Česko v "pasti chudoby"? Odbory žádají změnu hospodářské politiky

Praha - Česko potřebuje změnit svou hospodářskou politiku, apelují odbory. Podle nich by se stát měl soustředit na odbornou práci, inovace a výrobky s přidanou hodnotou. Kde jsou příčiny dlouhodobého udržování nízkých mezd v ČR? Proč je změna profilu české ekonomiky naprostou nezbytností? Jsou východiska z pasti levné práce v ČR? Proč dlouhodobě zaostáváme v produktivitě práce? ptá se ČMKOS na svém webu.

"Česká republika přešlapuje na místě. Vyspělé státy se nám vzdalují a dříve méně vyspělé země se nám naopak mílovými kroky přibližují," uvedl při představení odborářského programu Vize předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Programem Vize ČMKOS navazuje na svůj první programový dokument z června 2012.

Podle Středuly se česká ekonomika profiluje jako "záložní ekonomický prostor" pro jiné státy a stala se spíš "subdodavatelem subdodavatele subdodavatele". Vyrábějí se produkty s nižší hodnotou a vyvážejí suroviny, pracovní síla je levná, produktivita a mzdy jsou nižší. Pokud se situace nezmění, dostane se Česko do "pasti chudoby", dodal předák.

Podle odborů je nutné začít podporovat hlavně české firmy, které by se měly postupně stát základem české ekonomiky. Není možné spoléhat na dceřiné společnosti zahraničních firem, míní Středula. Pomoci by mohlo založení české exportní společnosti a důsledná ekonomická diplomacie.

Psali jsme:
Škoda Auto zdražila nejžádanější vozy, důvodem je dle firmy inflace  

"Úplně nejdůležitější je, jestli se pochopí, že ČR šla špatným směrem a měla by se vydat jinudy. To, že jsme se po 26 letech dohrabali na úroveň 28 procent hodinové mzdy Německa a 29 procent Rakouska, by s námi mělo zamávat," uvedl hlavní ekonom ČMKOS Martin Fassmann.

Podle ČMKOS si loni Češi v průměru vydělali 6,85 eur na hodinu, Slováci 7,13, Chorvati osm, Slovinci 13,15, Rakušané 23,25 a Němci 24,4 eur. Nejméně dostávali Bulhaři, a to 3,19 eur, nejvíc měli s 44,23 eur Norové.

Zástupci Svazu průmyslu a dopravy už dřív uvedli, že výdělky v Česku nemohou růst rychlým tempem, protože se nezvedá produktivita. Také odbory uznávají, že v produktivitě ČR zaostává a její pokles nahrazuje větším počtem odpracovaných hodin.  Podle předáků ale čeští zaměstnanci rozhodně nepracují méně kvalitně než lidé v jiných zemích.

Podle odborářů je také nezbytné nebránit posilování koruny. Předáci intervence České národní banky dlouhodobě kritizují.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek ČTK řekl, že odbory mají pro českou ekonomiku dobrou vizi, ale nerealistickou cestu, jak ji naplnit. Současný růst ekonomiky je totiž podle něj založen na modelu odlišném od minulé dekády. "Tehdy vznikaly provozy na zelené louce a produktivitu bylo aspoň v průmyslu relativně lehké zvedat. Dnes se tak musí dít při stabilizovanější bázi podniků, což je investičně náročnější," uvedl.

Sobíšek upozornil také na fakt, že pro podniky jsou zaměstnanci kvůli odvodům výrazně dražší, než se zdá z jejich mzdy. "Snížení odvodů zaměstnavatelů za jejich zaměstnance by vytvořilo prostor k lepšímu odměňování zaměstnanců," uvedl.

Související

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Více souvisejících

ČMKOS Josef Středula Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 59 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy