Praha - Návrh novely zákoníku práce, který připravila vláda, podle zástupců odborů k vyšší flexibilitě nepovede, je nepromyšlený, a navíc se stát jeho realizací připraví o miliardové příjmy na pojistném. Zástupci odborových svazů to uvedli na úterní tiskové konferenci.
"Na novele zákoníku práce se pracuje už několik let a my jsme do toho v rámci tripartitních jednání vnášeli své připomínky. Nyní je všechno hozeno pod stůl a objevují se tam úplně nové věci, které s námi nebyly projednány. Opravdu jsme nečekali, že bude nastolen takovýto diktát," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.
Šéf právního oddělení ČMKOS Vít Samek tvrdí, že k návrhům chybí jakékoli studie a analýzy. Popřel, že Česká republika má rigidní pracovní právo, jak se často uvádí. "Z materiálu Evropské komise naopak plyne, že flexibilitu pracovního trhu máme nadprůměrnou a podprůměrní jsme v oblasti ochrany zaměstnance," řekl Samek.
Samek kritizoval i to, že nejsou zahrnuty návrhy, které už jsou připravené. "Například zde byla možnost postoupit zaměstnance jinému zaměstnavateli, pokud je současný zaměstnavatel v potížích. Takový návrh je legislativně zpracovaný, a přesto se nikde neobjevil," dodal Samek. Jako další příklad uvedl německý model zkrácení pracovní doby, přičemž výpadek příjmů hradí stát. Podle studií odborů jde o levnější opatření než podpora v nezaměstnanosti. "V Německu odhadují, že se jim tímto opatřením podařilo snížit nezaměstnanost o jedno až dvě procenta," dodal Samek.
Kritizovaným opatřením se stal návrh na změnu pracovních smluv na dobu určitou. V současnosti se mohou takové smlouvy uzavírat maximálně na dobu dvou let. Vláda to chce změnit a zavést pravidlo, že je možné uzavřít maximálně dvě po sobě jdoucí smlouvy. Samek však kritizoval, že tyto dvě po sobě jdoucí smlouvy nejsou nijak časově omezené. "V zahraniční to obvykle funguje tak, že pokud se zjistí, že není práce na smluvenou dobu, tak je zaměstnanci doplacena chybějící mzda za celý pracovní proces," řekl.
Smlouvy na dobu určitou podle Samka zaměstnance výrazně znevýhodňují. "Typickým příkladem jsou hypotéky, protože banka se zcela jinak dívá na člověka, který má pracovní poměr na dobu neurčitou. Získání hypotéky se s úvazkem na dobu určitou může stát velkým problémem," varoval.
Podporu odborářů si nevysloužil ani vládní návrh na odstupňování výše odstupného podle počtu odpracovaných let. "V důvodové zprávě toho zákona se píše, že je to kvůli podpoře věrnosti zaměstnanců. Ale způsobí to leda to, že zaměstnavatelé budou motivováni vyhodit člověka ještě před odpracováním jednoho roku, protože potom už by to bylo dražší," vysvětlil Samek.
Největší kritiku si však vysloužila práce na dohodu, jejíž povolený rozsah má být zvýšen ze 150 hodin na 300. "Málokdo si uvědomuje, že pokud si sjedná takovou dohodu, tak nepožívá ochranu stanovenou v zákoníku práce například ohledně pracovní doby. Snadno se pak může stát, že přijdete v pondělí do práce a bude vám řečeno, že domů můžete jít až ve čtvrtek," vysvětlil Samek.
Institut pracovní doby se také často zneužívá. Nejen proto, že se zneužívá možnost uzavřít dohodu pouze ústně, ale z této činnosti se neodvádí sociální a zdravotní pojištění. "Navrhujeme, aby se z této práce odvádělo pojistné, pokud výdělek přesáhne třeba dvojnásobek průměrné mzdy. Každopádně pokud bude jen zdvojnásoben možný rozsah, přijde stát o asi osm miliard," dodal Samek.
Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula pohrozil i možností protestů. "Jednání ze strany vlády je takové, že jsme dostali změny v zákoníku práce a měli jsme se ke všemu jednovětě vyjádřit. Pokud bych rozdělil možnost protestů na stupnici jedna až 10, tak po posledních krocích vlády jsme se posunuli z 2,5 na 4,5 až pět," řekl Středula s tím, že se situace velmi rychle blíží k protestům.
"Vážím si toho, že premiér Nečas jednal s panem Zavadilem, ale osobně si počkám na konkrétnější kroky," zakončil Středula.
Související
Jurečka odmítl senátní snahy upravit zákoník práce, obává se sankcí EU
Pět týdnů dovolené? Návrh KSČM bude zřejmě zamítnut
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák