za špatné hospodaření. Hranice veřejného zadlužení, při které musí vláda začít podnikat aktivní kroky, se posunula až na úroveň 55% zadlužení k HDP. Je-li stávající zadlužení na úrovni 43,2 % HDP, je zřejmé, že stávající koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL nechce jakkoliv své rozpočtové chování měnit," uvedl již dříve Skopeček.

Normy mimo jiné počítají s konkrétními kroky při zadlužení státu v případě dosažení hranice 55 procent hrubého domácího produktu. ODS navrhuje snížit hranici o pět procentních bodů. Ústavní norma předpokládá taky zřízení tříčlenné Národní rozpočtové rady, která by sledovala vývoj hospodaření veřejných institucí a dodržování pravidel rozpočtové odpovědnosti a hodnotila by je. Podrobnosti stanoví prováděcí zákon. Pod normu by spadalo i hospodaření krajů a obcí.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna rozpočet ODS

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

před 1 hodinou

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

před 3 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá

Rusko opět přitahuje globální pozornost změnou své jaderné doktríny, která nyní umožňuje použití nukleárních zbraní i v případě konvenčních útoků na ruské území. Tato změna přichází v kritickém okamžiku – jen dva dny poté, co USA povolily Ukrajině použití svých raket na cíle hluboko uvnitř Ruska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy