Když na hory, tak s lyžemi i platební kartou

Praha - K tomu, aby se zahraniční dovolená obešla bez stresů, může překvapivě přispět platební karta. Když vyrážíte na zimní dovolenou, nezapomeňte si vedle lyžařské výbavy přibalit platební kartu. Dost možná vám ušetří čas i vrásky. Společnost VISA pro vás sestavila praktický návod, jak její výhody využít na maximum.

Před odjezdem:

Ušetřete si fronty ve směnárně. Karty Visa fungují ve více než 200 zemí po celém světě. Můžete je použít na výběry z bankomatů i při placení u milionů obchodníků. . Zkontrolujte si platnost vaší Visa karty. Pozor na blížící se expiraci.
Zkontrolujte stav svého účtu. Ani platební karta nedokáže zázraky. Před odjezdem se přesvědčte, že na účtu máte dostatek peněz. Zkontrolujte nastavení limitů pro platby a výběry. Pokud jsou příliš nízké, ještě před odjezdem limity ve své bance navyšte.
Ověřte si dostupné výhody. Nabízí vaše platební karta například cestovní pojištění? Veškeré informace o doplňkových službách zjistíte ze smlouvy nebo ve své bance. Uložte si číslo na asistenční službu banky nebo společnosti Visa. Kdo je připraven, není překvapen. V případě ztráty karty ušetříte čas a budete ji moci zablokovat hned. Zapamatujte si svůj PIN. 4místné číslo byste si ideálně neměli nikam psát. Pokud už si ho poznamenáte, pak určitě ne na kartu nebo do její blízkosti. Stáhněte si aplikaci Visa Travel Tools. Praktický pomocník v mobilu vám najde nejbližší bankomat, přepočítá měnu a pomůže i při ztrátě karty

V průběhu dovolené:

Plaťte stejně jako doma. Platební karta funguje v zahraničí stejně jako v České republice. Platební terminály se ničím neliší, není tedy třeba obávat se neznámého. Kartu můžete na milionech míst po celém světě využívat stejně pohodlně a bezpečně, jak jste zvyklí.
Mějte výdaje pod kontrolou. Platby kartou vám zaručí, že o každé své transakci budete mít záznam. Platební karty Visa přijímají obchodníci po celém světě – snadno to poznáte podle loga Visa na dveřích. Pokud toto logo nevidíte, zeptejte se obchodníka ještě před placením, zda karty Visa přijímá. Plaťte v lokální měně. Některé platební terminály vám dají na výběr, zda chcete útratu zaplatit v domácí, nebo lokální měně. Platby v lokální měně, kterou používá obchodník, jsou výhodnější, vyhnete se doplňujícím poplatkům.
Najděte nejbližší bankomat. Na stránkách Visa je k dispozici prakticky lokátor bankomatů, se kterým půjdete vždy najisto. Můžete si také stáhnout aplikaci Visa Travel Tools, která nabízí ještě další praktické nástroje. Platební kartu uchovávejte jinde než hotovost. Snížíte tak riziko hromadné ztráty. A to se vyplatí. Kontrolujte účtenky. Před potvrzením platby se vždy přesvědčte, že obchodník zadal správnou částku. Veškeré platby můžete kdykoli zkontrolovat také prostřednictvím mobilního nebo elektronického bankovnictví. Vyplatí se uchovávat si účtenky z bankomatů a po návratu je porovnat s bankovním výpisem. Nespouštějte svou kartu z očí. Při platbách nikomu nedovolte odnést vaši kartu mimo váš dohled. U bankomatu si hlídejte diskrétní zónu a PIN zadávejte vždy tak, aby jej nikdo neviděl. Nikdy nikomu nesdělujte svůj PIN. Dokonce ani rodinným příslušníkům, zaměstnancům banky nebo policii.

Po návratu:

Zkontrolujte svůj bankovní výpis. Díky platbám kartou získáte dokonalý přehled o svých zahraničních útratách. V případě, že odhalíte jakoukoli podezřelou platbu, neprodleně informujte svou banku.

Související

Více souvisejících

cestování hory platební karty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy