Zákoník práce: Co nás čeká, před čím varují odboráři?

Praha - Návrh novely zákoníku práce, který připravila vláda, podle zástupců odborů k vyšší flexibilitě nepovede, je nepromyšlený, a navíc se stát jeho realizací připraví o miliardové příjmy na pojistném. Zástupci odborových svazů to uvedli na úterní tiskové konferenci.

"Na novele zákoníku práce se pracuje už několik let a my jsme do toho v rámci tripartitních jednání vnášeli své připomínky. Nyní je všechno hozeno pod stůl a objevují se tam úplně nové věci, které s námi nebyly projednány. Opravdu jsme nečekali, že bude nastolen takovýto diktát," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

Šéf právního oddělení ČMKOS Vít Samek tvrdí, že k návrhům chybí jakékoli studie a analýzy. Popřel, že Česká republika má rigidní pracovní právo, jak se často uvádí. "Z materiálu Evropské komise naopak plyne, že flexibilitu pracovního trhu máme nadprůměrnou a podprůměrní jsme v oblasti ochrany zaměstnance," řekl Samek.

Samek kritizoval i to, že nejsou zahrnuty návrhy, které už jsou připravené. "Například zde byla možnost postoupit zaměstnance jinému zaměstnavateli, pokud je současný zaměstnavatel v potížích. Takový návrh je legislativně zpracovaný, a přesto se nikde neobjevil," dodal Samek. Jako další příklad uvedl německý model zkrácení pracovní doby, přičemž výpadek příjmů hradí stát. Podle studií odborů jde o levnější opatření než podpora v nezaměstnanosti. "V Německu odhadují, že se jim tímto opatřením podařilo snížit nezaměstnanost o jedno až dvě procenta," dodal Samek.

Kritizovaným opatřením se stal návrh na změnu pracovních smluv na dobu určitou. V současnosti se mohou takové smlouvy uzavírat maximálně na dobu dvou let. Vláda to chce změnit a zavést pravidlo, že je možné uzavřít maximálně dvě po sobě jdoucí smlouvy. Samek však kritizoval, že tyto dvě po sobě jdoucí smlouvy nejsou nijak časově omezené. "V zahraniční to obvykle funguje tak, že pokud se zjistí, že není práce na smluvenou dobu, tak je zaměstnanci doplacena chybějící mzda za celý pracovní proces," řekl.

Smlouvy na dobu určitou podle Samka zaměstnance výrazně znevýhodňují. "Typickým příkladem jsou hypotéky, protože banka se zcela jinak dívá na člověka, který má pracovní poměr na dobu neurčitou. Získání hypotéky se s úvazkem na dobu určitou může stát velkým problémem," varoval.

Podporu odborářů si nevysloužil ani vládní návrh na odstupňování výše odstupného podle počtu odpracovaných let. "V důvodové zprávě toho zákona se píše, že je to kvůli podpoře věrnosti zaměstnanců. Ale způsobí to leda to, že zaměstnavatelé budou motivováni vyhodit člověka ještě před odpracováním jednoho roku, protože potom už by to bylo dražší," vysvětlil Samek.

Největší kritiku si však vysloužila práce na dohodu, jejíž povolený rozsah má být zvýšen ze 150 hodin na 300. "Málokdo si uvědomuje, že pokud si sjedná takovou dohodu, tak nepožívá ochranu stanovenou v zákoníku práce například ohledně pracovní doby. Snadno se pak může stát, že přijdete v pondělí do práce a bude vám řečeno, že domů můžete jít až ve čtvrtek," vysvětlil Samek.

Institut pracovní doby se také často zneužívá. Nejen proto, že se zneužívá možnost uzavřít dohodu pouze ústně, ale z této činnosti se neodvádí sociální a zdravotní pojištění. "Navrhujeme, aby se z této práce odvádělo pojistné, pokud výdělek přesáhne třeba dvojnásobek průměrné mzdy. Každopádně pokud bude jen zdvojnásoben možný rozsah, přijde stát o asi osm miliard," dodal Samek.

Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula pohrozil i možností protestů. "Jednání ze strany vlády je takové, že jsme dostali změny v zákoníku práce a měli jsme se ke všemu jednovětě vyjádřit. Pokud bych rozdělil možnost protestů na stupnici jedna až 10, tak po posledních krocích vlády jsme se posunuli z 2,5 na 4,5 až pět," řekl Středula s tím, že se situace velmi rychle blíží k protestům.

"Vážím si toho, že premiér Nečas jednal s panem Zavadilem, ale osobně si počkám na konkrétnější kroky," zakončil Středula.

Související

Marian Jurečka

Jurečka odmítl senátní snahy upravit zákoník práce, obává se sankcí EU

Kvůli sankcím ze strany EU nemůže Česko nyní, jak uvedl ministr práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, přistoupit na rozvolnění podmínek pro práci na dohody, což je navrhováno v nové verzi zákoníku práce některými senátory. Dnes to ministr uvedl v Senátu, když hájil novelu ve verzi, která byla projednána se zaměstnavateli i odbory. Odmítl také návrh na odklad změn až na začátek příštího roku.
Poslanecká sněmovna

Pět týdnů dovolené? Návrh KSČM bude zřejmě zamítnut

Do závěrečného kola se ve Sněmovně dostal návrh KSČM na prodloužení zákonné dovolené pro zaměstnance o týden nejméně na pět týdnů. Předloze hrozí v souvislosti s dřívějšími postoji sociálního a hospodářského výboru zamítnutí. V dnešním druhém čtení poslanci žádné úpravy nenavrhli. Dolní komora by mohla hlasovat o novele zákoníku práce ještě na nynější schůzi.

Více souvisejících

zákoník práce Odbory

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy