Samsung nepodváděl, měření spotřeby TV má ale háček, zjistil dTest

Praha - Výrobce elektroniky Samsung čelí podezření, že podvádí při testování energetické náročnosti svých televizorů. Aktuální test spotřebitelské organizace dTest toto obvinění nepotvrdil. Ukázal však významný rozdíl mezi spotřebou ve výchozím nastavení televizoru a spotřebou naměřenou po kalibraci obrazu. Kdo chce lepší obraz, připlatí si za energii.

Novější modely televizorů Samsung měly být údajně vybaveny funkcí, která při testech významně sníží spotřebu oproti reálným podmínkám. Podle organizace ComplianTV je možné, že televizory umí detekovat video sekvence běžně používané při testování spotřeby a v reakci na ně ztlumí jas, tudíž i spotřebu.

Spor se týká technologie „motion lighting", díky které se jas obrazovky přizpůsobuje zobrazovanému obsahu. Například pokud se obraz pohybuje, zvolí nižší jas než při statických scénách, čímž má docházet ke snížení spotřeby elektrické energie. Tato funkce je aktivní ve výchozím nastavení televizoru, tedy po vybalení z krabice a zapojení, uživatel ji však může vypnout.

„Samsung podle našich měření nepodvádí v tom smyslu, že by jeho televizory uměle manipulovaly se spotřebou při testování. Použili jsme pozměněné testovací videosekvence, které by měly obelstít případné automatické detekční systémy. Spotřeba při přehrávání originální a modifikované testovací sekvence byla prakticky totožná a porovnatelná se spotřebou při přehrávání běžných filmových scén," uvádí Jan Hrouda, vedoucí testování časopisu dTest.

Ukázalo se však, že při optimalizaci obrazu spotřeba významně vzroste. „Kdo se s výchozím domácím nastavením obrazu nespokojí a funkci motion lighting vypne, dostane ze svého televizoru lepší obraz, ale musí zároveň počítat s vyšší spotřebou, než jaká je uvedená na energetickém štítku," upozorňuje Jan Hrouda.

Deklarovaná spotřeba a energetická třída totiž odpovídají právě výchozímu nastavení. Televizor má přitom průměrně na svědomí 10 % spotřeby elektrické energie v domácnosti. Pokud má vyšší než udávanou spotřebu, provoz se snadno může prodražit.

„Z testů realizovaných v roce 2014 a 2015 vyplývá, že Samsung je výrobcem s největším průměrným rozdílem mezi deklarovanou spotřebou naměřenou s výchozím nastavením, a spotřebou po kalibraci obrazu. Průměrný nárůst spotřeby po kalibraci byl u televizorů Samsung zhruba 37 %. Zároveň došlo k významnému zlepšení kvality obrazu," říká Hrouda.

Spor o tom, zda metoda používaná Samsungem je, či není legální, bude nyní řešit Evropská komise.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest Samsung televize

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy